MüzikMüzik Haber

K-Pop’tan Sonra J-Pop Dünyayı Kasıp Kavuruyor

Dünyayı kasıp kavuran ve Türkiye'de de milyonlarca tutkunu bulunan K-Pop'tan sonra Japan pop müziği olarak bilinen J-Pop da dünyayı etkisi altına almaya başladı.

Dünyayı kasıp kavuran ve Türkiye’de de milyonlarca tutkunu bulunan K-Pop’tan sonra Japan pop müziği olarak bilinen J-Pop da dünyayı etkisi altına almaya başladı. Deezer’da Japon müziklerinin dinlenme oranı geçen yılın sonunda yüzde 700’ün üzerinde arttı.

Deezer’ın hazırladığı yeni “Japon Müziği” kanalında J-pop ve City Pop’un yanı sıra ambient müzik listeleri ve oyuncular ve anime severler için özel çalma listeleri yer alıyor.

Sadece K-Pop Değil

K-pop, bir ülkeden çıkıp tüm dünyaya yayılan tek müzik türü değil. Japon müziği, dünyanın her yerinden müzik severlerinin kalbinde doğru notalara vuruyor. Deezer’daki farklı Japon türlerindeki dinlenme oranları büyük bir patlama yaşıyor. “Japan Lo-fi & Chill” çalma listeleri Kasım 2020’de yüzde 705 oranında büyürken, J-pop dinlenme oranları Mart’taki ilk küresel karantina sırasında üçte bir oranında arttı.

Deezer J-Pop, J-Rock ve Meditasyon Listeleri

Küresel müzik uygulaması Deezer, yeni “Japon Müziği” kanalıyla Japon sanatçıların inanılmaz yeteneklerini dünyanın dört bir yanındaki hayranları için sergilemeye hazır. Özel kanal, meraklısına J-pop ve J-rock’tan Onsen’e ve meditasyona kadar Japonya’nın seslerini ve kültürünü yakalayan bir dizi çalma listesi sunuyor.

Deezer, Japon kültürü fanlarının en sevdiklerinden olan Miki Matsubara’nın “Mayonaka no Door / Stay with me” ve Mariya Takeuchi’nin “Plastic Love” larının yeniden canlanmasının ardından, daha fazla yerel cevheri keşfetmenize yardımcı olacak en iyi çalma listelerini oluşturdu. Kullanıcılar, J-Rock ve Japon Hip Hop’a kadar City Pop ve Japan Anime gibi yeni parçaları ve türü tanımlayan soundları keşfetmek için 12 farklı çalma listesini dinleyebilirler. Deezer’ın yerel editörü, Japon kanalını yeni yerel favoriler ve çalma listeleriyle sürekli olarak güncelleyecek ve genişletecek.

Ayrıca meraklısına J-pop sanatçısı, Kyary Pamyu Pamyu ve Caz trompetçisi Takuya Kuroda gibi ünlü müzisyenlerin özel olarak seçilmiş çalma listeleri sunulacak. Geleneksel Japon kültürünü daha yakından tanımak isteyenler için yeni “Japon Onsen” çalma listesinde rahatlatıcı spa müziği bulunuyor. “Japan Ambient” ve “Japanese Headspace” de dinleyicilerin dinlenmesine yardımcı olmaya hazır.

Anime Hayranlarına Özel Çalma Listeleri

Oyuncular ve anime hayranları içinse Deezer, My Neighbor Totoro, Spirited Away, Your Name ve Attack on Titan gibi eleştirmenlerce beğenilen anime filmlerinin ve dizilerinin müziklerini çalma listeleri olarak kanala dahil etti.  Gamer’lar için, özel “Persona Series Classics ‘ çalma listesi dinleyicileri Joker ve ATLUS’un Persona 5’in Phantom Thieves of Hearts gibi ikonik karakterlerin dünyasına çekecek. Kanalda ayrıca CAPCOM’un Devil May Cry Monster Hunter, Mega Man Serisi ve Street Fighter gibi hitlerinin resmi film müzikleri de bulunuyor.  Oyuncular ayrıca KOEI TECMO GAMES, Atelier and Dynasty Warriors’ın yanı sıra Sony Interactive Entertainment’ın Demon’s Souls, Bloodborne, The Last Guardian ve ICO müziklerine de ulaşabilecekler.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu