MüzikMüzik Haber

Eurovision’da Skandal! Oylamada Usulsüzlük Yapıldı

İtalya'nın Torino şehrinde düzenlenen ve Ukrayna'nın kazandığı 2022 Eurovision Şarkı Yarışması'nın ardından oylarda usulsüzlük yapıldığı konuşuluyor.

İtalya’nın Torino şehrinde düzenlenen ve Ukrayna’nın kazandığı 2022 Eurovision Şarkı Yarışması’nın ardından oylarda usulsüzlük yapıldığı konuşuluyor. Eurovision’un medya kuruluşu Avrupa Yayın Birliği (EBU), büyük final sonrasında yaptığı açıklamada 12 Mayıs Perşembe gününde düzenlenen ikinci yarı finalde yarışan 6 ülkenin, bir gün öncesinde gerçekleştirilen jüri oylamasında usulsüzlük yaptıklarını tespit ettiklerini duyurdu.

6 ülkenin Azerbaycan, Gürcistan, Romanya, Polonya, Karadağ ve San Marino oldukları belirtildi.

Bu açıklamanın yapıldığı dakikalarda bir yandan büyük final devam ediyordu ve izleyiciler Azerbaycan, Gürcistan ve Romanya’nın jüri puanlarını duyuracak sözcülerini ekranda ‘teknik sorunlardan ötürü’ görememişti. Azerbaycan, Gürcistan ve Romanya’nın teknik sorunlardan ötürü oylamada canlı bağlantı kuramamasından ötürü bu üç ülkenin puanlama skandalına karıştığı kesin gözüyle bakılıyordu. Diğer üç ülkenin ise Polonya, Karadağ ve San Marino oldukları iddialar arasındaydı.

Romanya’dan Sert Tepki

Tartışmalara son noktayı koyan açıklama ise söz konusu 6 ülkenin jürilerinin verdikleri puanların tablolar halinde ilan edilmesi oldu. EBU’nun yayınladığı tablolar dikkat çekiciydi. Çünkü söz konusu 6 ülke, ikinci yarı finalde İsveç ve Avustralya gibi ‘jüri dostu’ şarkılar yerine en çok kendilerine puan vermişti.

Kendi jürilerinin vermediği, diğer 12 ülkenin verdikleri puanlara göre hesaplanan ‘algoritmik puan’lara karşı EBU’ya en sert tepkiyi veren ülke ise Romanya oldu. Eurovision’dan çekilme tehdidinde bulunan Romanya, EBU tarafından 6 ülkeye atanan ‘algoritmik puan’ı kabul etmediklerini duyurarak konuyu yargı sürecine taşımayı düşündüklerini açıkladı.

 

Reklam

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı.

Bu sitedeki haberleri okuyabilmeniz için reklam engelleyicinizi durdurmanız gerekmektedir. Size söz veriyoruz. Çok fazla reklam göstermeyeceğiz.