MüzikMüzik Haber

Hadise’den Eurovision Açıklaması: ‘Neden Bizi Gurbetçi Kızı Temsil Ediyor?’ Dediler

Gurbet Kuşu Festivali'ne katılan ünlü şarkıcı Hadise "Gurbetçi olarak başka bir yerde yaşamak sizi biraz önden başlatıyor. Çünkü daha güçlü olmak zorundasınız" dedi.

Belçika-Türkiye Göç Anlaşması’nın 60. yılı kutlamaları kapsamında düzenlenen “Gurbet Kuşu Festivali”ne ünlü şarkıcı Hadise katıldı. Hadise, gurbetçi olmanın özlem, yalnızlık ve kalp kırıklığı anlamına geldiğini belirterek, “Annem ve babam 1970’lerde Belçika’ya taşındılar. Ben 1985’te doğdum. Orada okula gittim. İki dil arasındaki farklar inanılmazdı. Flemenkçe konuşurken hatalar yaptım. Hatta hala ‘Aksanından buradan olmadığını anlıyoruz’ diyorlar.” dedi.

Kendimi Kendime Ait Hissediyorum

Hadise, bir Türk kızı olarak Belçika’da her zaman elinden gelenin en iyisini yapmaya çalıştığını vurguladı ve şunları ekledi: “Gurbetçi olarak başka bir yerde yaşamak sizi biraz önden başlatıyor. Çünkü daha güçlü olmak zorundasınız. Dimdik ayakta durmak zorundasınız. Çok güzel bir okul dönemi geçirdim. 2009’da Eurovision Şarkı Yarışması için seçildim ve Moskova’da ülkemi temsil ettim. O dönemde Türkiye’de ‘Neden bir gurbetçi kızı ülkemizi temsil ediyor?’ diye sordular. Belçika’da ise ‘Bu kız Belçika doğumlu, neden bizi temsil etmiyor?’ dediler. Tüm bu duygularla dimdik ayakta durabilmek benim için çok enteresan bir tecrübeydi. Gurbetçilere ‘Kendini nereye ait hissediyorsun?’ diye sorduğunuzda, bunun cevabının kolay olmadığını düşünüyorum. Ben kendimi kendime ait hissediyorum.”

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu