Köşe Yazıları

Ekim 2016 Radyo Reyting Analizi

yazar-banner-envanter-yzr-ozcan-beylan

Herkese merhabalar…

Reytingler geldi yine şaşırmadık malum sıralama 3 aşağı 5 yukarı aynı.

Fakat bir şey çok dikkatimi çekiyor.

Radyo D daha iyi yerlerde olmalıydı… Slowtürk ise eski 3. ve 4. olduğu yerlerden çok çok uzakta.

Halbuki ben bile D-Smart, Cnn Türk, Kanal D başta olmak üzere bu reklamları görünce yeter yahu ne kadar çok çıkıyor radyoların reklamları diyorum.

Araştırdım, hatta Rekabet Kurumu’nu aradım bu normal mi diye sordum.

Çünkü Kanal D başta olmak üzere Doğan Grubu TV ve gazetelerinde pahalı olduğu için başka radyoların tek bir reklamı bile yayınlanmıyor.

Fakat rekabete aykırı olur mu olmaz mı bilmem ama kendi radyolarının tanıtımı çok ucuz bir fiyata barter yapılmış gibi görünüyor.

Bu kadar tanıtım ve reklama rağmen radyoların sıralaması beni gerçekten üzüyor.

Nedeni çok basit, şahsen çok sevdiğim ama radyoculukta başarılı bulmadığım Şafak Ongan abim…

Şafak Ongan etrafındakilere eski genel müdür “Sezgin Onat’tan enkaz devraldım diyormuş.

Tamam doğru söylüyorsun ama Radyo D ve Slow Türk için doğru bir karar olmamış. Bari işi bilen birilerini al yanına da radyolar eski 3., 4. sıralarına geri gelsin.

Bak Şafak abim radyoların ikisi de 2008 – 2010 yılları arasında nasıl ilk 5’te yer almış, öğren ona göre strateji yap.

Muhtemelen seni yönlendirenler de yanlış yönlendiriyor.

Bu kadar tanıtım desteği Best FM, Show Radyo vs gibi radyolara yapılsa şuan bu radyolar 1. yada 2. sıralamada olurdu. Öyle değil mi sevgili okurlar?

Ben gerçekten samimi olarak ve çok sevdiğim bir grup olduğu için, radyoların daha iyi yerlere gelebileceğine inandığım için bu eleştirileri yapıyorum. Sakın yanlış anlamayın beni…

Bu arada Show Radyo demişken bu ay atağa kalktığını ve Best FM’i geride bıraktığını görüyoruz. Show Radyo bence en büyük golü sabah programında atıyor rakiplerine, ardından da Matrax ile pekiştiriyor skoru.

Power Group sıralamada sadece Powertürk ile ilk 10’da yer alırken rakibi Karnaval Grup 2 ve hatta Joyturk ile de 11. sırada yer alıyor.

Bu arada Metro FM’in düşüşü ile Süper FM’in çıkışı dikkat çekiyor takip ediyoruz.

Metro FM’de sabah programı Pascal ve Kadir Çöpdemir’in bantları saçma sapan şekilde yayınlanıyordu.

Öyle ki geçen aylarda Ramazan programları yayınlanıyordu, hatta 29 Ekim programı 3-4 gün sonra tekrar yayınlanırken sanki bugünmüş gibi anonslar yer alıyordu.

Bu ne amatörlük arkadaş. Metro FM’de bir de sabah saatlerinde sürekli 2 reklam giriş çıkış jingle arada reklam olmadan yayınlanıyor, bir dj tanıtımı hep sabah aynı saatte 1 yıldır yayınlanıyor.

Nasıl ilgisiz bir radyo yönetimi anlamadım, kendileri dinlemiyor bu radyoyu anladığım kadarıyla.

Sonuçlara da ilgisizlik düşüş olarak yansıyor zaten.

Baba Radyo çok iyi gidiyor, bugün reytinglere yansımıyor ama yarın öbür gün birden patlama yaparsa şaşırmayın.

TRT FM’de bazı kuşaklarda alakasız şarkılar ve çok eski şarkılar üst üste yayınlanıyor. Böylece genç dinleyiciler gelmiyor. Gündüz programlarında ise aşırı konuşmalar ve bu konuşmalarda samimiyetten uzak sohbetler yer alıyor, bu da dinleyici toplamıyor, mevcutları koruyor. Mevcutlar da zaten başka radyoların yayınlarının olmadığı merkezler oluyor.

TRT Haber radyosu yapmalı diye daha önce fikir beyan etmiş hatta Radyo 1 ya da Kent Radyoları, haber radyoları olarak TRT Haber TV’nin yayınlarını verebilir demiştim.

Sanırım benzer adım atılmış, merakla bekliyoruz neler olacağını ve bu doğru adımdan dolayı Şenol Göka Bey’i tebrik ediyoruz.

Alem FM haber merkezini kapatarak büyük hata yaptı. Çaktırmadan, küçük de olsa bir haber merkezi bu kanala şart!..

Reklamverenlerin önemsediği 20+ABC1 İstanbul oranlarında Radyo Alaturka 4. sırada yer alıyor. Ulusal radyolarla yarışan Alaturka’nın önümüzdeki reyting sonuçlarında 1. ya da 2. olması muhtemeldir. Çünkü önündeki radyolarla arasında adeta santimler var…

Park FM yine Ulusal radyoların bile üzerine çıkarak alkışı hakediyor.

Yerel bir radyodan daha alt sırada olan Radyo Viva ise maalesef eleştiriyi hak ediyor. Ateşleyin artık şu Viva’yı, yapabilirsiniz!..

Bu arada Saran Grup’ta Radyo Müzik ile Radyo Spor frekans ve dosyaları yer değiştirdi, Radyo Spor artık ulusal oldu. Ancak A Spor Radyo ulusal olarak yayın hayatına başlıyor, Radyo Spor’un işi zor.

Radyo Spor’da ve Barış Ertül’de bir yorgunluk görüyorum, Barış Ertül artık bence işi riske atmadan görevini daha genç arkadaşlara bırakmalı ve gençlerin önünü açmalı diye düşünüyorum. Kendisi şirkette ve yeni açılacak spor TV kanalında daha üst düzeyde yönetici olmalı.

Son zamanlarda aldığım bir duyumu da aktarmak istiyorum, bir radyo simsarı var ortalıkta, radyo topluyor, radyo satıyor ve bu şekilde para kazanıyor. Fakat bu işin arkasında ise FETÖCÜ bir sermaye olduğu söyleniyor,bu sayede para akladığı konuşuluyor .İddialar ciddi, araştırıp kanıt bulunca yazacağım.

Diğer bir duyuru ise Power Love yerine Fenomen Türk FM kuruluyor, hayırlı olsun doğru karar.

Son olarak araştırmanın diğer kategorisi, gittikçe dinlenme oranını arttırıyor galiba o diğer kategoride olan radyolar araştırmaya girse mevcut radyoların sırası tepetaklak olur, benden söylemesi.

Keşke bir defaya mahsus tüm radyoların reytingi bu tabloda olsa da biz de görsek gerçekten kim nerede. Bu kadar az radyo ile yapılan araştırma maalesef araştırma olmaktan uzak bence.

Özcan Beylan | MüzikOnair 

Bu İçeriğe Emojiyle Tepki Ver!
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Reklam

Bu İçeriğin Kısa Linki: https://muzikonair.com/V8Wlu
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Bu sitedeki haberleri okuyabilmeniz için reklam engelleyicinizi durdurmanız gerekmektedir. Size söz veriyoruz. Çok fazla reklam göstermeyeceğiz.