Araç çubuğuna atla
MüzikMüzik Haber

Fettah Can Radyocuları Uyardı!..

Ünlü şarkıcı Fettah Can, HT Magazin’de Ömür Sabuncuoğlu’nun konuğu oldu.

Müzik piyasasına dair ilginç açıklamalar yapan Can, radyocuları ve müzik sektörüne uyarıcı nitelikte mesajlar verdi…

İŞTE FETTAH CAN’IN O AÇIKLAMALARI :

Müzik piyasasında neredeyse hergün bir şarkıcı çıkıyor. Çıksın ama daha doğru dürüst şeyler duymak lazım. Radyoyu açtığımda gerçekten çok saçma şarkılar karşıma çıkıyor. Özeleştiri olmalı. Dinleyiciye sunmadan önce birçok kez dinlenmeli. Ülkedeki albümlerin ve müziğin durumu ortada; çökmüş vaziyette. Herkesin şarkıcı ve besteci olmasına da gerek yok. Muhteşem hayatların yaşandığını zannediyorlar, bence o yanılgılara düşmesinler. Hiç kolay bir şey değil. Aynı şey sizin meslek için de geçerli. İnsanlar oldukları yerlere kolay gelmiyor. Çok ciddi mücadeleler istiyor.

Müzik çok mekanikleşmeye başladı. Birbirinin kopyası şarkılar duyuyorum, bu hiç iyi bir şey değil. Herkesin özgün bir fikri olmalı. Bu seneden itibaren müzisyenler yeni bir şeyler denemezlerse, insanlar ne konserlerine gidecek ne de şarkılarını dinleyecek. O çizgiye geldik şu anda. Yenilik olmazsa bu işin ölümünü birlikte hazırlayacağız. Radyoculara da burada büyük iş düşüyor. Alternatif olarak gördükleri işlere, yayınlarında daha çok yer vermeliler. Beni 10 kez çalacaksa çalmasın, benim hakkımdan 2 şarkıyı alternatif bir şeyler üreten isimlerde kullansınlar.

Bir de son dönemde herkes DJ’lik yapıyor. Setin üzerinde düğmeler vardır, o düğmelerin bir tanesinin bile ne işe yaradığını bilmeyip acayip işler yapan ama adının DJ olduğunu söyleyen insanlar var. DJ’lik bir meslek ve bu işin bir eğitimi var. Herkes DJ olmasın.

Birçok konserde canlı müzik de yapılmıyor. O bir tercih, onu anlarım. İnsanlar bir işletmeyi para kazanmak için açıyorlar. “Orkestra müziği yapıp büyük sahneler kurup zarar edeceğime diğer yolu seçiyorum” derse, ona da hak veririrm.

Ama müzik sektörü düzelecektir, bu sektör hiçbir zaman ölmez. Biz iyiye gitmesini istiyoruz. Meslek birliklerimiz daha derli toplu olsun. Devletin bu işe daha çok eğilmesini istiyoruz.

Gelişmeleri MüzikOnair’dan takip edebilirsiniz!..

Kaynak : HT Magazin – Ömür Sabuncuoğlu

Reklam

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Bu sitedeki haberleri okuyabilmeniz için reklam engelleyicinizi durdurmanız gerekmektedir. Size söz veriyoruz. Çok fazla reklam göstermeyeceğiz.