Albüm & SingleGenel Bilgiler

EP Nedir ? EP ve Albüm Arasındaki Fark Ne?

Son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz EP yani uzun adıyla extended play merak edilen bir kavram haline geldi. Peki EP nedir ? EP ve albüm arasındaki fark nedir? Single nedir ?

Son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz EP yani uzun adıyla extended play merak edilen bir kavram haline geldi. Peki EP nedir ? EP ve albüm arasındaki fark nedir? Single nedir ?

Türkçe okunuşu ile İ-Pİ olan EP’nin açılımı extended play’dir. Türkçe olarak uzatılmış çalma anlamına gelir. EP, single kadar kısa olmamakla birlikte albüm kadar da uzun değildir. Özetle EP 4 ila 6 şarkıdan oluşan yahut 5 şarkıdan oluşan eserdir. EP’deki toplam süre yaklaşık yarım saattir.

Müzik endüstrisinde tüketimin çılgınlık haline geldiği 2000’li yıllarda sanatçılar albüm yapmaktansa, EP çıkarmaya ağırlık verdi. Amerika gibi büyük ülkelerde sanatçıların sıklıkla tercih ettiği uzunçalar formatlı eserler Türkiye’de de yaygın hale geldi. EP Nedir ? sorusunun cevabı olarak en net açıklama 4 – 6 şarkıdan meydana gelen müzik eseridir denilebilir.

Single Nedir?

Bir müzik eseri iki şarkıdan oluşuyorsa buna single, yahut tekli diyebiliriz. Single nedir ? sorusu genel olarak dinleyiciler arasında merak edilen bir kavramdır. Plak dönemlerinden kalma tabirler olarak düşebileceğimiz bu terimler tıplı 45’lik plaklar gibi iki şarkıdan oluşur. Single formatını 45’lik plaklara benzetmek yerinde olacaktır.

Maxi Single Nedir?

Bununla birlikte maxi single nedir ? sorusu da bir hayli merak edilir. Maxi single da genel olarak 3 şarkıdan oluşan bir formattır. Sanatçılar 3 şarkıdan oluşan eserlerini maxi single formatında yayımlamaktır. Single ile maxi single arasındaki en belirgin fark da söz konusu eser sayısıdır.

6 ve daha fazla şarkı yayımlamak isteyen sanatçılar ise genel olarak albüm formatını tercih eder. Yani 6’dan fazla şarkı içeren eserlere albüm denir. Albümler genel olarak 6 ila 15 şarkıdan oluşur. Ancak istisnalar da olabilmektedir. Proje yahut tribute albümlerde 24, 30 şarkı yer alabilir. Öte yandan deluxe versiyonlar da albüm sonrası piyasaya sürülebilir. Bu versiyonlarda şarkıların demo, konser kayıtları, remix versiyonları gibi farklı varyasyonları yer alabilir.

Albüm Neden Tercih Edilmiyor?

Ancak günümüzde albüm çok tercih edilen bir format değildir. Albümlerin tabiri caizse pabucunun dama atıldığını söylemek yerinde olacaktır. Nitekim dinleyiciler ve Z kuşağı olarak tabir edilen kitle, şarkıları genel olarak dijital platformlardan stream ederek dinlemektedir. Milyonlarca eserin olduğu bu platformlarda albümleri baştan sona dinlemek tercih edilmediğinden sanatçılar albüm çıkarmaktan kaçınmaktadır.

Müzisyenler bu sebeple 20-30 parçadan oluşan albüm çıkarmak yerine EP çıkarmayı tercih etmektedir. Sanatçılar bu sebeple birden fazla şarkı çıkarmak istediğinde EP formatı tercih ederek dinleyicilerine albüm tadında bir eser dinletebilmektedir.

Reklam

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı.

Bu sitedeki haberleri okuyabilmeniz için reklam engelleyicinizi durdurmanız gerekmektedir. Size söz veriyoruz. Çok fazla reklam göstermeyeceğiz.