Genel Bilgiler
Trend

Müzik Festivali Düzenlemek İçin Gerekenler Nelerdir?

Festival düzenlemek için gerekenler nelerdir? Festival için gerekli izinler nelerdir? İşte yanıtı...

Müzik festivalleri, sanatçılar ile dinleyicileri bir araya getiren önemli organizasyonlardır. Türkiye müzik festivali açısından ne yazık ki son yıllarda kısır kaldı. Ancak yine de elle tutulur sayıda festival düzenleniyor. Özellikle Milyon Yapım’ın düzenlediği festivaller, ülkenin dört bir yanından müzikseveri bir araya getirmeyi başarıyor. Eğer siz de müzik festivali düzenlemek istiyorsanız mutlaka “müzik festivali nasıl düzenlenir“, “müzik festivali düzenlemek için nelere dikkat etmek gerekir?” sorularını sormuşsunuzdur.

Bu soruların cevabını vermeden önce müzik festivali kavramına biraz daha yakından bakmak gerekiyor. Birçok kişi müzik festivallerinin sadece yaz festivali şeklinde düzenlendiğini düşünüyor. Ancak kış festivali, deniz festivali (beach fest) gibi farklı müzik festivalleri seçenekleri de mevcut. Örneğin kayak merkezleri açısından birçok ülkeye göre zengin olan Türkiye’de kış festivalleri yoğun katılımlarla gerçekleşiyor. Buna en iyi örnek olarak Whitefest’i verebiliriz. Bu tip festivallerde rock, pop, Rap gibi farklı müzik türlerinden sanatçılar hayranlarına unutulmaz anlar yaşatıyor. Öte yandan müzik festivalleri, ülke ekonomisinin canlanmasına da katkı sağlıyor.

müzik festival düzenlemek için gerekenler

Peki festival düzenlemek için gerekenler nelerdir? Festival düzenlemek isteyenlerin öncelikli olarak dikkat etmesi gerekenler nelerdir? İşte yanıtı…

FESTİVALDEN ÖNCE YAPILMASI GEREKENLER NELERDİR?

  • Öncelikle festivale katılacak kişi sayısı ve hedef kitle saptanmalıdır.
  • Festivalin temasına uygun mekanlar ayarlanmalıdır. Ayrıca festivalin tarihi ve düzenleneceği mekan belirlenmelidir. Bu işlemler, gerekli yerlerden izin almadan önce bitirilmelidir.
  • Yardımcı olacak kuruluşlar ve sponsorlar araştırılmalıdır.
  • Festivali duyurmak için en az iki hafta önce basın ile irtibat kurulmalıdır.
  • Festivalde güvenliği sağlamak amacıyla güvenlik görevlileri ile iletişime geçilmelidir. Festival, yangın tehlikesine açık bir yer ise itfaiye ile temas kurulmalıdır.
  • Çadır festivali düzenlenecekse katılımcıların tuvalet ve duş ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri alanlar temin edilmelidir.
  • Festival afişi hazırlanmalıdır. Bu afişte festivalin tarihi, saati, yeri, ulaşım ve iletişim bilgileri ile festivalde sahne alacak sanatçılar yer almalıdır. Ayrıca afişler çoğaltılarak reklam panolarında, toplu taşımalarda vb paylaşılmalıdır.
  • Festival alanının temizliğini sağlayacak temizlik şirketleri ile anlaşma yapılmalıdır.
  • Festivale ulaşımı kolaylaştırmak amacıyla yön levhaları kullanılmalıdır.
  • Bir müzik festivalinin olmazsa olmazı ışık, ses ve görüntü sistemidir. Bu ekipmanlar, festival alanına göre ayarlanmalıdır. Bunun için mutlaka bir teknik ekip ile iş birliği kurulmalıdır. Hatta festival boyunca da teknik ekip ile kurulan iş birliğinin sürdürülmesi önemlidir.

müzik festival düzenlemek için gerekenler

FESTİVAL İÇİN GEREKLİ İZİNLER NELERDİR?

Peki festival için gerekli izinler nelerdir? Festival düzenlemek için gerekenler nelerdir? Çadır festivali için gerekli evraklar nelerdir? Bu sorular festival düzenlemek isteyenlerin zihnini sık sık meşgul etmektedir. Ancak bu konu hakkında internette yanlış ya da eksik bilgiler yer almaktadır. Dolayısıyla ilgilenenlerin en doğru bilgiye ulaşmak amacıyla mutlaka bir profesyonel desteği alması gerekmektedir.

Müzik festivalleri hakkında bilgi almak isteyenler ya da “Müzik festivali yapmak istiyorum ama nereden başlayacağımı bilmiyorum” diyenler için Müzikonair olarak hizmet vermekteyiz. Konu ile ilgili sorularınız ve profesyonel destek almak için muzikonair@gmail.com e-posta adresi veya 0552 685 38 82 numarası üzerinden iletişim kurabilirsiniz.

Buna benzer konularda bilgi almak için buraya tıklayın

Reklam

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı.

Bu sitedeki haberleri okuyabilmeniz için reklam engelleyicinizi durdurmanız gerekmektedir. Size söz veriyoruz. Çok fazla reklam göstermeyeceğiz.