Eser Inc: Hacker Apayrı Bir Şey, Biz Sadece Leak'çiyiz -
Diğer RöportajlarRöportajlarVitrin

Eser Inc: Hacker Apayrı Bir Şey, Biz Sadece Leak’çiyiz

Spotify'da olmayan şarkıları kendi hesabında paylaşan Eser Inc., MüzikOnair'ın CEO'su Özcan Beylan'a verdiği röportajda müziğin dijital yer altı dünyası, hakkında açılan davalar ve gelecekle ilgili idealleri hakkında konuştu.

Spotify’da olmayan şarkıları kendi hesabında paylaşan Eser Inc., MüzikOnair’ın CEO’su Özcan Beylan’a verdiği röportajda müziğin dijital yer altı dünyası, hakkında açılan davalar ve gelecekle ilgili idealleri hakkında konuştu.

1.Spotify dinleyici sayın birçok sanatçıdan fazla. Bunu nasıl başardın?  Yaptığın sadece başka sanatçıların şarkılarını kendi Spotify hesabında yayınlamak mı?

Piyasadaki herkesle dostluk kurarak kendimi kimseye ezdirmeyerek başardım. Tabiki dostum ARDA ERDEM’in de katkısı çok büyük.Yaptığım iş tam olarak başka sanatçıların Spotify’da olmayan şarkılarını kendi ismim ile Spotify’a yüklemek.

2.Telifle ilgili bugüne kadar hiç başın ağrımadı mı? Hukuki işlem başlattılar mı? 

Tabii. 2 kez hukuki sürece girdim. Sık bir şekilde beni takip eden kişiler zaten kimlerin benle uğraştığını iyi bilir. Ama hiç ceza almadım.

3.Türkiye’de çok sayıda Spotify hackerı var. Senin onlardan farkın ne?

Ben ve benim yaptığım işi yapan insanlara karşı hacker tabiri çok yanlış. Hacker apayrı bişey biz sadece leak’çiyiz. Türkçe anlamı “sızıntı” Spotify hackerı diye bir şey duymadım henüz.

4.Bu işe nasıl başladın? Neden yapıyorsun, çok mu para kazanıyorsun?

Kallicho isimli arkadaşımın 2021 Kasım aylarında beni benden önce leak işiyle uğraşan insanlarla gruba çekmesiyle başladım. Başlarda sadece ün ve nam kasmak için yapıyordum ama işin işine para girince herşey değişti. Ne kadar meslektaşlarım kazanmıyoruz dese de her şey apaçık ortada yüksek bi miktarda kazanç sağlıyoruz.

5.Neden sadece Spotify? Diğer müzik mağazalarında bu işlemi yapıyor musun? Spotify güvenlik açığı diğer mecralara göre daha mı fazla? 

Çünkü ülkemizde ve dünyada en çok kullanılan müzik platformu “Spotify”.Tabii ki diğer müzik mağazalarında bu işlemi yapıyoruz. Güvenlik açığı gibi bir durum yok ortada sadece biz leak’çiler çok uyanığız.

6.Gelecekle ilgili ideallerin neler? 

Hazır aktif bir kitlem var Ocak ayı gibi bir ekip kurup müzik işine girmeyi düşünüyoruz.Bu sefer leak değil.

7.Kendini hacker olarak mı tanımlıyorsun? Yoksa başka bir şey mi diyelim? 

Baştada belirttiğim gibi biz hacker değiliz. Biz Leak’çiyiz.

8.Tek misin yoksa bir ekibin var mı?

Herhangi bir ekibe bağlı değilim ama bilinen ekipler olarak “KAPİTAL” ve “Finest” kurucular dostlarımdır. Ama genel olarak Arda Erdem ile çalışırım.

9.Müziğin dijital yer altı dünyası nasıl? Büyük gruplar var mı? Senden daha iyileri var mı? Birde senin hesabını veya yayınladığın şarkıları da patlatmaya çalışanlar oluyor mu?

Ben bu işe ilk girdiğim zamanlarda leak işinin yer altı dünyası avrupa birliğinden daha karışıktı resmen herkes birbirine düşman şarkılarını kaldırma peşinde. Bilinen Sadece Kapital ve Finest Ekipleri mevcut.Bu Piyasada Benden Sonra En İyiler benim gözümde Lucerina,ARDA ERDEM,Shanga,Batusyex,Finest ekibinden saymadığım birkaç kişi daha ve Nufrain piyasadakı diğer herkes gözümde türeme. Leak piyasasında şarkılarıma vuran olmuyor. Fakat Şarkıların Sızdırdığım ünlü rapçiler Haklı olarak vuruyor şarkılarıma.

10.Son dönemlerde speed up çılgınlığı var. Sen de var mısın o kulvarda? Çalışıyor musun?

Hayır hiç giriş yapmadım speed up şarkı yüklemedim profilime.

11.Bugün istediğin bir şarkıyı Spotify’dan silebiliyor musun? Başka neler yapabiliyorsun?

Evet silebiliyorum. Aynı zamanda haksız yere telif yemiş ünlü sanatçıların teliflerini 48 saat içinde açabiliyorum ve şarkıları tekrar yayına giriyor.

12. Başka neler söylemek istersin?

Leak piyasasına adımı kazıdığımı düşünüyorum şuana kadar bana dost düşman olan herkese yolunda başarılar diliyorum.Yakında kendi parçalarımızla ekibim olarak bomba gibi giriş yapıcağız szn23’e beklemede kalın sadece. Buraya Kadar okuyan herkese teşekkür ediyorum.

Röportaj: Özcan BEYLAN – MüzikOnair

 

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı.

Web yayıncılığının tek gelir kaynağı web sitesindeki reklamlardır. Bu nedenle bize destek olun ve reklam engelleyici uygulamanızı web sitemiz için durdurun. Size söz veriyoruz. Çok fazla reklam göstermeyeceğiz. Hassasiyetiniz için teşekkürler, Keyifli okumalar :)