MüzikMüzik HaberVitrin

Klip Çekimlerinde İzmir Depremine Yakalanan Bahadır Sağlam O Anları Anlattı

Sevilen müzisyen Bahadır Sağlam, Tümerkan Söğütlü'nün sunduğu Müzik Festivali programına konuk oldu.

Seslendirmen ve müzik direktörü Tümerkan Söğütlü, Müzik Festivali programında birbirinden başarılı konukları ağırlamaya devam ediyor. Söğütlü’nün son konuğu ise Bahadır Sağlam oldu.

Müzik dünyasının başarılı isimlerinden Bahadır Sağlam, programda kariyeri ve sektörün sorunları hakkında konuştu. Son dönemde çıkan şarkıların hep birbirine benzediğini söyleyen Sağlam, şunları söyledi:

“Türkiye’de ve dünyada dijitale kaymaya başladık. Bunu kendi ülkemiz olarak biraz abarttık gibi. Müzikte duyguyu kaybetmeye başladık. Yapay şeyler ortaya çıkmaya başladı. Biraz daha kişinin duygularına hitap eden bir şey ortaya çıkarsa, 90’lardaki ruha geri döneriz gibi geliyor. En azından benim düşüncem bu. Tabii ki elektronik müziği de dinlemek gerekiyor, dünyadaki müziğe de ayak uydurmak gerekiyor ama özü kaybetmeden yapmak gerekiyor bunu. Dinlediğiniz şarkılara bakarsanız hemen hemen hepsinin alt yapılarının aynı olduğunu fark edeceksiniz. Biz ülkemizde bir şey tuttuktan sonra onu tamamen sömürene kadar o iş üzerinden gidiyoruz. Mesela son zamanlarda Rap ön planda ve bütün sanatçılar Rapçi oluyor. Türkü popüler olunca türkücü oluyorlar. Bunu anlamsız buluyorum.”

“SÖYLEYİN ONA” ŞARKISI NASIL ORTAYA ÇIKTI?

Kendi şarkılarında yaşanmışlık olmasına dikkat ettiğini söyleyen Sağlam, son şarkısı “Söyleyin Ona”nın nasıl ortaya çıktığını anlattı:

“Şarkılarımda yaşanmışlık olmasına çok dikkat ediyorum. ne yazık ki günümüz müzik camiasında dinlediğimiz pek çok şarkı bu duyguyu vermiyor. ben elimden geldiği kadar insanların içinde gizli, saklı kalan yaralarına yeri geliyor neşter atıyorum, yeri geliyor tuz biber olmaya çalışıyorum. etrafımdakilerin yaşanmışlıklarını da konu ediyorum bazen. 

Söyleyin Ona, hepimizin hikayesi. Hayatımızda hepimizin yanıldığı anlar, aşklar, ayrılıklar olmuştur. Bir nebze de olsa bunu içimizde saklamış ve kimseyle paylaşamamışızdır. Ben bu herkesin içinde sakladığı o duyguları dışarı çıkartmak için bir şarkı yapmaya karar verdim ve “Söyleyin Ona” böyle ortaya çıktı.”

KLİP ÇEKİMLERİNDE DEPREM OLDU VE…

Klip çekimleri sırasında İzmir’deki depremden etkilendiklerini söyleyen Bahadır Sağlam, zorlu süreci aktardı:

“Yıkılan apartmanlardan birine çok yakındık. Biz de oraya bir iş için gitmiştik ama yardım etmek istedik. İlk gittiğimizde risk olur diye bizi içeri sokmak istemediler. Ama sonrasında ekipler gelene kadar ihtiyaç duyulunca biz de aralarına girdik. O esnada sarı bir kediyi kurtardık.

Aradan iki hafta geçince çekimleri İzmir’de yapmayalım dedik. Atatürk’ün 1937’de açtığı bir basma fabrikası var, Sümerbank. Yaklaşık 20 yıldır Nazilli’de kapalı duruyordu.  Bugüne kadar film, klip çekmek istemişler ama müsaade edilmemiş. Biz de şansımızı denedik, gittik konuştuk. Destek de verdiler bize. Açtılar kapıları ve güzel de bir klip çıktı.”

Bahadır Sağlam ile yapılan sohbetin tamamını dinlemek için buraya tıklayın

TÜMERKAN SÖĞÜTLÜ PROGRAMA HIZ KESMEDEN DEVAM EDİYOR

Tümerkan Söğütlü, Spotify’da podcast olarak yayımladığı Müzik Festivali isimli programında her hafta müzik dünyasının sevilen isimlerini ağırlıyor. Her bölüm, düzenli olarak Spotify’da yayımlanıyor. Yayınlar ise 11-30 dakika arasında değişiyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu