Köşe Yazıları

‘Korona Sürecinde Radyolar’

Korona sürecinin başlamasıyla beraber radyoların çoğu yayınlarını bırakıp sadece bant yayınına geçtiler. Sayısı az da olsa bazı radyolar hemen evlerinden canlı yayınlarına devam ettiler.

Bu süreçte aksatmadan mesai veren ve yayınlarını stüdyodan devam ettiren Number1 radyoları oldu. Kafa Radyo, Alem Fm, Best Fm gibi sabah akşam programları en çok dinlenen radyolar bir kaç gün sonra kendine gelip sabah ve akşam yayınlarına evden başladılar.

Kafa Radyo’nun instagram yayınları çok başarılı ilerledi özellikle.

Kral Fm, Radyo, D Slowtürk gibi bazı radyolar da sonradan evden yayına dahil oldular.

Bu süreçte yaptıkları programlarla dikkat çeken radyocular, yine isim radyoculardı. Gezegen Mehmet bir çok radyonun stüdyosunda olmayan güzellikte yaptırdığı ev radyo stüdyosundan çeşitli bağlatılar yaparak yayınını zenginleştirdi. Afrikalı Ali de iyi yayınlar yaptı diyebiliriz.

Kadir Çetin hem radyo hem instagram hem de Number1 TV – Number1 Türk TV üzerinden ortak yayınlarda sürecin başından beri sanatçılarla programlar yaparak farklı bir iş çıkararak yaptığı programlar ulusal basında da yer aldı. Yasemin Şefik koronavirüs salgını sonra ilk 15 gün programını evinden yürüttü. Best Fm’in diğer programcıları ise kesintisiz olarak stüdyodan dinleyicileriyle buluştu. Best Fm bu süreçte haftasonuna da radyo programları koydu. 98.4 Best FM frekanslarında Pazartesi gününden itibaren iki yeni program daha başladı.

Süper Fm’den Duygu Atakan da benzer programlarla yine başarılı yayınlara imza attı.

Adem Metan’ın üst düzey konukları Radyo D için büyük bir kazanım oldu. Süreci en iyi yöneten radyoculardan biriydi diyebiliriz.

Fakat tüm radyoların birimleri evlerinden çalışıp kısa dönem ödeneğinden faydalandığı görüldü.

Power Grup bu süreçte hiçbir şey üretmedi, köşesine çekildi ve her zamanki gibi baktı ki radyolar proje üretiyor, onlar da hemen bir şeyler yapmaya başladılar.

Radyoların bu süreçte proje üretmesi önemliydi. Çünkü reklam verenler reklamlarını radyolardan çekti. Sanki hayat durmuş gibi bütün kuşakları boşalttılar. Halbuki hayat evde devam ediyor ve en az TV’ler kadar radyolar da dinleniyordu. Bunu instagram radyo ortak yayınlardaki rakamlardan görebiliyorduk.

Umarız reklam verenler bu süreçte sadece TV’lere reklam girip radyolara girmediği için pişman olmuşlardır. Yapılan anketlerde insanların pandamı sürecinde en güvenilir  haber kaynaklarının radyo olduğunu ve radyoları evden dinlemeye devam etttiklerini ortaya koydular. (Medya Lieven Radyo dinleyici araştırması)

Maalesef pandemi sürecinde reklam verenler radyoları yalnız bıraktılar.

Böyle olağanüstü zamanlarda insanlar daha fazla radyo dinliyor daha fazla TV izliyor.

Sosyal medya kullanılıyor ancak oradaki dezenformasyon yüzünden insanlar yine bildiği ve en güvendiği radyolara kulak kabartıyor.

Bu süreçte evine kapanıp proje üretmeyen bazı radyolar da  bundan ders çıkarmışlardır. Onları isim isim yazıp polemik yaratmak istemiyorum.

Ama şu gerçek, bu sürecin sınıfta kalanı reklam verenler oldu.

Özcan Beylan – MüzikOnair

Bu İçeriğe Emojiyle Tepki Ver!
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Reklam

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Bu sitedeki haberleri okuyabilmeniz için reklam engelleyicinizi durdurmanız gerekmektedir. Size söz veriyoruz. Çok fazla reklam göstermeyeceğiz.