MüzikMüzik Haber

İlyas Yalçıntaş; “Bir Gecede Hayatım Değişti”

X Factor yarışmasıyla ünlenen ardından ‘İncir’ ve ‘İçimdeki Duman’ adlı şarkılarıyla müzik dünyasında fırtınalar estiren İlyas Yalçıntaş, Sabah Gazetesi’nden Özlem Avcı’ya röportaj verdi.

Türkiye’deki sanatçıların risk almadığını belirten Yalçıntaş, çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Diğer single’larınızda olduğu gibi ‘Yağmur’da da iddialı mısınız?

‘Yağmur’un sözü ve müziği bana ait. Altyapılarını çocukluk arkadaşım Aytaç Kar’la birlikte hazırladık. Mahmut Orhan’la da birtakım alışverişler yapıyoruz. ‘Gel Be Gökyüzüm’ şarkısında Mahmut Orhan’la çalıştık ve sonuç çok güzel oldu. Aranjeler standardın üstünde oldu. Mevcut şeylerin, hazır kalıpların dışına çıkmak ve risk almak istedik. Altı ay bu proje için çalıştık. Şu anda tüm dijital platformlarda güzel tepkiler alıyor ve çok beğeniliyor.

Bir yarışma sayesinde kısa sürede ünlü oldunuz. Bu durum size kendinizi nasıl hissettiriyor?
Daha önce hiç düşünmemiştim bir yarışmaya katılmayı… Çünkü yarışmalarda istediğin şarkıları söyleyemiyorsun. Bir prova yaparak orada ne kadar başarılı olabilirsiniz ki… Çok ciddi performans kayıplarına neden oluyordu bazı formatlar. Bodrum’da bir kafede müzik yapıyordum. Yarışmayı yapanlardan üç kişi geldi ve yarışmaya katılmam için beni ikna ettiler. “Farklı bir şey olabilir” dedim o gün, içime doğdu sanki… ‘İncir’, zaten internette herkesin bildiği bir şarkıydı. ‘İncir’, ekranda da çok beğenildi ve bir gecede bütün hayatım değişti.

Sokakta nasıl tepkiler alıyorsunuz?

Bazen bunalabiliyor insan… Mesela arkadaşımla yemek yerken, fotoğraf çektirmek için yemeği yarıda bırakmışlığım çoktur. Tabii ki insanların ilgisi çok güzel bir şey. Konserlerdeki ilgi ve sevgiden çok mutluyum. Ama işin dışında olunca bazen bunalıyorum.

Demet Akalın’la bir polemik yaşamıştınız…

Bir programda ‘Müzik nereye gidiyor?’ diye bir soru sorulmuştu. Ben de sadece ağzını oynatıp sahneden para kazanan, stüdyoda sesleriyle oynayıp şarkı söyleyenler olduğunu söyledim. ‘Kim bu isimler?’ dediler, ben de o anda Demet Akalın dedim. “Sadece o değil, başkaları da var” dedim. Müzisyenliğin emek verilerek yapılması gerektiğini savunuyorum. Tek şarkı söyleyerek para kazanmaya karşıyım.

Müzikte hedefleriniz neler?

Bu ülkedeki müzik kalitesinin kesinlikle değişmesini istiyorum. Tek hedefim, insanların daha iyi müzik dinlemesi… Çünkü prodüktörlerimiz, sanatçılarımız asla bu riski almıyor. Christophe Colomb risk aldı, Amerika’yı keşfetti ama bizim sanatçılarımız risk almıyor. Risk almayınca ülke sınırları içinde tıkanıp kalıyoruz. Müziğin iç pazardaki ticari halini değiştirmek istiyorum. İnşallah başarırım… Başaramazsam da en azından denemedim demem.

Afrin’de devam eden Zeytin Dalı Operasyonu ile ilgili neler söyleyeceksiniz?

Şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Hükümetimizin stratejik olarak aldığı kararlar var. Ülkenin bekası için gerekli olan bir operasyondu. Bir askerimizin bile burnu kanamadan, tırnağına zarar gelmeden operasyonunun başarıyla bitmesini diliyorum.

Kaynak:Sabah/Özlem Avcı

Bu İçeriğe Emojiyle Tepki Ver!
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Reklam

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Bu sitedeki haberleri okuyabilmeniz için reklam engelleyicinizi durdurmanız gerekmektedir. Size söz veriyoruz. Çok fazla reklam göstermeyeceğiz.