RöportajlarSanatçı RöportajıVitrin

İkiye On Kala: Sadece Müzik Yapmayı ve Yazmayı Seviyorum

İkiye On Kala, MüzikOnair'dan Alper Ergez'e verdiği röportajda müzik hayatına nasıl başladığı, şarkıların hikayesi ve takipçilerinden gelen soruları yanıtladı.

İkiye On Kala, MüzikOnair’dan Alper Ergez’e verdiği röportajda müzik hayatına nasıl başladığı, şarkıların hikayesi ve takipçilerinden gelen soruları yanıtladı.

1. Merhabalar, öncelikle nasıl başladınız müzik yapmaya biraz bahsedebilir misiniz?

Selamlar. Lisede komşudan aldığım ödünç bir gitarla başladım müziği öğrenmeye. Sonraları bi grup kurduk. Üniversite sürecinde müzikten koptum ve bıraktım birkaç sene. Sonrasında yazdığım şarkıları İkiye On Kala adıyla paylaştım ve hiç planda yokken müzik kariyerim başlamış oldu.

2. Şarkı sözleriniz genelde size mi ait?

Evet, tamamının söz ve müziği bana ait

3. Şarkınızın bir hikayesi var mı?

Şarkılarımın her zaman bir hikayesi oldu. Bu hikayeleri bazen benim bazen de gözüme çarpan karakterlerin ağzından anlatırım. Ama şarkılarımda bi olayı-süreci değil durumu anlatmayı seviyorum.

4. İkiye On Kala ismini nasıl koydunuz?

Şahsi meseleler :)

5. Bu arada daha öncesinde 6 kişilik bir grup olduğunuzu biliyoruz. Ancak şimdilerde yolunuza solo olarak devam ediyorsunuz, neler söylemek istersiniz?

Aslında İkiye On Kala evde tek başıma yaptığım ve yayımladığım şarkılarımdan ortaya çıktı. Dolayısıyla solo bir süreçti. Sonraları grup olmayı denedim ama olmayınca tekrar solo olarak devam ettim. İnsanlarda “gruptu da sonradan dağıldı” gibi bir algı var. Esasen yolda denenmiş, denenmesi gereken ayrı bir süreçti hepsi bu.

6. Özellikle “Kafamda Kentsel Dönüşümler” şarkiniz 134 milyon izlenmeyi aştı. Pek çok şarkısınız da YouTube’da milyonlarca kez dinlenmiş. Peki bu başarılarınız size neler hissettiriyor?

Müzik yaparken başarı ya da başka bir motivasyonum olmuyor. Sadece müzik yapmayı ve yazmayı seviyorum. Bu yüzden şarkılarımın ne kadar dinlendiği durumu beni pek etkilemiyor. Sadece yapmayı sevdiğim şeyi yapmaya devam ediyorum.

7. Şimdilerde yeni albümünüz “JooJee” nin ilk şarkısı olan “DLGB” ile muzik severlerle buluştunuz, öncelikle bu şarkinizda kimlerle çalistiniz ve gelen dönüşlerden memnun musunuz?

Bu albüm benim ve müzik kariyerim için büyük anlamlar ifade ediyor o yüzden çok önemli.. Şarkıların söz ve müzikleri bana ait. Aranjelerini Furkan Yekta Özgenç’le birlikte yaptık. Vokalleri Stüdyo Frekans’ta kaydettik ve Mixleri Kerem İnci, masteringleri Uğur Yelkenci yaptı. Kapak fotoğraflarını İbrahim Emre Karakaş çekti ve tasarımlarını Kerem Taydaş yaptı. Hepsine buradan bir kez daha teşekkür ederim. Eğlenerek nihayete erdirdiğimiz bir süreçti. DLGB anonim hayatına çok güzel başladı bence. Bazı şarkılarımı konserde seyirciyle bağır çağır söylemeyi çok istiyorum o yüzden de dinlenmesini istiyorum. Bu şarkı da onlardan biri.

8. Yeni şarkınız olan DLGB de anlatmak istediğiniz nedir? Biraz şarkınızın konusundan bahsedebilir misiniz?

Şarkılarımın hikayelerinden bahsetmek bana doğru gelmiyor. Çünkü her dinleyici için oradan bambaşka hikayeler çıkıyor, sanat da zaten böyle bir şey. Bu durumu seviyorum..

Şarkıyı dinlemek için tıklayabilirsiniz

Takipçilerden Gelen Sorular

9. Eğer kendinizi bir şarkı olarak tanımlarsaniz bu hangi şarkı olur?

Özellikle Schubert kaydıyla Ave Maria derdim. Aslında konusundan dolayı “ne alaka” denebilir ama armonik yapısı beni yıllardır etkilemeye devam ediyor.

10. Neden hardcore rock yapmıyorsunuz?

Bir dinleyici olarak hala metal müzik dinlerim ama üretime geldiğinde içimden romantik bir adam çıkıyor ve ne metinlerim ne de vokalim o müzik türüne hiç oturmuyor. Evde denemedim değil.

11. Müziğe başlamanızda en cok etkili olan faktör nedir?

Yeni bir şeyler söyleyebilme üzerine kurulu olması beni çok etkiledi. Yazılımla sanatı çok severim bu noktada. İkisi de size hayal edebildiğiniz kadar olan bi dünya sunar. Bu da sınırsız ve sonsuzdur..

12. Düet yapmayı düşündüğünüz biri var mı?

Hayır yok. Birileriyle denkleşiriz ve düet yapabiliriz ama özellikle istediğim kimse yok.

13. Son olarak sizi sevenlere ve MüzikOnair okuyucularına neler söylemek istersiniz?

Müzik gibi Şarkılar gibi bizi birbirimize yakınlaştıracak şeylere her zaman ihtiyacımız var. Her zaman müzikle sanatla kalın. Ben de sanırım ömrümün sonuna kadar yaşadıklarımı yazıyor ve söylüyor olacağım. Bi yerlerde yeniden görüşmek üzere, iyi kalın..

Hazırlayan: Alper ERGEZ – MüzikOnair 

Reklam

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu