Ana Sayfa » Müzik » EZHEL’e Youtube ve Spotify Şoku!

EZHEL’e Youtube ve Spotify Şoku!

oduller-reklam-banner

Ezhel’e Youtube ve Spotify’dan sansür geldi. Kamuoyunda ‘sosyal medya yasası’ olarak bilinen yasanın yürürlüğe girmesiyle birlikte özellikle Ezhel şarkılarında Spotify ve Youtube’daki erişim engelleri dikkat çekti.

Ünlü rapçi Ezhel’in tartışma yaratan Olay’ şarkısının video klibi YouTube’dan kaldırıldı. Ünlü rapçiye bir şok da rap listelerini domine ettiği Spotify’dan geldi. Ezhel’in Müptezhel albümünde yer alan ‘Alo’ şarkısı da halihazırda dinlenemiyor.

‘Olay’ Şarkısının Klibi Kaldırıldı

Ezhel’in 2019 yılında çıkan ‘Olay’ isimli şarkısının siyasi ve protest içerikler barındıran video klibi Youtube’dan kaldırıldı. Video klipte yakın zamanların politik isimleri ve yaşanan krizlerin yanı sıra; Gezi Parkı eylemlerine ilişkin görüntüler, ODTÜ’lü öğrencilerinin mezuniyet pankartları, tecavüz olayları, Ortadoğu’yu derinden sarsan Arap Baharı’na ilişkin çeşitli görüntüler, kadın cinayetleri ve katledilen kadınların görüntüleri yer alıyordu.

Şarkı Youtube üzerinden lirik video olarak dinlenebilirken, video klibe halihazırda erişilemiyor. Youtube’da video klibi izlemek istediğinizde ”Bu video Youtube’un şiddet veya vahşet içeriğiyle ilgili politikasını ihlal ettiği için yayından kaldırıldı” açıklaması görülüyor.

EZHEL’e Youtube ve Spotify Şoku!

Alo Spotify Üzerinden Dinlenemiyor

Spotify üzerinde aylık 4 milyon dinleyiciye ulaşan Ezhel’in Müptezhel albümünde yer alan ‘Alo’ şarkısı da Spotify üzerinden dinlenemiyor. Spotify kullanıcıları şarkıyı dinlemek istediğinizde ”Bu içerik kullanılamıyor” uyarısı ile karşılaşıyor.

Bir süre önce RTÜK’ün lisans başvurusu yapmasına ilişkin ihtarname gönderdiği Spotify, Türkiye’de lisans almayı ve temsilcilik açmayı kabul etmişti.

Kamuoyunda sosyal medya yasası olarak bilinen yasanın yürürlüğe girmesinin ardından dijital ortamlarda da küfür, hakaret vb. içeriklere sahip müziklere erişim engeli gelmeye başladı.

 

Reklam
oduller-reklam-banner