MüzikRöportajlarSanatçı Röportajı

Ebrar Mazhar: Türkiye’ye Yerleşip Şarkı Söylemek Hayalimdi

Ebrar Mazhar, MüzikOnair'dan Alper Ergez'e konuştu.

1. Merhaba Müzikonair’a hoş geldiniz. Öncelikle sizleri tanımayanların daha yakından tanıyabilmesi için biraz kendinizden bahsedebilir misiniz?

Merhabalar, ben Ebrar Mazhar. Makedonya’nın Gostivar kasabasında doğup büyüdüm, Türk kökenli bir aileden geliyorum. Bizim yaşadığımız bölge zaten küçük Türkiye. Eğitimden, sosyal yaşantımıza kadar her anımız ağırlıklı Türkçe ve Türkiye. Çocukluğumdan beri Türkiye’deki müzik piyasasını ve yapılan müziklere hakimim. İstanbul’a da çok sık gelip gidiyorum zaten. İlkokul ve lise eğitimimi Türkçe aldım. Hukuk fakültesi ve güzel sanatlar fakültesi, müzik akademisi bölümü mezunuyum, üniversiteleri de Arnavutça dilinde tamamladım.

2. Müzik ile tanışmanız nasıl başladı? Üzerinde çalıştığınız yeni şarkılar var mı?

Babam da müzisyen olduğu için müzik ile tanışmam onun sayesinde oldu. 7 yaşındayken piyano öğrenmeye başladım. 15 yaşında Makedonya’nın tek Türkçe rock grubu olan Bal ve Kan’a klavye ve bas gitarist olarak katıldım ve ardından grubun solistliğini üstlendim.

Evet, şu an üzerinde çalıştığım birçok yeni şarkı var.

3. Balkanlarda çok geniş kitlelere kadar ulaşıp son dönemde ise solo olarak kariyerinize devam etmektesiniz. Peki kuvvetli melodik yapısıyla dikkat çeken yeni şarkınız ‘’Gitme’’nin konusundan biraz bahsedebilir misiniz?

Şarkı çaresiz bir adamın sevdiği kadına olan aşkının itirafını ve onun gitmemesi için yakarışını anlatıyor.

4. Yeni çalışmanız ‘’Gitme’’ de kimlerle çalıştınız nasıl gidiyor, şu ana kadar gelen dönüşlerden memnunmusunuz biraz bahsedebilir misiniz?

“Gitme” Razaki müzik etiketiyle yayınlandı, söz, müzik ve düzenlemesi bana ait. Mix ve mastering’ini de Arzu Alsan yaptı. Klibin yönetmenliğini ve görüntü yönetmenliğini Furkan Bayraktar, Basın ve PR İnci Razaki, dijital müzik danışmanı Deniz Değerli, Fotoğrafçımız Ayhan Yıldız, sanat yönetmenimiz Berrak İpek Tatbul, makyaj Filiz Karabek ve kostüm Batuhan Mantarcı.

5. Birazda şarkınızın klip hikayesi hakkında konuşalım. Neler söylemek istersiniz?

Klip geçmişinden kopamayan, fotoğraf karelerinden geçmiş anılarana gidip sevdiği kadına seslenen Ebrar’ı görüyoruz. İnsan geçmişte diyemediklerinin pişmanlığını yaşar. Bizde klipte bunu işledik.

6. Bu arada oyunculukla da ilgilendiğinizi biliyoruz. Nasıl başladınız? Devam edecek misiniz?

Oyunculuğa bir tiyatrocu abimin beni ekibe davet etmesiyle başlamıştım. Sonrasında kendi ekibimizi kurduk, yaşadığımız kasabada bu işi yapacak çok adam olmadığı için ve kadrolar oluşturmak çok zor olduğu için devam ettim oyunculuğa. Hayır şu an müzik dışında başka bir şey düşünmüyorum.

7. Konser ve sahne çalışmalarınız var mı? Takviminiz belli oldu mu?

Evet geçtiğimiz ay Makedonya ve Kosova’da konserlerim oldu. Son konserim de 27 Mayıs’ta Gostivar’daydı ve aynı zamanda o akşam “Gitme”nin lansmanını yapmıştık. Ben ve grubum zaten düzenli prova yapıyoruz, ilerleyen zamanlarda gelen tekliflere göre de yeni bir konser programı düzenleyeceğiz.

8. Yurt dışında birçok sanatçının aranjörlüğünü ve müzik yapımcılığını üstlendiniz. Aranjör olarak aynı yılın devamında “GRAND PRIX THE BEST 2020” Ulusal Çapta Yılın Yapımcısı ödülünü kazandınız. Peki Türkiye’ye yerleşmeye nasıl karar verdiniz? Ve Türkiye’de çalışmayı düşündüğünüz sanatçılar var mı?

Ben ödül almadan önce de Arnavut dünyasından birçok sanatçıyla çalıştım hem yapımcı olarak beste ve aranjelerini yaptım. Bunun dışında birçok sanatçı ve grubun gitaristliğini de yaptım. Benim çocukluğumdan beri hep vazgeçmediğim hayalimdi Türkiye’ye yerleşip, burada şarkı söylemek. Şarkılarımı insanlarla paylaşıp burada sahneye çıkabilmek çok istiyorum. Türkiye’de başka sanatçılarla çalışmayı tabi ki isterim, eğer bir gün fırsatım olursa buradaki sanatçılara da seve seve şarkı yazarım.

9. Son olarak Müzikonair okuyucularına ve sizi sevenlere neler söylemek istersiniz?

Hepsini çok seviyorum. Hep müzikle kalın ve Müzikonair’dan ayrılmayın.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu