Köşe Yazıları

Mart 2016 Radyo Reyting Analizi

yazar-banner-envanter-yzr-ozcan-beylan

Merhaba,

Mart Ayı reytinglerine bakarken aklıma geçen senenin Mart ayı geldi.

Döndüm baktım arada hiçbir fark yok.

Birinci yine aynı, 2. ve 3. hatta ilk 10 Kral Pop hariç aynı radyoların bir aşağı bir yukarı olmasıyla tıpatıp aynı.

Bir tek Kral Pop ilk 10’a girmiş farklı olarak.

1 yıl boyunca acaba radyolar hiçbir şey yapmayıp aynı düzeni bozmadan işlerini devam ettirip böyle bir sonuç mu ortaya çıktı, bilemiyorum…

Ya da araştırma hep aynı denekler ile yapılıp, denekler futbol takımı tutar gibi hep aynı radyo ve programları hep aynı saatte mi dinlediler, onu da bilemiyorum…

Hani bir reklam var ya hep aynı cafede hep aynı garsona hep aynısından mı dedi denekler :)…

Şimdi bu tabloya bakınca içim karardı.

Zaten araştırma metodu ve URYAD yönetimi konusunda sıkıntılar, dedikodular varken, gel de şimdi bu tabloda sağlıklı düşün…

URYAD genel müdürü geçenlerde açıklama yapıyor URYAD adına diyor ki; “Dijital radyolar atakta gelecekte frekansın bir önemi kalmayacak, herşey dijitalde olacak diyor ve ekliyor, Karnaval dijitalin en iyisi, en başarılı örneği” gibi bir talihsiz cümle ekliyor.

Yani Power, Kral, Numberone, Doğan Grubu gibi grup radyoların dijital yatırımlarını yok sayıp kendi çalıştığı Karnaval radyolarının en iyi olduğunu anti objektif olarak örnek veriyor.

Araya diğer radyoları da katsa bu kadar dikkat çekmeyecek ama , Olcay Hanım’ın URYAD’taki görevi belli , kendi grubunun çıkarlarını korumak. Peki nerede kaldı tarafsızlık? Nerede kaldı eşit mesafe? Bence bu açıklama bile URYAD yönetiminin istifa etmesi gerektiğinin bir göstergesidir.

Bu söylediğim yanlış ise Cem Hakko, Emrah Hattat, Ali Karacan vs gibi patronlar açıklama yapsınlar.

Onlar yapmıyorsa yöneticiler yapsınlar.

Bir de bu araştırma aradan geçen 1 yılda reklam gelirlerine etki yaratmadı, tam tersine bugün radyo reklam gelirleri 1.9’a düştü.

Şimdi ben kalkıp da şu radyo inmiş bu radyo çıkmış vs gibi yorum yapamayacağım, kusura bakmayın.

Bu seferlik beni affedin, ama uyuyan radyo yöneticileri uyanın da şu işlere el atın, yoksa reklamsızlıktan radyoculuk tarih olacak, demedi demeyin.

Özcan Beylan | MüzikOnair

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu