Araç çubuğuna atla
Özcan BeylanYazarlar

Eylül 2018 Radyo Reyting Analizi

Şimdi en başında şunu söylemek istiyorum.

Bu araştırma rutine bağladı.

-Power Fm geçtiğimiz yıl Eylül ayında 1110 denek sayısı ile 8. Sırada.

Power Fm bu yıl Eylül ayında yine 8. Sırada ve denek sayısı 1108.

-Süper Fm 2017 Eylül’de 1273 denek sayısı ile 6. Sırada yer alırken,

2018 Eylül ayında yine 6.Sırada ve denek sayısı neredeyse aynı 1215.

-Alem Fm geçen sene Eylül ayında 577 denek ile 16.Sırada,

Bu sene aynı ayda 566 denek ile 16. Yani aynı sırada.

2-3 Değişiklik olmasa diyeceğim ki kopyala yapıştır yapılıyor.

Ben yine de soruyorum bu dinleyiciler 1 yılda hiç mi diğer radyoları dinlemiyorlar?

Diğer radyolar hiç mi bir şey yapmıyor da 3 grup radyosu ilk 10 sırada demir atmış çıkmıyor.

Aslında Power FM ilk 10’da yer almadığı zaman Cem Hakko ortalığı ayağa kaldırmış ve URYAD’ı, araştırmadan çıkmakla aba altından sopa göstermişti…

Şimdi onun da sesi çıkmıyor çünkü 3 radyosu da ilk 10’da yer alıyor.

Radyo 7 aldı başını gidiyor, geçen ay ilk 10 tadını alan radyo şimdi ise sınırlarını zorladı ve tarihi bir yere geldi 9.sıraya yerleşti, tebrik ediyorum.

Pal Nostalji, nostaljik şarkıları ile yerini korudu. Bu arada Slowtürk çalışanlarından birisi herhalde Pal Nostalji seviyor olmalı ki playlistlerinde oldukça fazla nostaljik şarkılara yer veriyorlar.

Slowtürk demişken denek sayısı artmış gözüküyor. Belki de nostaljik şarkılara daha fazla yer verdiği için. Demek ki Slowtürk artık daha fazla nostalji yaparak daha fazla denek toplayacak.

Joytürk seni ben anlamıyorum anlamıyorum. Yani seni yöneten kafaları anlamıyorum. Yahu kardeşim sen ilk 10’da değil miydin? Neden tarzını değiştirip meydanı Slowtürk’e bıraktın?.. Bak artık ilk 10’a giremiyorsun. 12.sıradan yukarı çıkamayan bu radyoda müzik direktörü ve stratejisi değişmez ise ilk 10’da olması hayal olur.

İstanbul Fm’in ne adı varmış arkadaş ölüsü bile şuanda 23.Sırada…

Özellikle grup radyosu olması ve avantajlarından yararlanıyor olması nedeniyle Turkuvaz’da yükselme devam ediyor. Şuanda İstanbul’da otobüslere bile giren radyonun gerek kendi medyasında, gerekse de outdoor da tanıtımı yapılıyor olması yükselmelerine oldukça etken olacaktır.

Radyo Turkuvaz çok değil 2 yıla kalmaz ilk 10’a girecek, demedi demeyin.

Show Radyo bazı sebeplerden dolayı 14.Sıraya geriledi ama yapacakları ataklar ile yeniden ilk 10’da yerini alabilir. Yeni patron radyoya yatırım yapıyor helal olsun. Sektöre taze kan, taze heyecan geldi.

Radyo Viva yeniden sahalara döndü. 24. sırada yeniden araştırmada yerini alan Radyo Viva’ya hoş geldin diyelim.

Bir yabancı radyo düşünün, sadece 9 ilde yayında ve 25. sırada… İşte o radyo, Pal Station,  tebrik ediyorum…

Bu arada Radyo D sabahına gelen Eftalya Nur Öktem ortalığı kasıp kavuruyor, yıllarca Sema ve Sunny’nin yapamadığını yapıyor. Yakında sabahların 1 numarası olacak gibi gözüküyor. Belki Radyo D’nin makus talihini güldürür bu kız. Eftalya ile başka değişimler olması şart, eski yayın ekibi ve diğer çalışanların üzerinde metal yorgunluğu olduğu söyleniyor ama radyoyu yöneten kişinin de radyocu olması gerekmiyor mu?..

Radyo Alaturka nezih emekli dinleyicileri ile gayet başarılı bir şekilde yoluna devam diyor. Sayın Başkan Recep Tayyip Erdoğan EYT’yi (emeklilikte yaşa takılanlar) onaylasaydı bu radyonun bir anda dinleyici sayısı artacaktı ama başka bahara kaldı bu EYT işi neyse.

Fenomen tamam, Power Fm tamam, Powertürk tamam ama Powerlove eksik Cem abi. Son zamanlarda bu radyonun playlistlerine ne oldu anlamıyorum. Sanki dışarıdan bir el geldi ve bu radyoyu sabote ediyor. Ben artık dinlemiyorum zaten, baktım başka da dinleyen yok sondan 7. Sırada…

Virgin olmuyor olamıyor…

Lig Radyo spor radyoları arasında fecaat. Geçenlerde bir program dinledim, ne olmuş telefon bağlantıları yapıyorlar ses cazur cuzur, baktım ki bu kadar alt sırada olmayı hak ediyor bu radyo.

Ankara Radyo Megasite’ye özel tebrik, aynı zamanda İzmir İmbat Fm’e de özel tebriklerimi yolluyorum. Yerel radyolar şehirlerinin nüfusuna rağmen ulusal radyolara ve İstanbul radyolarına kafa tutuyorlar.

13. sıradaki Radyo Seymen’i de tebrik ediyorum, bakalım Pal Orient rakip olacak mı Seymen’e?..

Özcan Beylan | MüzikOnair

Reklam

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Bu sitedeki haberleri okuyabilmeniz için reklam engelleyicinizi durdurmanız gerekmektedir. Size söz veriyoruz. Çok fazla reklam göstermeyeceğiz.