MüzikMüzik Haber

Korona Virüsünden Olumsuz Etkilenen Müzisyenler Ne Yapmalı?

Korona virüsü pek çok müzisyeni ve şarkıcıyı olumsuz etkilemiş ve müzik sektörü pandemiden ciddi hasar almıştı. Yaşanan tüm bu olumsuz durumları Sol Gazetesi köşe yazarı Murat Beşer analiz etti.

Salgın süresince müzik sektöründe neler olup bittiğini analiz eden Murat Beşer, “Müzisyenin Sınavı Kiminle?” başlıklı yazısında korona virüsünden olumsuz etkilenen müzisyenlere önerilerde bulundu. Beşer, köşe yazısında şu tavsiyeleri verdi:

“İşe belki bazı inançları değiştirme gayretiyle başlanabilir. Öncelikle müziğin sadece bir eğlence olmadığını; eğlence mekânları olarak telaffuz edilen yerlerin de çok katmanlı bir kültürü ve belleği taşıyan, gündelik kent yaşamının ayrılmaz parçaları olduğu fikrini anlatmakla…

Buralarda çalışan emekçilerin içine düştüğü durumu ‘eğlenceye yataklık etmekten başka bir işe yaramayan, her türlü fütursuzluğun at başı gittiği, seküler hayatın payandası’ olarak görenlere karşı örgütlü itirazlarla…

Salgın günlerinde müzisyenin dünyasında yaşananlara dair bir kez daha ortaya çıkan en önemli acı gerçek müzisyen camiasının örgütsüzlüğü. Unutmayalım bu örgütsüzlük devam ettiği sürece, bilhassa bu tip olağanüstü zamanların çok daha acı sonuçları olacak. Zira müzisyenler hobilerine yoğunlaşmış, geçim sorunu olmayan, orta ve üzeri sınıflara mensup kalburüstü insanlar değiller. Yüzde doksan dokuzu ücretli emek ve işçi sınıfı mensubu. Şimdi onlar için omuz omuza durmanın, yeni kolektif modeller geliştirmenin, yeni kolektif alanlar yaratmanın tam zamanı. Bu süreç müzisyenin salgın ile değil, kapitalizm ile sınavı.”

Yazının tamamını okumak için buraya tıklayınız.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu