Müzikonair Esin Övet: Seda Sayan Şaşırtmadı | Müzikonair
MüzikMüzik HaberVitrin

Esin Övet: Seda Sayan Şaşırtmadı

Habertürk köşe yazarı Esin Övet, Melek Mosso ve Seda Sayan tartışmalarını değerlendirdi. "Hemcinslerimiz üzerinden sınanıyoruz" dedi.

Geçtiğimiz hafta gündem, Seda Sayan ve Melek Mosso ile çalkalandı. Peki neden? Isparta Belediyesi, Melek Mosso’nun daha önce sahnede sergilediği tavır nedeniyle Isparta’ya uygun olmadığını belirleterek Melek Mosso’yu ahlakla yargıladı ve konserini iptal etti. Bütün hafta gündem, ikiye bölünen kitleyle meşgul oldu.

Kimi melek Mosso’nun önceden sahnede çektiği el hareketini eleştirirken kimi de konunun ne alakası olduğunu bunun konser iptal etmek için gerekçe gösterilemeyeceğini ve ahlakla ne ilgisi olduğunu sordu. Bu sırada ise Isparta festivalinin afişleri paylaşılmaya devam edilirken sahneye aynı şenliklerde yer alacak Derya Uluğ ve Funda Arar’ın iptal edilmemesi yankı uyandırdı. Herkes Funda Arar ve Derya Uluğ’un da tepki göstermesi gerektiğinin çağrısını yaparken manşet bir haber çıktı ve Melek Mosso yerine Seda Sayan görseli paylaşıldı. Seda Sayan Melek Mosso’nun ahlaksızlıkla suçlandığı bir festivalde yerine sahne almayı kabul etmişti. Seda Sayan, bazı kitleler tarafından sert bir eleştiri yağmuruna tutuldu. Tam bu sırada Derya Uluğ ve Funda Arar’dan beklenen tepki geldi ve onlar da sahne almayacaklarını söylediler. Seda Sayan’dan ise bir süre ses çıkmadı.

Basının üzerine gelmesiyle Sayan nihayet beklenen açıklamayı yaptı ve “Sanatçıların konser takvimini menajeri belirler ben haftanın beş günü zaten çalıştığım için bazen havaalanında öğreniyorum konser yeri ve bilgilerini. Menajerim Osman Yuvacı anlaşmayı yapmış. Melek kardeşimle ilgili araştırmayı yaptığımda Melek’in sanatına ya da kadınlığına değil bir konserinde kadınlar ile ilgili konuşurken yaptığı parmak işaretinden dolayı Isparta Belediyesi’nin tepki gösterdiğini öğrendim. Melek adına merak edip o hareketi videodan izledim bir talihsizlik olduğunu düşünüyorum. İnşallah bir daha böyle bir eylemde bulunmamasını diliyorum” dedi.

Daha sonra da bu açıklama gündem oldu. Sosyal medya, Seda Sayan’ın capslerini yapmaya başladı. Armağan Çağlayan bu esnada radikal bir açıklamada bulundu ve “Müzik sektörü için neden sektörün içindeki insanlar ses vermiyor, birbirine destek olmuyor? Rekabet bu kadar mı gözünüzü kör etti? Müzik yasağı olur, en çok sektörün dışındakilerden ses çıkar. Bir kadın şarkıcı ahlaksızlıkla suçlanıp konseri iptal edilir, dut yemiş bülbüle döner! Başka bir kadın şarkıcı ahlaksızlıkla suçlanan kadın şarkıcının yerine sahneye çıkmayı kabul eder! E siz kendi mesleğiniz için ses çıkart(a)mıyorsanız, siz kendi kadın haklarınız için ses çıkartamıyorsanız, birbirinize destek olmuyorsanız, biz neden size destek olalım?” dedi.

Esin Övet de haftanın gündemini toparlayarak Seda Sayan’ın bu tavrına dikkat çekerek bir köşe yazısı yazdı. Övet, Funda Arar ve Derya Uluğ’un konserlerini iptal ettiğini çünkü kadına karşı yapılan her türlü saygısızlığa ses çıkartan kadının bunu yapması gerektiğini vurguladı. Ancak konserini iptal etmeyen Sayan’ı eleştirdi.

Esin Övet, Sayan’ın verdiği kararın kendisini şaşırtmadığını belirtti ve ” Öncelikle Seda Sayan kendince haklı olabilir. Yıllardır tavrı, tarzı çok nettir ve belli. Ve her zaman ateşin içine atar kendini. Beni verdiği karar şaşırtmadı. Onun yerine başka biri çıkmazdı, kabul etmezdi. Duyar duymaz iptal ederdi. Ancak Seda Sayan, ‘Hareketi uygun bulmadım’ diye açıklama yapıyor.” dedi.

Övet yazısını tamamlarken Seda Sayan’a “Seda Sayan, yıllardır her zaman kadınları koruyan, kollayan, arkasında duran hareketler yaptı. Şimdi de bir kadın olarak bunu yapmasını bekliyorum.” diyerek çağrıda bulundu.

KAYNAK: https://www.haberturk.com/yazarlar/esin-ovet-1064/3453618-hemcinslerimiz-uzerinden-sinaniyoruz

Bu konu gündemde bir süre daha kalacak gibi görünüyor. En azından Seda Sayan’dan beklenen açıklama gelmediği sürece konunun harareti  artacak ve kadınlar üzerinden oluşturulmaya çalışılan algı başarıya ulaşacak, ayrıca bu duruma susan kadınlar da sosyal medya üzerinden eleştirilmeye devam edilecek.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı.

Web yayıncılığının tek gelir kaynağı web sitesindeki reklamlardır. Bu nedenle bize destek olun ve reklam engelleyici uygulamanızı web sitemiz için durdurun. Size söz veriyoruz. Çok fazla reklam göstermeyeceğiz. Hassasiyetiniz için teşekkürler, Keyifli okumalar :)