Müzikonair Ekim 2017 Radyo Reyting Analizi!.. | Müzikonair
Köşe Yazıları

Ekim 2017 Radyo Reyting Analizi!..

Herkese merhabalar…

Reytingler yine benzeri eksende soruları da beraberinde getirdi bu ay…

Nedenler, niçinler, acablar, falanlar filanlar, neyse uzatmadan geçelim yorumlara…

Gerçekten var olduğuna inanmak isteyerek ya da gerçekmiş gibi varsayarak yorum yapalım…

2 haftadır TRT FM dinliyorum. Açıkça şunu söylemeliyim ki bazı ciddi sorunlar var TRT FM’de…

Bu kadar imkan üstü imkanlara rağmen nasıl olur da ses kalitesi diğer radyolardan daha mono gibi gelir? Belki de yayın mono, bilemiyorum ben teknikten anlamam ama iyi kulağım vardır. Kulağım TRT FM’in ses kalitesinin daha iyi olması gerektiğini söylüyor.

Yeni Genel Müdür İbrahim Eren Bey ve Yeni Radyo Daire Başkanı Ahmet Akçakaya’nın Şenol Göka ve Amber Türkmen ekibinin başlattıkları radyo heyecanını daha da üst seviyelere çıkarmaları gerekir. Özel radyocular TRT FM’e heyecan kattılar ve bir çok radyocu kendi genç neslini buraya taşıdı.

Kent Radyoları da artık reytinge girmeli ve ölçümlenmeli, yoksa zarar etmeye devam edecekler benden söylemesi. Şuan bir başarı ölçüsü yok en azından reytinglerde nasıl gittiği görülüp buna göre önlem alınabilir. Reytinglerde olmadığı için reklam verenler de bildiğim kadarıyla dikkate almıyorlar.

TRT FM’i gün içerisinde dinlediğimde bir çok ufak tefek şeyler kulağımı tırmaladı.
Bir de özel radyocular var, hafta sonu ve geceleri yayın yapıyorlar. Bazılarını tanıyorum, bazılarını tanımıyorum ama açıkça 1-2 tanesi dışında hepsi çok iyi program çıkarıyorlar ve çok samimi programlar yapıyorlar.
TRT Radyo 1 sadece maç yayını yaparak ilgi çeken bir içeriğe sahip. Diğer programları dinledim oldukça fazla konuşan insanlara rastladım. Türkiye’de bu kadar konuşan ve kimin konuştuğu belli olmayan bir radyo bu kadar dinleniyorsa diğer radyolar da örnek almalı.

Kral FM dinledim, öyle ya zirvenin tek sahibi. Acaba dedim sadece slogandan ibaret mi bakalım dedim. Yani samimi söylemek gerekirse asla ve asla 1.liği bu Kral FM hak etmiyor. Takdir araştırmaya cevap verenlerin demek ki.
Haa bu arada Kral World nasıl olur da Power Grup’a 1.5 milyon dolara satıldı hala inanamıyorum!..
Bu radyo yayın hayatına geçtiğinden beri Kral Grubuna zaten en az 5 milyon dolar zarar ettirmiştir. Satış rakamı da bana göre çok şaibeli, birileri bence bunun cavebını hatta hesabını yönetime ya da Ferit Şahenk Bey’e vermeli. Neden böyle düşünüyorum, çünkü aynı ulusal dosyaya sahip olan Radyo Mega, Habertürk e 3 Milyon 800 bin liraya satıldı.

Ben Metro FM’i de çözemedim. İlk 5’te yer alan bir radyo, İstanbul’da alt sıralarda 14. sıralarda nasıl olur?
Bir radyo İstanbul’da ilk 10’da değilse, Türkiye genelinde ilk 5’te olsa da hükmü yoktur bana göre.
Reklam verenler bunlara dikkat ediyor mu acaba? Türkiye ekonomisi İstanbul etrafında dönüyor, İstanbul’u alırsan Türkiye’yi alırsın söylemi geldi aklıma :)

Doğan Grubu radyolarını yöneten Şafak Ongan, tıpkı müzik televizyonu gibi radyo işini de yapamadı, ama işte bizim ülkemizde bu işler böyle yürüyor. Liyakata göre değil sevip sarmalara göre ya da akrabalık derecesinde pozisyonlar veriliyor.

Bence son zamanlarda en iyi yabancı müzik yayını yapan radyo, Radyo Fenomen. Bakıyorum İzmir’de her yerde Fenomen açık ama maalesef sıralamasında bir sorun var.

İstanbul’da Show Radyo 9. sırada ve Best FM ise 2. Sırada…

Best FM’i bu başarısından dolayı kutluyorum. En büyük pay sahibi Cem Arslan, sonra da Serdar Gökalp. Diğer saatlerde dikkat çekici hiç bir şey yok ve bana göre Cem Arslan ile Serdar Gökalp olmasa radyo ivme kaybeder.
Tıpkı Show Radyo’da Nihat Sırdar gibi. Hatırlarsanız Nihat Sırdar, Alem FM’den ayrılınca Alem FM çökmüştü.
İşte bu radyoların da böyle bir sıkıntısı var. Programcı bazlı gidilip, radyo genel politikası üretilmez ise bir gün programcılar başka radyoyu tercih eder veya patron çok para veriyorum tasarruf edeyim diyerek yollarsa reytingleri dibe vurur.

Bakınız Alem FM hala toparlayamadı, toparlanacak gibi de gözükmüyor, maalesef radyonun genel politikası çok karışık tarzı ve duruşu ne olduğu tam olarak anlaşılmıyor. Yani müzik radyosu mu talk radio mu belli değil. Bir de dikkatimi çeken buradaki talk programlar tutmadı. Bir kaç ses duydum ve Zeki Kayahan Coşkun, Nihat Sırdar, Serdar Gökalp taklitleri dinledim.

Sibel Toprak’ın üstünde çok yük var. Çalıştığı ekip O’nu çok yoruyor dışarıdan kolaylıkla görebiliyorum. Kızım sana söylüyorum, gelinim sen anla misali Sibel Toprak ablacım, ya müzik radyosu olacaksın ya da talk radio ortası yok. Bir de sabah saatinde elinizdeki talk yayın yapan programları deneseniz nasıl olur? Veya dışarıdan iyi bir isim ile anlaşsanız? Veya radyo tamamen müzik radyosu olsa? Kafamda deli sorular :)

Joytürk FM dinledim ve büyük hayal kırıklığı yaşadım. Yılların aşk radyosuna ne olmuş öyle?Sanırsınız Süper FM ile yarışıyor, yazık. Nasıl olur da hareketli şarkılar yayınlanır ve hatta show programı konulur inanamadım, şok oldum. Bu sırada olması bile bence mucize. Slowtürk de eski kalitesinden uzak olduğu için dinleyici en yakın alternatifi JoyTürk FM’i tercih etmek zorunda kalıyor galiba.
Baba Radyo sene başında İstanbul’daki erişimini yarı yarıya azaltmış gözüküyor, ama kış mevsimi ile toparlar diye düşünüyorum.

Karadeniz FM İstanbul’da çok iyi durumda, 15. sırada. Genelde 25. sırada olması da bir başarı. Kutluyor, tebrik ediyorum. Özellikle İstanbul’da 27. Sıradaki Radyo D gibi ulusal bir radyonun neredeyse 2 katı fazla dinleniyor olması, demek reklam pastasından o radyodan daha fazla alması gerektiğini işaret ediyor, reklam verenler de artık hakkaniyetli davransınlar.
Her seferinde araştırma diyen reklam ajansları, lütfen lütfen artık isimlerine göre değil bu verilere göre hareket etsinler.

Radyo 7’ye baktığımızda bu yılın başındaki erişiminin %30’unu kaybetmiş ve doğal olarak da alt sıralara inmiş, demek ki orada da artık yavaş yavaş revizyon şart.

İmbat FM ve Radyo Seymen’i özel olarak tebrik ediyorum, şu andaki sıraları takdiri hak ediyorlar.
Pal Station ve Pal Nostalji gayet iyi gidiyor…

Radyo Spor ulusal olmasının meyvelerini yemeye başladı, yükselişi devam ediyor, takipteyim…
Sadettin Saran ’ın bir diğer radyosu Slow Time maalesef iyi gitmiyor, sanırım taklitler de asıllarını yaşatıyor ama duyduğum kadarıyla patron memnunmuş ve hep sevdiği şarkılar yayınlanıyormuş, eee o zaman söylenecek bir şey yok.
Bir sonraki analizde görüşmek üzere…

Özcan Beylan | MüzikOnair

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı.

Web yayıncılığının tek gelir kaynağı web sitesindeki reklamlardır. Bu nedenle bize destek olun ve reklam engelleyici uygulamanızı web sitemiz için durdurun. Size söz veriyoruz. Çok fazla reklam göstermeyeceğiz. Hassasiyetiniz için teşekkürler, Keyifli okumalar :)