Müzikonair Erol Evgin: Bedenleri Sallamak İçin Müzik Yapılıyor | Müzikonair
MüzikMüzik Haber

Erol Evgin: Bedenleri Sallamak İçin Müzik Yapılıyor

Erol Evgin, günümüz müzik piyasasını eleştirdi: Biz ruhları sarsmak için müzik yapardık, şimdi bedenleri sallamak için müzik yapılıyor...

Usta sanatçı Erol Evgin, Hürriyet’ten Hakan Gence’ye konuştu. Müzik yaşamı ve çocukluk yıllarına dair merak edilen sorulara yanıt veren Evgin, günümüz müzik piyasasındaki şarkıları eleştirdi.

Kolay sözlerle ritme dayalı şarkılar yapıldığını söyleyen Erol Evgin, ”Biz ruhları sarsmak için müzik yapardık, şimdiyse bedenleri sallamak için müzik yapılıyor genelde.” açıklamasıyla dikkat çekti.

Erol Evgin, ‘Neden sizin şarkılarınız gibi eskimeyen şarkılar artık çıkmıyor?’ sorusuna şöyle yanıt verdi;

Klasik Türk müziğinde sözler çok önemli. Bence yüzde 60 sözse yüzde 40 müziktir. Şiir geleneği bizde çok güçlüdür. Şimdilerdeyse kolay sözlerle, ritme dayalı şarkılar yapılıyor. Biz ruhları sarsmak için müzik yapardık, şimdiyse bedenleri sallamak için müzik yapılıyor genelde.

Öte yandan Erol Evgin genç müzisyenlere de tavsiyelerde bulundu. İnanmadığı hiçbir şarkıyı söylemediğini dile getiren usta sanatçı şu sözleri kaydetti:

”Bu işte tek kural, umudunu yitirmeyeceksin; moralini bozmayacaksın, kendini sağlam tutacaksın. Ben inanmadığım hiçbir şeyi yapmadım ya da inanmadığım şarkıyı hiç söylemedim. Duruş, tutarlılık ve direnmek; direnirken de umudunu yitirmemek çok önemli. Paranın değil, işini dünya ölçeğinde iyi yapmanın peşinde olsun gençler, o zaman başarı da, para da zaten seni buluyor.”

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu