RöportajlarSanatçı RöportajıVitrin

Erdem Yener: Popüler Kültür, Para Kazanma ve Görünür Olma Arzusu Birlikte Bir Şey Üretmenin Önünde Engel

Güldür Güldür Show'da oyunculuğa devam eden, müzisyen Erdem Yener, MüzikOnair'dan Alper Ergez'e verdiği röportajda samimi açıklamalarda bulundu.

Güldür Güldür Show’da oyunculuğa devam eden, müzisyen Erdem Yener, MüzikOnair’dan Alper Ergez’e verdiği röportajda samimi açıklamalarda bulundu.

1. Merhaba Erdem Bey,hoş geldiniz öncelikle sizi televizyondan tanıyan çok fazla bir kitle var ayrca sahne ve konserlerinizi de takip eden geniş bir kitlenin olduğunu biliyoruz. Bize biraz hikayenizden bahsedebilir misiniz?

Müziğe 99 yılında Ankara’da başladım. 2004 sonuna kadar sahne almadığım yer kalmadı. Grubumu bir türlü taşıyamadığım İstanbul’a geldiğimde de bir yandan stüdyo müzisyenliği bir yandan da reklam filmlerinde reji asistanlığı yapmaya başladım. Birinde şarkı yapmayı diğerinde de filmciliği öğrendim. Aradan geçen 20 yılın sonunda bu iki alanda da eserler çıkarmaya çalışan multidisipliner bir artist olarak tanımlayabilirim kendimi.

2. Sizi bir anda bir reklam kampanyası ile tanıdık ve sonrasında çeşitli projelerde yer aldınız. Peki bu reklam teklifi nasıl geldi biraz o süreçten bahsedebilir misiniz?

Kamera arkası çalışma hayatımın son zamanlarında cast direktörlüğü de yapmaya başlamıştım. Henüz tv karşısında olmasa da birlikte çalıştığım insanlar oyunculuğa yatkınlığımı biliyor ve takdir ediyorlardı. Avea reklam filmleri sadece 3 film olarak tasarlanmıştı ve yapım ekibi benim çok uygun olacağımı düşünmüştü. Değerlendirmeye değer dememe sebep olan sadece parasıydı açıkçası. Ama “bir gün neden olmasın” diye düşündüğüm oyunculuk işini çok hızlandırmış oldu bu süreç.

3. Küçük yaştan beri şarkı yazdığınızı biliyoruz. Müzikteki bu yeteneğinizi nasıl keşfettiniz? Müziğe gerçek anlamda ne zaman başladınız?

Bir keşif gibi değildi de daha çok peşinden sürüklenmek gibiydi. Enstrüman olarak sadece blok flütüm vardı ve o dönem her ortaokul öğrencisi kadar müzik biliyordum. Bugün daha fazla şey bildiğimi sanmamakla beraber 1998 yılında gitar sahibi olmamla her şey hız kazanmış oldu. Aç hissediyordum kendimi ve acayip şeyler yemeğe başlamış gibiydim gitar sayesinde. 1999 yılında da ilk ve tek grubumu kurdum. Sonra bir daha da durmadım diyebilirim.

4. En son çalışmanız olan Vursun da kimlerle çalıştınız. Şarkınızın bir hikayesi var mı ve gelen dönüşlerden memnun musunuz?

Pandemi döneminde sözlerini yazdığım ama müzikal olarak bayadır sırasını bekleyen şarkılardan biriydi “Vursun”. Söz, müzik ve düzenlemesi bana ait. Davulları Volkan Öktem çaldı, gerisi bende. Mix’i Erim Arkman, Mastering’i ise Evren Arkman tarafından yapıldı. Hayatımda uzun süre var olan melodi veya cümleler vardır bir gün toparlanıp şarkı olmayı bekleyen. Yıllarca cebimde gezdiği için tam nasıl bir anlam yüklerim bilemiyorum ama hikayemiz ortak diyeyim.

5. Bu arada kesinleşen başka iş planlarınız var mı? Konser, etkinlik gibi. Ayrıca size sosyal medyadan nerelerden ulaşılabilir?

Bu sene konserlere başlamayı umuyorum. En son pandemi öncesi çaldığım için biraz antrenman gerekiyor, ona da bahar gelmeden başlarım diye umuyorum. Tüm sosyal mecralarda varım (çünkü neden eksik kalayım) hepsinde tek kullanıcı adım var o da “@erdemyener” beklerim.

6. Sizin de dinlerken beğendiğiniz hatta düet yapmak istediğiniz isimler var mı?

Çok yetenekli ve başarılı bulduğum insanlar olmakla birlikte kolektif üretime uygun kimsenin olduğunu düşünmüyorum. Popüler kültür, para kazanma ve her daim görünür olma arzusu; birlikte bir şeyler üretmenin önünde engel. Herkesin bir koşturması var. O yüzden o duygunun heyecanına ortak bulmadığım sürece yapmış olmak için yapılmış olacaktır.

7. Müzik mi oyunculuk mu desem cevabınız hangisi olur ve neden?

“Anneni mi yoksa babanı mı daha çok seviyosun” sorusundan ayrı tutamasdığım bir sorudur bu ikisi de ben kısaca. Keşke daha fazlasını yapacak vaktim olsa hayatta.

8. Şimdilerde Güldür Güldür Show da sizleri izlemekteyiz. Peki Yeni bir film ya da dizi projesinde yer almayı düşünüyor musunuz? Projeler var mı?

Birçok şey var hem aklımda hem önümde. Her şeyin doğru zamanda hayırla olmasını diler, uzarım.

10. Müzisyenlik ve oyunculuk dengesini nasıl sağlıyorsunuz?

Sahneye çıkınca çok insan gördüm diye kendimi sosyalleşmiş sayma kandırmacamdan vazgeçsem iyi olacak ama sanırım bu dengeyi sosyal hayatımdan çalarak sağlıyorum.

11. Son olarak Müzikonair okuyucularına ve sizi sevenlere neler söylemek istersiniz?

Herkese sevgilerimi iletiyorum. Popüler olan sizi güncel tutabilir ama özel zevkleriniz sizi karakterli kılar. Dolayısıyla keep on rockin’  sevgi ve saygılarımla.

Röportaj: Alper ERGEZ – Müzikonair 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu