Ana Sayfa » Müzik » Karantina Konserleri Müzik Anlayışını Nasıl Etkileyecek?

Karantina Konserleri Müzik Anlayışını Nasıl Etkileyecek?

oduller-reklam-banner

Sabah yazarı Hakan Uç, bugünkü köşe yazısında koronavirüs salgını nedeniyle artan dijital konserlerin beraberinde getireceği sonuçları değerlendirdi. Peki Türkiye’nin önde gelen müzik yapımcıları ve plak şirketi sahipleri dijital müzik anlayışı ve geleneksel müzik anlayışı ile ilgili ne düşünüyor?

İşte yazının ilgili kısmı;

CENGİZ ERDEM (Avrupa Müzik Grup Genel Müdürü)
‘Markalar online projelere yatırım yapmaktan korkmasın’
“Sanatçılarımız evden, kendi imkanlarıyla konser vermeyi deneyip çok da başarılı oldular. Gelişen teknolojinin imkanlarını günümüz acil şartlarına uyumladılar. Elbette yıllar önce bu yapının adımları atılmıştı. Bugün çoğu iyi konumda olan genç sanatçılarımız, müzik sektörüne ilk adımlarını hep sosyal mecrada atmış, kitlelere ulaşmış, yapımcıların da ilgisini çekmişti. Biz de bu konuda özel bir departman kurduk, ciddi yatırımlar yapmaya da devam ediyoruz. Hangi mecrada olursa olsun; dijital her zaman doğru mecradır. Bu konserlerin gelecekte ücretli platformlarla daha iyi yerlere geleceğine inanıyorum. Markalar, reklam verenler ve sektörümüz yatırım yapmaya korkmasın, gelecek dijital konserlerde.”

POLAT YAĞCI: (Poll Production Yönetim Kurulu Başkanı):
’10 ayrı canlı müzik yayınından biri seçilebilecek’
“Çok yakın geçmişte CD’yi neredeyse hayatımızdan tümüyle çıkaran ve bizi dijital platformlarla tanıştıran bu süreç, şimdi bizi başka bir noktaya taşıyor. Evde kalmamız gereken şu günlerde sıkça izlediğimiz canlı konserler, aslında zaten gelmekte olanı hızlandırdı sadece. Nasıl bazı ücretli dijital platformlar sinemayı evlere taşıdıysa, yeni dönemde bu müzik için de geçerli olacak. Belki bu söylediğim üzücü ama canlı konserler çok azalacak. Biz yaklaşık 4 ay önce hazırlanmaya başladığımız dijital müzik platformumuzla, bu sürecin öncüsü olmak için çalışıyoruz. Artık canlı konserler çok iyi bir ses ve görüntü kalitesiyle müzikseverlerin evlerine, hatta ceplerine kadar girecek. Aynı anda, 10 salonda 10 ayrı canlı konser arasından seçim hakkına sahip olacak izleyici.”

SAMSUN DEMİR (DMC Genel Müdürü)
‘Bu ev konserleri hatıra olacak’
“Böyle bir dönemde sanatçıların Instagram aracılığıyla konserler yapmasını çok olumlu buluyorum. Elbette bu günler de geçecek. “Hatırlar mısınız o günlerde sanatçılar evlerinden konserler veriyordu, izliyorduk” diyeceğiz. Bugünlerde yaşadığımız bir sürü şey geride kalacak. Bu konserlerin bu özel günlere özgü olacağını ve devam etmeyeceğini düşünüyorum.”

Kaynak: Sabah Günaydın | Hakan Uç

Yazının devamını okumak için tıklayınız

oduller-reklam-banner
Ezgi

İlginizi Çekebilir