Halit Kıvanç Hayatını Kaybetti -
GündemSosyalVitrin

Halit Kıvanç Hayatını Kaybetti

Usta radyo ve televizyon sunucusu Halit Kıvanç hayatını kaybetti. Acı haberi oğlu Ümit Kıvanç, sosyal medya hesabından duyurdu.

Usta radyo ve televizyon sunucusu Halit Kıvanç 97 yaşında hayatını kaybetti. Acı haberi oğlu Ümit Kıvanç, sosyal medya hesabından duyurdu.

Ümit Kıvanç, paylaşımında şu ifadelere yer verdi: “Halit Kıvanç’ı kaybettik. Bizimle birlikte sevenlerinin de başı sağ olsun” Kıvanç’ın cenazesinin 27 Ekim’de Zincirlikuyu Camisi’nde öğle namazının ardından Zincirlikuyu Mezarlığı’nda defnedileceği belirtildi.

Halit Kıvanç Kimdir?

Halit Kıvanç 18 Şubat 1925’te İstanbul’da doğdu. Orta öğretimini Pertevniyal Lisesi’nde, yüksek öğrenimini İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde tamamladı. Milliyet, Tercüman, Hürriyet, Güneş başta olmak üzere çeşitli gazete ve dergilerde yazar ve yönetici olarak görev aldı. 1953’te Alp Zirek ve Halit Talayer ile birlikte Türkiye’nin ilk günlük spor gazetesi Türkiye Spor’u çıkardı. Bir yıla yakın İngiliz yayın kuruluşu BBC’de çalıştı.

Türkiye’de radyo ve televizyon yayıncılığının gelişmesinde önemli katkıları olan Kıvanç, Türk televizyonculuğunda birçok “ilk”in ismi oldu. Olimpiyatlar ve büyük uluslararası karşılaşmalarda sunucu olarak görev aldı. FIFA Dünya Kupası’nı televizyondan sunan ilk Türk spikerdir. 10 FIFA Dünya Kupası finalini radyo ve televizyonda nakletti.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı.

Web yayıncılığının tek gelir kaynağı web sitesindeki reklamlardır. Bu nedenle bize destek olun ve reklam engelleyici uygulamanızı web sitemiz için durdurun. Size söz veriyoruz. Çok fazla reklam göstermeyeceğiz. Hassasiyetiniz için teşekkürler, Keyifli okumalar :)