Müzikonair ‘Melodi Aşırdığı’ İddia Edilen Soner Sarıkabadayı: Üzerime Atılan Bu Lekenin İspat Edilmesini İstiyorum | Müzikonair
MüzikMüzik Haber

‘Melodi Aşırdığı’ İddia Edilen Soner Sarıkabadayı: Üzerime Atılan Bu Lekenin İspat Edilmesini İstiyorum

Serdar Kapan'ın Denge Şeve adlı şarkısının nakarat kısmındaki melodiyi aşırdığı iddia edilen ve hakkında beş yıla kadar hapis cezası talep edilen Soner Sarıkabadayı'nın yargılanmasına devam edildi.

Serdar Kapan’ın Denge Şeve adlı şarkısının nakarat kısmındaki melodiyi aşırdığı iddia edilen ve hakkında beş yıla kadar hapis cezası talep edilen Soner Sarıkabadayı’nın yargılanmasına devam edildi. Sarıkabadayı, “Ben kendime çok güveniyorum ve yapmadığımı biliyorum. Alnımın akıyla bu davadan çıkacağıma güveniyorum” dedi.

Müzisyen Serdar Kapan’ın ‘Denge Şeve’ adlı şarkısındaki nakarat kısmındaki melodiyi aşırarak ‘Tarifi Zor’ isimli eserinde kullandığı iddiasıyla ‘manevi, mali veya bağlantılı hakları ihlal etme’ suçundan 1 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası talep edilen şarkıcı ve şarkı yazarı Soner Sarıkabadayı’nın yargılanmasına devam edildi.

‘İspat Edilmesini İstiyorum!’

Posta’da yer alan habere göre duruşmada savunma yapan şarkıcı Soner Sarıkabadayı, “Ben 35 yıldır şarkı yazıyorum. Hayatımı bu alandan kazanıyorum, burada süreci yaşamadan evvel uzlaşma görüşmeleri oldu ve ben özellikle bu davanın görülmesini ve araştırılmasını istiyorum. Bu benim için çok önemli ve kıymetlidir. Ben bu süreci uzlaşma bedelini reddederek kendim arzular oldum. 35 yıldır hayatımı bu işle kazanıyorum. Mesleki olarak üzerime atılan bu lekenin ispat edilmesini istiyorum” dedi.

Soner Sarıkabadayı, savunmasının devamında şu sözlere yer verdi;

“Evet ben şarkıcıyım, insanlar böyle tanıyor beni ama onun öncesi de var. Benim şarkı yazarı olan daha uzun bir ömrüm var. Bilirkişi, gerçekte bulunmayan Youtube linkini tespit ettiğini söylüyor. Olmayan linkten tespitler yapılmış, bunu doğru bulmuyorum. Raporda ayrıca şarkıların birbirinden bağımsız olduğunu iddia eden tanımlamalar var. Ben kendime çok güveniyorum ve yapmadığımı biliyorum. Bunların araştırılması benim açımdan da çok iyi. Alnımın akıyla, yeteneğimle bu davadan çıkacağıma inanıyorum. Suçlamaları kabul etmiyorum”

Duruşma Ertelendi

Müşteki Serdar Kapan’ın avukatı ise beyanında, eserin aynı şekilde aşırıldığı iddiasında olmadıklarını, orada benzer bir melodinin bulunduğunu ve bunun suç teşkil edip etmediğinin bu kovuşturma konusu da olduğunu söyleyerek, mahkemeden her iki şarkının da mahkemede dinlenmesini talep etti. Alınan savunma ve beyanların ardından ara kararını açıklayan mahkeme, eksik hususların giderilmesine hükmederek duruşmayı erteledi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu