Köşe YazılarıReytingler

Mart 2015 Radyo Reyting Analizi

yazar-banner-envanter-yzr-ozcan-beylan

Merhaba değerli okurlarım,

Araştırma sonuçları geldikçe her ay başka bomba haberi de beraberinde getiriyor.

Yeni araştırma olması bazı aksaklıklar olması normal diyoruz ama anlaşılan bazı kuruluşlar bunu böyle algılamıyor.

Üstelik bu araştırma; metodundan mali yapısına, denek yapısından saha çalışması yapacak firmaya kadar radyo yöneticileri ve sahipleri tarafndan tasarlandı. Şimdi hem bu oluşumu yapacaksın ve buna yatırım yapacaksın, sonra da ben kötü çıkıyorum, ben oynamıyorum diyeceksin. Yok öyle bir dünya…

Örneğin; hala araştırmada olmayan radyolar oldukça bu bir sektör sıkıntısı haline dönüşebilir.

Örneğin Power Group meselesi :

En başta tüm radyoları ile yer aldı. Powertürk genel sıralamada tüm radyolar arasında 2. sırada bulundu. Power FM 10. sıradaydı. Fenomen 13. sıradaydı.

Sonra araştımada bazı eksiklik veya yanlışlıklar var iddiası ile çekildiği duyuldu. Daha doğrusu çekilme nedeninin böyle olduğu iddia edildi. Bu süreçte 1-2 ay gizli almaya devam etti, sonra Fenomen ile geri döndü. Diğer radyolarını sokmadı. Bu ay gelen sonuçlara baktığımızda Fenomen de araştırmadan ayrılınca grubu temsil eden radyo kalmadı. Biz de anladık ki komple çekildiler.

Tabii ki bu gel gitler kafaları karıştırırken bazı iddialar yeniden dedikodu kulislerinde dönmeye başladı. İşte onlardan bazıları :

İddiaya göre Metro FM, Power FM’in her seferinde üstünde çıkıp reyting rekorları kırmaya devam ettikçe Cem Hakko bey rahatsız oldu ve araştırmayı askıya aldı.

Bir başka iddia ise bir yabancı radyonun Türkçe radyodan hatta Süper FM’den bile çok dinlenmesi mümkün değildi ve diğer radyolar da bu duruma itiraz ediyordu. Yabancı ve Türkçe radyo dinlenme oranlarına bakıldığında rapora aykırı bir tablo çıkıyordu.

Hatta bir başka iddia Power FM düşük çıkınca dikkat ayrıldılar demesinler diye Powertürk’ün 2. olması öne sürülüp bakın biz ikinci radyo iken ayrılıyoruz, yanlış anlamayın, araştırmada sıkıntı var demeye getirdiler deniyor…

Bu konu uzar gider en iyisi dedikodu kazanı daha fazla kaynamadan Power Group başkanı Cem Bey ve URYAD ortaklaşa basın açıklaması yapmalı ya da kamuoyu önünde bir araya gelip karşılıklı gerçekleri sunup bu konuya açıklık getirmeliler.

Aksi takdirde alt sıralardaki diğer radyolar yarın çıkıp bu araştırmada sıkıntı var bakın bir çok radyo yok, olanlar da çekiliyor diye isyan ederse sıkıntı büyük olur.

Bu ay reytinglerde çoğu radyo dinlenme sayılarını düşürdü. Fenomen’in ayrılması ile kişi sayısı düştüğü halde sıralaması yükselen veya yerini koruyan radyolar oldu.

Genel tabloda daha önce söylediğimiz gibi Radyo Seymen yeniden ilk 5’te yer aldı. Yarışın zirve ortağı olduğunu tekrar tokat gibi saplattı.

TRT radyoları TRT FM ve Radyo 1 istikrarlı yükseliş veya yerini koruma başarısını bu ay da sürdürdü. Bu araştırmanın pozitif radyoları arasında yer aldı.

Doğan Radyo Grubu Slowtürk ile yeniden ilk 5’te var olurken Radyo D hafif yükseliş ile alt sıralardan kurtulma gayreti devam etti. Ancak burada ciddi sorunlar olduğu da gerçek. Kanal D, CNN Türk, D Smart kanallarından öyle tanıtımlar yapıldı ki, Radyo D yerine başka radyoya o tanıtım yapılsa bugün ilk 5’te olurdu.

Kral FM yine zirvenin sahibi. Kral Pop Radyo ise sağdan soldan, ordan burdan, dolandı, yeniden ilk 10’da yer almayı başardı.

Show Radyo eskiden de 7. sıralarda oluyordu, onca transfere rağmen reytinglere yansımamış görünüyor. Radyo Viva gerçekten iyi yönetilmiyor olacak ki en alt sıralarda can çekişmeye devam ediyor.

Best FM kendi sırasında yer alırken Baba Radyo bu ay fena yükseldi. Hatta gözle görülür iyi bir grafik çiziyor.

Haber radyoları malum seçim arefesinde yükselişini sürdürüyor ki seçime kadar devam eder bu yükseliş.

Maxi Music içerik olarak şahsi zevke munhasır kurulmuş olacak ki sondan bir önceki sırada yer alıyor. Radyo Ritim yine sonuncu ama dinleyici kazanmış, ritmi yakalarsa yükselmeye aday, doğrudan satış reklamı yayınlamamaları da bir artı…

Saran Grubu radyosu Radyo Müzik ise bu ay çakılan radyolar arasında. Bu da gösteriyor ki sadece ipod’tan çalar gibi şarkı çalmakla olmuyor bu işler. Başka dinamikler lazım radyoculuğa…

Number1 FM şehirlerdeki AB dinleyicide geçen ay yabancı radyolarda birinciydi. Bu ay da bu kategoride iyiyim, dedi.

Bu grupta Number1 Türk FM biraz ayaklanırsa kuruma katkısı olacak aksi takdirde Number1 FM çalışacak, Number1 Türk FM yiyecek gibi görünüyor.

Halk TV Radyo yapılanması bitince reytinglere dönecek, bakalım nasıl çıkacak…

Süper FM aldığı darbelerle adeta yıkılmak üzere olan kumdan kale gibi…

Metro FM Actera grubu yine sevindirdi, güldürdü. Ama Pascal Nouma’nın yokluğu önümüzdeki ay reyting kaybı olarak dönebilir.

Joytürk sokakta çok duyulmasına rağmen nedense rakibi Slowtürk’ü geçemiyor.

İstanbul dışındaki yerel radyoların yine ulusal radyoları geçip üst sıralarda olması bu ay da devam etti. Acaba ulusal radyo sahibi ve yöneticileri bunun farkında mı?

Bunun dışında olağanüstü bir durum yok. Rutin tablo devam ediyor. Bakalım önümüzdeki ay neler olacak, bekleyip göreceğiz…

Özcan Beylan | MüzikOnair

Bu İçeriğe Emojiyle Tepki Ver!
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Reklam

Bu İçeriğin Kısa Linki: https://muzikonair.com/w8kys
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Bu sitedeki haberleri okuyabilmeniz için reklam engelleyicinizi durdurmanız gerekmektedir. Size söz veriyoruz. Çok fazla reklam göstermeyeceğiz.