Bilgi Deposu 5N1KGenel Bilgiler

En İyi Dijital Dağıtım Şirketleri

Yeni nesil müzik endüstrisinin en önemli kilometre taşlarından bir tanesi de dijital dağıtım şirketleri olmaktadır. Eserlerinizden maksimum kar payı elde etmek için dijital dağıtım şirketlerine şans verebilirsiniz.

Yeni nesil müzik endüstrisinin en önemli kilometre taşlarından bir tanesi de dijital dağıtım şirketleri olmaktadır. Global ve yerel çapta faaliyet gösteren onlarca dijital müzik dağıtım distribütörü vardır. Bu şirketler Spotify, Apple Music, Deezer, YouTube Music, Muud, Tidal ve Fizy gibi sık kullanılan dijital müzik platformlarına eser yüklenmesini sağlamaktadır. Dijital platformlar hem sanatçılar için hem de müzik tüketicileri için son derece popüler platformlar olmuştur.

En İyi Dijital Dağıtım Şirketi Hangisi?

Dijital müzik distribütörleri Distrokid, CD Baby, Ditto Music, Tunecore gibi sıralanan popüler şirketlerdir. Her bir markanın farklı hizmet politikaları ve abonelik sistemleri vardır. Bazı dağıtımcılar eser başına dağıtım yaparken abonelik sistemine sahip olan dağıtımcılar yıllık yahut yıllık abonelik karşılığında sınırsız dağıtım yapabilir.

Müzik dağıtım hizmeti denildiğinde akla gelen ilk şirketlerden biri olan Müzikonair ile iletişime geçebilirsiniz. Eserlerinizi telif haklarını koruyarak ücretsiz bir şekilde dağıtabilirsiniz. Spotify, Apple Music, Fizy, YouTube Music gibi platformlarda yayınlatabilirsiniz. Bu sayede daha fazla kitleye ulaşarak daha çok gelir elde edebilirsiniz.

Günümüz müzik endüstrisini derinden etkileyen dijital platformlar, hem müzikteki teknik çalışmaları kökten bir değişikliğe uğratmış, hem de dinleme alışkanlarını değiştirmiştir. Dinleyici kitlesi genişletmek ve sınırları aşarak dünya çapında dinlenmek isteyen sanatçılar dijital platformlar aracılığıyla birçok yönden beklentilerini karşılamaktadır. Peki dijital müzik dağıtım servisleri nasıl çalışır ve profesyonel dijital dağıtım hizmeti almak isteyen müzisyenler nereye başvurur?

Dijital Dağıtım Şirketleri Ne İş Yapar?

Peki dijital dağıtım şirketleri nasıl çalışmaktadır? Yasal hakları elinizde bulunan müzik eseri, kitlelere ulaştırılır. Önceden geleneksel medya, fiziki plak satışları gibi araçlarla yayınlanan şarkılar günümüze gelindiğinde dijital platformlarda yayınlanıyor. Bu dağıtım şirketleri eserinizi tüm dijital platformlar yüklemektedir. Bu sayede eserinizden stream başına gelir elde edersiniz.

Bu noktada dijital müzik dağıtım hizmeti aldığınızda servis sağlayıcınız sizin adınıza dijital platformlara eserlerinizi servis eder ve sizin adınıza gelir toplar. Toplanan gelirden hak ihlali yaşamadan ticari payınızı alabilirsiniz. Peki pastadan kendi payınıza düşeni aldığınızdan nasıl emin olabilirsiniz? İşte tam da burada profesyonel ve işinin ehli kurumlar ile iş birliği sağlayabilirsiniz. Aksi takdirde yüksek komisyon ve farklı ücret kesintileri ile karşı karşıya kalmanız muhtemeldir. Güvenilir bir ana label veya plak şirketi hak ihlaline uğramamanız için son derece önemlidir. Müzikonair çatısı altında kendi label şirketinizi ücretsiz olarak kurabilirsiniz.

Dijital dağıtım şirketleri Fiyatları

Dijital dağıtım şirketleri fiyatları hizmet politikaları ile doğru orantılıdır. Her bir markanın farklı avantajlı yönleri ve dezavantajları olabilir. Bazı dağıtım şirketleri yıllık abonelik karşılığında sınırsız eser dağıtımı sunarken, bazı dağıtımcılar albüm yahut single başına ödeme alır ve dağıtım yapar. Önemli olan dağıtımı yapılmış eserinizden %100’lük gelirin tamamını almak. Dinlenme gelirinizi herhangi bir kesinti olmadan kazanmanız önem taşımaktadır. Örneğin Distrokid, yıllık bir ücret bedeli karşılığında sınırsız eser dağıtmaktadır. Sanatçılar aylık telif bedellerinin tamamını almaktadır. CD Baby ise yüklenne albüm başına ödeme yapar ve sanatçıların seçtikleri fiyatlandırma modeline göre hizmet verir. Ödemeler haftalık olarak yapılır.

Bu durumda size en uygun olan planı belirlemeli ve beklentilerinize göre karar vermeniz gerekmektedir. Peki Türk müzik dağıtımı hizmeti veren şirketler yok mu? Evet yerli şirketlerden yüzden fazla platforma hizmet vermektedir. Müzikonair Company bu şirketler arasında önde gelmektedir.

Profesyonel Dijital Müzik Dağıtım Hizmetleri

Daha fazla bilgi için [email protected] ve WhatsApp üzerinden 0552 685 38 82 numarası ile iletişime geçebilirsiniz.

iletişim için tıkla

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu