Köşe Yazıları

Mayıs 2016 Radyo Reyting Analizi

yazar-banner-envanter-yzr-ozcan-beylan

Merhabalar…

Öncelikle tüm islam alemine hayırlı ramazanlar dileyerek başlamak istiyorum bu yazıma…

Bu dönem toplam dinleme oranı düşmüş.

Bu dönem ölçümlenmeyen radyolar daha fazla dinlenirken, ölçümlenen radyolarda 513 bin kişi bazlı düşüş var.

Dinleme oranındaki düşüşe rağmen denek sayısını arttıran radyolar birer ikişer basamak yükseldiler.

Radyo Seymen, Show Radyo, Joytürk, Süper Fm, Radyo D, Radyo 7, Radyo Müzik, NtTV Radyo, CNN Türk Radyo, Radyo Spor, TGRT FM, A Haber Radyo, Habertürk Radyo, Baba Radyo gibi kurumlar denek sayısını arttırdı.

Kral Pop, Alem Fm, Best Fm, Kral Fm, TRT FM, TRT Radyo 1, Powertürk, Power FM, Radyo Fenomen, Slowtürk, Karadeniz FM, Virgin Radio gibi radyolar da denek kaybeden radyolar arasında yer alıyor.

Haber Radyoları komple yükselmiş

Müzik Radyoları, Talk radyolara göre daha çok dinlenmiş görünüyor.

Talk radyo olarak Show Radyo sıçrama yapmış ve uzun süredir olmadığı sıraya yerleşmiş görünüyor.

Sabah ve akşam saatlerinde yayın yapan ve bütün ödülleri toplayan Doğancan’ın radyosu Viva ise bu araştırmada yine nal toplamış ve bir basamak daha kaybederek en alt sıradaki ulusal müzik radyosu olmuş. Bu sonuca göre ya adamın aldığı ödüllerde sorun var, ya da reytinglerde. Ya da Doğancan sayesinde ayakta duran Radyo Viva, müzikleri yüzünden son sıraya demir atmış olmalı. Eğer öyleyse de Ömer Erişmen ‘in Özay Şendir tarafından acilen sorgu odasına çekilip “Nerede yanlış yapılıyor, ne yapıyorsun sen, kendine gel” diye uyarması gerekiyor.

Best FM’de konuşan 2 kişi var, biri Gazoz ki artık eski havası kalmadı, rakibi Adem Metan ona sabah saatlerinde kök söktürüyor. Diğer tarafta Serdar da konuşuyor ama demek ki reytingi sırtlamaya yeterli olmuyor. Arada yayın yapan diğer programcılarda ve şarkılarda ciddi sorun var. Emrah Hattat radyolarını iyi gören bilen birisi olduğu için gereken uyarıları yapacaktır tahminimce…

Bunun dışında Baba Radyo’da beklenen sıçrama gerçekleşti, onlar da soluk aldılar bu ay.

Alem FM ‘in sıkıntısı yanlış yayın yönetmeni seçiminden kaynaklı. EsMedya CEO’su Ahmet Bayraktutar , Mehmet Ayan ‘ı getirerek hata yaptı bence. Çünkü Mehmet abinin işi spor. Spor radyosunda Lig Radyo’da başarılı. Ama Alem FM ‘e, TRT Kent Radyoları gibi ya da Lig Radyo’daki gibi birer saatlik haftada birer gün programlar birşey katmaz, kaybettirir. Bir de piyasada herkes Mehmet Ayan ‘ın Lig Radyo ile ortak yayın yapma hayalinden bahsediyor. Radyo ile ilgili çok isim ile görüşüldü hatta bir ara Hopdedik Ayhan ismi ön plana çıktı. Alem FM adeta kabuğuna çekildi. Neredeyse yerelleşiyor… Önceden Alem FM dendiğinde el pençe olunurdu şimdi her önüne gelen yayın yapmaya başladı. Mehmet abi sen yöneticisin, yayın yönetmenisin, Lig Radyo’da program sunuyorsun, orasıyla da ilgileniyorsun. Enerjini radyo programlarından çok radyonun sorunlarına, yeni etkinliklere, yeni projelere ayırmalısın. Benden sana tavsiye olsun… Ayrıca Adem Metan ‘ı seversiniz sevmessiniz ama Alem FM ‘i bu kadar kısa sürede bu kadar çok mecrada haber yaptırıp adını duyuran bir yayıncı daha yok. Zaten kalifiye yayıncı bulamıyorsunuz, bir de elinizdekileri heba ederseniz yazık olur.

Neyse Alem FM gibi bir değerin gidişinden endişelendiğim için bu kadar üzerinde durdum, umarım toparlanırlar…

Radyo D o kadar yoğun tanıtım yapıyor ki, bu tanıtımı Powertürk yapsa, açık ara birinci radyo olurdu. Radyo D’den artık olmuyor, olmaz da, komple değişim şart. Yönetenden programcısına kurumsal iletişimden Murat Duran ’a kadar hepsi gitmesi ve radyoya yeni terziler ile yeni bir elbise dikilmesi lazım, benden söylemesi.

Cem Hakko ‘nun sahibi olduğu Power Group ’ta Powertürk , Fenomen ile Power FM denek kaybetmiş ama büyük sıra kaybı yok toplam erişimleri aynı gibi.

TRT FM hafif sarsılmış, az denek kaybetmiş ama normalde açık ara 1. olması gereken bir radyo bu ay da 2. sırada karşımıza çıktı.

Amber Türkmen Hanım çok iyi bir yönetici ve iyi bir insan, hatta özel radyolarda böyle bir yönetici yok. Ama TRT FM ‘de müzik direktörlüğü konusunda bir sıkıntı var. 15 gündür dinliyorum radyoyu. Gün içerisinde kadrolu programcılarında gereksiz anlamsız konuşmalar ve popüler olmayan hit olmayan şarkılar dinledim.

Şafak Karaman deneyimli ve gerçekten profesyonel birisi ama programında fazla sayıda eski şarkılar duydum, çok fazla canlı müzik ve konuk programı dinledim. Bunlar reyting kaybı yaşatır. Hafta içi ve hafta sonu sabahları güzel gidiyor ama en ilgimi çeken samimi programların gece yapılanlar olduğunu farkettim. Hatta geceleri diğer radyoların reytingi düşmüşse TRT FM ‘deki farklı gece programcıları yüzünden diye düşündüm.

Bence TRT FM teknik ile teknoloji ve nüfus üstünlüğünü program içeriklerinde de artırabilirse uzak ara zirvenin sahibi olur.

Sadettin Saran ‘ın sahibi olduğu ve Belkıs Gülcan ‘ın başında bulunduğu Saran Radyolarında kıpırdanma var ama yeterli mi bilmiyorum. Barış Ertül ile Radyo Spor bu dönemde iyi çıkış yapıyor, Euro 2016 spor radyolarına yarıyor.

Ulusallara kafa tutan hatta onları sollayan Park FM gibi yerel radyoları tekrar bir kez daha tebrik ediyorum, onlar da ruhunu kaybetmeden yapıyor bu işi.

Ali Abhary ‘nin başında bulunduğu Karnaval Radyoları (Süper FM, Metro FM, Joy Türk) güzel gidiyor, hiç eleştirmeyeceğim bu sefer tebrik edeceğim.

Gezegen Mehmet ‘in başında bulunduğu Kral FM ve Kral Pop Radyo ‘da düşüş var. Yükselme dönemi bitti, lale devri de sona ermek üzere. Kral World de tutmadı zaten. O yüzden araştırmada yoklar. Belki gizli de alıyor olabilirler sonuçları taktik gereği…

Herkes aynı gündemi konuşuyor, herkes aynı şarkıları çalıyor, ince ufak tefek nüansları yakalayanlar bir adım öne geçiyor. Yatırım yapan yenilik yapan proje üreten sadece makinelere değil de insanlara da değer verip yatırım yapan kurumlar bu sektörün kazananı olmaya devam edecek.

Siyasallaşan, sadece bir tarafta olan ve doğrudan satış yapıp, dinleyiciyi kazıklayan kandıran dolandıran radyolar maalesef sadece kendilerine değil sektöre de hançer saplamaya devam edecek.

Saygılarımla,

Özcan Beylan | MüzikOnair

Bu İçeriğe Emojiyle Tepki Ver!
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Reklam

Bu İçeriğin Kısa Linki: https://muzikonair.com/4ywsY
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Bu sitedeki haberleri okuyabilmeniz için reklam engelleyicinizi durdurmanız gerekmektedir. Size söz veriyoruz. Çok fazla reklam göstermeyeceğiz.