Kürtaj Hangi Durumda Yapılır -
Genel Bilgiler

Kürtaj Hangi Durumda Yapılır

Kürtaj kişilerin isteği üzerine veya bebek ölümlerinde, düşük gebeliklerde ve bebeklerde olan rahatsızlıklar sonucunda anne kartında gebeliğe son veren işlemdir.  Peki kürtaj hangi durumda yapılır?

Kızlık Zarı Dikimi Yöntemleri Nelerdir?

Kızlık zarı rahim ağzının iç kısmında bulunan iki iç dudak arasındaki ince bir tabakadan oluşan zardır. Bu zar çeşitli nedenlerden dolayı zarar görebilir ve yırtılır. Cinsel ilişki sonrasında, vajinal bölgenin ağır darbe alması ya da sert bir cisime maruz kalması sonucu yırtılma olabilir.   

Kızlık zarı anatomik yapısı elastik ve esnek bir dokudan yapılmıştır ve içinde küçük delikler vardır. Kızlık zarı, ilk cinsel ilişki sırasında kanamaya neden olabilir, ancak bu durum her zaman geçerli değildir. Kızlık zarı, bazı kadınlarda doğum sırasında veya aşırı fiziksel aktivite nedeniyle yırtılabilir. 

Kızlık Zarı Muayenesi Neden Yapılır? 

Kadınların jinekolojik muayeneleri sırasında kızlık zarı muayenesi de yapılabilir. Bu, kadının jinekolojik sağlığını değerlendirmek için yapılır. Kızlık zarı muayenesi, kadınların gizliliği ve mahremiyeti açısından hassas bir konudur ve yalnızca kadının rızası ve isteği doğrultusunda yapılmalıdır.

Kızlık Zarı Dikimi Yöntemleri Nelerdir?

Bu yöntemde işlem doğrudan kızlık zarının üstünde yapılır. Kızlık zarının üstündeki hasarlı olan kısım kesilip tekrar bir araya getirilir. Mikrocerrahi yöntem ile kızlık zarı dikimi uygulanabilmesi için kızlık zarının kalın ve yırtıldıktan sonraki geri kalan kısımların da işlem için uygun olması gerekir. 

Kızlık Zarı Dikimi Mümkün mü?

Kalıcı kızlık zarı dikimi işleminde kızlık zarını onarım amaçlı kendiliğinden eriyen dikişler kullanılır. İşlem lokal anestezi ya da sedasyonla yapılabilir. Hasta işlem sırasında hiçbir acı hissetmez. İşlem yaklaşık 30 dakika sürer. 

Kürtaj Hangi Durumda Yapılır? 

Kürtaj kişilerin isteği üzerine veya bebek ölümlerinde, düşük gebeliklerde ve bebeklerde olan rahatsızlıklar sonucunda anne kartında gebeliğe son veren işlemdir. 

Kürtaj Nedir?  

Kürtaj, aslında halk dilinde bilinen adıyla ‘’Gebelik sonlandırma işlemidir’’. İstenmeyen ya da sağlıksız gelişen durumların sonucunda anne adayında kürtaj isteği olabilir. Genellikle bir cerrah veya bir jinekolog tarafından kürtaj yapılır ve çeşitli nedenlerle gerekebilir, örneğin sağlık sorunları, hamileliğin beklenmedik bir şekilde olması veya istenmeyen gebelik durumlarında yapılan müdahaledir.  

Kürtaj Hangi Durumlarda Yapılır? 

Genellikle lokal anestezi altında yapılır ve farklı teknikler kullanılarak gerçekleştirilebilir, fakat duruma bağlı olarak genel anestezide yapılmaktadır. Son zamanlarda vakum yöntemi ile de kürtaj yaptırmak yaygınlaşmıştır. 

Kürtaj Öncesi Hastanın Dikkat etmesi ve Yapması Gerekenler?

Kürtaj işlemi için doğru tarihi belirlemek çok önemlidir. Bu nedenle gebeliğin kesin tarihini belirlemek için ultrason yapılması gerekir. Kürtaj öncesi kan testleri yapılmalıdır. Bu testler, kan grubu, enfeksiyonlar ve diğer sağlık sorunları hakkında bilgi sağlar. 

Kürtaj işlemi öncesi ilaç kullanımı hakkında doktorunuzla konuşun. Bazı ilaçlar kürtaj işlemini etkileyebilir. Kürtaj işlemi öncesinde yemek yemekten ve su içmekten kaçınmanız gerekebilir. Doktorunuz sizi bu konuda bilgilendirecektir 

Kürtaj Sonrası Neler Yapılmalı? Nelere Dikkat Edilmeli 

Kürtaj işleminden sonra hastanın bir süre dinlenmesi gerekmektedir. Doktorunuz yapılan işlemin durumuna göre ne kadar dinlenmeniz gerektiğini söyleyecektir. Günlük yaşantınıza devam edebilirsiniz ancak bir süre ağır işler yapmamanız gerekebilir. Doktorunuzun verdiği ağrı kesicileri kullanın ve böylece ağrınızı hafifletin.  

Kürtaj sonrası hijyen çok önemlidir. Enfeksiyonu önlemek için, banyo yaparken sabun ve su kullanmalısınız. Ayrıca, doktorunuzun talimatlarına göre hijyenik ped kullanmalısınız. Kürtaj sonrası birkaç hafta cinsel aktiviteden kaçınmanız önerilir. Sağlıklı beslenmek, iyileşme sürecinizi hızlandırmaya yardımcı olabilir. Bol miktarda su içmek ve taze meyve, sebze, tam tahıllı gıdalar, protein ve sağlıklı yağlar gibi besinler vücudunuzun daha hızlı toparlanmasına yardımcı olacaktır.  

Kürtaj Fiyatları  

Kürtaj fiyatları ise yaptırmış olduğunuz klinik ve hastaneye göre değişiklik gösterebilir. Ayrıca gebelik hastanın durumuna bağlı olarak ve isteği üzerine kürtaj yaptırabilirler. Buna bağlı olarak da kürtaj fiyatları değişiklik göstermektedir. 

Labioplasti Neden Uygulanır?

Labioplasti, kadınların genital bölgesindeki dudakların (labium majus) estetik nedenlerle küçültülmesi amacıyla yapılan bir cerrahi işlemdir. Bu işlem, kadınların kendilerini daha rahat ve güvende hissetmelerine yardımcı olabilir. 

Labioplasti, bir cinsel işlev bozukluğunu düzeltmek için değil, sadece görünüşü değiştirmek için yapılır ve bir estetik cerrahi işlem olarak kabul edilir.  Ameliyatın ilerleyen dönemlerde çocuk yapmaya riski bulunmamaktadır. Ancak ameliyat için uzman doktor bulunmalı ve sürecin profesyonelce sağlanması önemlidir.  

Labioplasti Kimlere Uygulanabilir? 

Labioplasti estetik görünüm açısından tercih edilen bir ameliyat türüdür. İç dudak veya dış dudak kısımlarında asimetrik orantısızlıklar veya sarkmalardan kaynaklı rahatsızlıkların giderilmesinde yapılan bir işlem türüdür. 

En İyi Labioplasti Tekniği Hangisidir? 

En iyi labioplasti tekniği ameliyat uygulamasıdır. Bu teknik ile yapılan işlem içe doğru büzülmüş olan iç dudaklar yeniden basit bir şekilde toparlanması sağlanır. Bu teknikler sayesinde genital bölge eski haline dönmektedir. 

Labioplasti Ameliyatı Fiyatları 

Labioplasti fiyatları hastaneden hastaneye, doktorun tedavi yöntemine, kullanılan ilaçlara göre değişiklik göstermektedir. Labioplasti kişilerin isteği üzerine uygun fiyatlarla doktorlar tarafından yapılmaktadır. 

 

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı.

Web yayıncılığının tek gelir kaynağı web sitesindeki reklamlardır. Bu nedenle bize destek olun ve reklam engelleyici uygulamanızı web sitemiz için durdurun. Size söz veriyoruz. Çok fazla reklam göstermeyeceğiz. Hassasiyetiniz için teşekkürler, Keyifli okumalar :)