Köşe Yazıları

Kraldan Çok Kralcılar: PR’cılar

Merhaba Müzik Onair okuyucuları,

Son zamanlarda sanatçıların basın danışmanları ile ilgili o kadar çok şikayet alıyorum ki, bu konuyu yazmadan geçemedim.

Bir çok sanatçı medya sektöründeki isimlerle samimi, arkadaş dost vs.

Sosyal medya ile beraber sanatçılar artık  daha kolay ulaşılabilir ve iletişim kurulabilir durumda.

Yeni dünya düzeninde sanatçılar ne kadar etkileşimde olursa o kadar jenerasyonu yakalıyor ve kitleyi elinde tutuyor.

Sanatçılar gerek hayranları gerekse medya mensupları ile birebir görüşüyor iletişim kuruyor.

İşler güçler ile ilgili tarihler nasıllar ne zamanlar vs  gibi lojistik konularda ise sanatçıların basın danışmanları ve menajerler devreye giriyor.

Fakat tam da burada sorunlar ortaya çıkıyor.

Sanatçıların örümcek ağında bazı basın danışmanları bu süreci yönetemiyor ve sektördeki ilişkilerine zarar veriyorlar.

Bazı menajer ve basın danışmanları ya da radyo danışmanları sanatçılarla kendilerini aynı kefeye koyup kraldan çok kralcı oluyorlar.

Bazı basın danışmanı vs isimler sanatçılar ile aktör arasında köprü olması gerekirken köprülerin yıkılmasına sebep oluyorlar.

Hatta bazı menajer ve danışmanlar,  olayları kişiselleştirip sanatçıyı kandırarak sanatçıya düşman kazandırıyorlar.

Basın danışmanı, radyo danışmanı menajer vs  sektörde  kendi arasının iyi olduğununu düşündüğü isimlere sanatçısına köprü olurken kişisel olarak rakip gördüğü veya sevmediği veya istemediği sektör çalışanları ile sanatçı arasına duvar örüyorlar.

Hele bazı radyo danışmanları var ki; kendileri de radyocu oluyor  ve temsil ettikleri sanatçıları özellikle maaş aldıkları kuruluşlarla daha fazla işbirliği yaptırıyorlar.

Sanatçı çoğu zaman bunların farkında olmuyor ama günün birinde basın danışmanı yüzünden  bir çok kişi ile arasının açıldığını farkediyor.

Basın danışmanlarının çoğu sadece arada posta görevlisi gibi çalışıyor. Sanatçıya proje üretmiyor yön veremiyor, kısaca bir katkı sunmuyor, üstelik sanatçının kaymağını yiyorlar.

Ben şimdi kendilerini başarılı olarak piyasaya lanse eden hatta gruplar olup sanatçı paylaşan dışarıya sanatçı vermemeye çalışan bu güruha soruyorum: Madem çok başarılsınız, bugüne kadar kaç isimsiz şarkıcıyı şöhret yaptınız veya popüler yaptınız? Cevap sıfır Çünkü öyle bir kapasiteleri yok. Popüler sanatçıları zaten herkes yayınlıyor veya haberlerini yapıyor veya konser teklifi geliyor. Önemli olan isimsiz sanatçılara bunu yapabilmek.

Hadi diyelim sizin işiniz kolaycılık ama kardeşim bari gölge etmeyin de herkes işini yapsın.

Boş beleş danışmanlara sesleniyorum, beni kızdırmayın, hepinizin bir bir ipliğini pazara çıkararım.

Size sektör adına son ikazım olsun, kimseyi kırmayın kimseyi üzmeyin hakkaniyetli olun ve sorun değil çözüm üretin. Yoksa  aranızdaki al gülümleri ver gülümleri özel ilişkileri vs isim isim yazmak zorunda kalacağım bilesiniz.

Özcan Beylan | Müzik Onair

Bu İçeriğe Emojiyle Tepki Ver!
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Reklam

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Bu sitedeki haberleri okuyabilmeniz için reklam engelleyicinizi durdurmanız gerekmektedir. Size söz veriyoruz. Çok fazla reklam göstermeyeceğiz.