Doğu Swag: Rap Müzik Yeni Nesil Ticari Amaçlarla Yapılmış İşlerle Dolu -
RöportajlarSanatçı Röportajı

Doğu Swag: Rap Müzik Yeni Nesil Ticari Amaçlarla Yapılmış İşlerle Dolu

Rap müzik camiasının sevilen isimlerinden Doğu Swag müzik kariyeri, yeni projeleri ve Semicenk ile son çalışması 'Bir Anda Düşüverdim' ile ilgili keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik.

Rapçileri isimleriyle değil tercih ettikleri mahlaslarından tanıyoruz. Senin mahlasının ardında yatan hikaye nedir?

Doğu mahlas dışında aynı zamanda benim ikinci ismim. Doğduğum senelerde o bölgede sorunlar olduğu için dayımın ”Doğu candır” diyerek bana verdiği bir isim. Swag de sokak dilinde salaş, rahat takılan anlamına gelir. Hoşuma gittiği için Doğu Swag olarak birleştirdim.

Rap müzikle nasıl ve ne zaman tanıştın?

2008-2009 senelerinde Mode Xl ‘ in ‘Biri Beni Sustursun’ parçasını dinleyerek rap müzikle tanıştım.

Günümüz Türkçe Rap’i hakkında fikrin nedir? Senin favori rapçin kim?

Bana kalırsa yeni nesil lirikalitesi zayıf sadece ticari amaçlar doğrultusunda yapılmış işlerle dolu. Bu tarz işler benim pek hoşuma gitmiyor. Favori rapçim Sagopa Kajmer yeni nesilden bir isim söyleyecek olursam Uzi bence eğlenceli.

İmajınıza çok da yakıştığını belirterek dövmelerinize değinmeden geçmeyelim istiyoruz. Bu dövmelerin anlamları nedir sizin için? Özellikle saç kesiminizle bir bütün oluşturmuş kanatlı melek dövmenizi merak ediyoruz.

Yaklaşık 20’nin üzerinde dövmem var. Sadece 2 dövmemin anlamı var diğerleri hoşuma gittiği için yaptırdığım şeyler. Anlamı olan dövmelerim kol arkalarımda bulunan anne ve babamın doğum seneleri ve diz kapağımdaki kimsenin önünde eğilmemek anlamına gelen X dövmesi. Kafamın arkasındaki melek dövmesini de tamamen hoşuma gittiği için yaptırdım.

Şimdi gelelim Semicenk ile olan düet çalışmanıza. Öncelikle çok güzel bir çalışma olmuş.Bu şarkının ortaya çıkma hikayesini dinlemek isteriz?

Cenk daha önceden bu parçanın nakaratını zaten yazıp rafa kaldırmıştı. Sonrasında bana dinletip buna bir şeyler denesene dedi ve ortaya böyle bir iş çıktı.

Semicenk ile çalışmak nasıl bir duygu sence? Bundan sonra yine sizi bir arada görebilcek miyiz?

Semicenk’in Semicenk olması benim için bir anlam ifade etmiyor. Çok iyi arkadaşız enerjimiz de uyuştuğu için beraber çalışıyoruz. Umarım hep de böyle devam eder.

Başka düet yapmak istediğin isimler var mıdır? Öğrenmek isteriz?

Don Xhoni’yi çok beğeniyorum. Umarım bir gün ortak bir proje yaparız.

Günümüzde yıllarca dayanan şarkılar kalmadı. Müzik tüketiminin çılgınca arttığı bu dönemde talebi karşılamak için neler yapıyorsunuz? Günümüz müzik sektörü hakkında düşüncelerini merak ediyoruz.

Tüketimin arttığı bir dönemdeyiz. Kalıcı olabilmek için yaptığım işe özen gösteriyorum ve şarkılarımda anlamsız sözler kullanmamaya çalışıyorum.

Rap müzik yapan biri olarak rap müziğin gelişimini nasıl değerlendiriyorsun?

Sadece kendi işime odaklanmış durumdayım. Müziğin evrimi ve gelişimini takip etmiyorum. Açıkçası beni pek ilgilendirmiyor.

Bu güzel röportaj için çok teşekkür ederiz Son olarak kariyer hedefin nedir? Ve sevenlerine neler söylemek istersin?

Kariyer hedefim global işlere imza atıp bir Türk sanatçı olarak sesimi dünyaya duyurmak. Sevenlerime gelecek olursa ben onları daha çok seviyorum.

Röportaj | Sevtap Gül

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı.

Web yayıncılığının tek gelir kaynağı web sitesindeki reklamlardır. Bu nedenle bize destek olun ve reklam engelleyici uygulamanızı web sitemiz için durdurun. Size söz veriyoruz. Çok fazla reklam göstermeyeceğiz. Hassasiyetiniz için teşekkürler, Keyifli okumalar :)