Ana Sayfa » Müzik » Hürriyet Yazarından Ceylan Ertem’e Övgü: “Ceylan’ı Ceyl’an Yapan Budur”

Hürriyet Yazarından Ceylan Ertem’e Övgü: “Ceylan’ı Ceyl’an Yapan Budur”

oduller-reklam-banner

Hürriyet Gazetesi köşe yazarlarından Tolga Akyıldız, köşesinde Ceylan Ertem’in geçtiğimiz günlerde çıkan “Cahille Sohbeti Kestim” albümünü değerlendirdi.

Albümde yer alan şarkılara ve Ertem’in şarkılara kattığı yoruma 5 üzerinden 3,5 verdiğini söyleyen Akyıldız, Ertem için “Çok da güzel okur; yürekten, kendi gibi okur” yorumunda bulundu. Ünlü sanatçı için adeta methiyeler dizen Akyıldız, köşesinde şu değerlendirmelere yer verdi:

Ceylan Ertem’in türkülere meyli malumunuz. Çok da güzel okur; yürekten, kendi gibi okur. Belki en önemlisi, Neşet Ertaş’tan, Aşık Mahzuni’den okuyacaksa bile o türkülere gösterilecek saygının sadece tevazu sahibi ama iyi bir yorumla katılacak kıymetten geçtiğini bilir. Bu Ceylan için Sezen Aksu şarkıları okurken de böyledir; bir yorumcu olarak hamurunda izi olan tüm kadın ozanları, yorumcuları omzunda taşırken de… İşte Ceylan’ı Ceyl’an yapan tam olarak budur.

Albümde olmasa da ilgili türküsünden ilhamla isim babalığı yapan Hüseyin Karakuş’a selam yollayıp Neşet Ertaş (Yolcu, Gel Sevelim, Bahçe Duvarından Aştım), Aşık Mahzuni (Dargın Mahkum), Ahmet Kaya (Herkes Kendi İşine), Davut Sulari (Yaktın Yandırdın Beni), Zeki Duyguluer (Fosforlu Cevriye), Harabi&Yüksel Yıldız’a (Ey Zahit Şaraba…) ait eserleri yorumlamış. Başta Cenk Erdoğan olmak üzere Can Güngör ve Çağrı Sertel’in de dokunuşlarıyla ilham veren düzenlemelere vesile olduğundan büyük bir teşekkürü hak ediyor Ceyl’an Ertem.

İki Fikret Kızılok şarkısında (‘Gönül’ ve ‘Farketmeden’) kendisine Gökhan Türkmen ve Can Güngör eşlik etmiş. ‘Fosforlu Cevriye’deki eşliğiyle Yusuf Taşkın’ın, ‘Ey Zahit Şaraba Eyle İhtiram’daki eşliğiyle Coşkun Karademir’in adlarını da altlarını çizerek yazalım buraya.

Kaynak: Hürriyet Gazetesi

Reklam
oduller-reklam-banner
haberalani