MüzikMüzik HaberVitrin

Fazıl Say: Müzikte Eğitim Sorunsalımız Var

Fazıl Say, Cumhuriyet gazetesinden Öznur Oğraş Çolak'a verdiği röportajda müzisyenlerin yaşadığı sorunlardan ve gelecek projelerinin neler olduğundan bahsetti. 

Fazıl Say, Cumhuriyet gazetesinden Öznur Oğraş Çolak’a verdiği röportajda müzisyenlerin yaşadığı sorunlardan ve gelecek projelerinin neler olduğundan bahsetti.

Kendimin Eleştirmeniyim 

Fazıl Say, ilham kaynağının müziği ve hayatın akışı olduğunu belirterek “Müziği de içtenlikle büyük bir içsel kuvvetle yapmak zaten gerektiği için ve zaten nerede hangi konserde çalarsak çalalım her zamankinden iyi çalmak çabasındayım. Ben kendimin eleştirmeniyim, kendimin dinleyicisiyim, konserlerde benim için nerede değil, nasıl çaldığım önemlidir.” dedi.

Bütün Sorunlar Eğitimde Başlıyor 

Sanatçı, müzisyenlerin en büyük sorunlarına da değinerek şu cümleleri kurdu: “İyi bir klasik müzikçi, iyi bir eğitim almak zorundadır. Bütün sorunların eğitimde başladığını düşünüyorum. Eğitimdeki sorunların da eğitim ideolojisinden kaynaklandığını düşünüyorum. Herkesin elinden tutması gereken müzikte eğitim sorunsalımız var. Çok iyi hocalara ihtiyacımız var. Evet tabii genç yeteneklere de ihtiyacımız var ama onları da yetiştiren hocalara ihtiyacımız var.”

Say, gelecek projelerinden de bahsederek, “Pandemide iki yılda çok sayıda bestelediğim 20’ye varan eserim oldu. Bunların ilk seslendirilişleri oluyor. Neredeyse 2 – 3 ayda bir yeni bir prömiyer ile karşı karşıyayım. Önümüzde “5. Senfoni”nin Bremen’de prömiyeri var. “6. Senfoni” de 2023 yılında Borusan Orkestrası (BİFO) ile beraber ses bulacak. Onun teması da; Cumhuriyetimizin 100. yılı” ifadelerine yer verdi.

Reklam

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı.

Bu sitedeki haberleri okuyabilmeniz için reklam engelleyicinizi durdurmanız gerekmektedir. Size söz veriyoruz. Çok fazla reklam göstermeyeceğiz.