Araç çubuğuna atla
EflatunYazarlar

Meslek Birlikleri ve Yaklaşan Seçimler!..

Kıyametlerin koptuğu meslek birlikleri adına bir iki lafın belini kırayım dedim izniniz olursa.

Günlerdir bir curcunadır gidiyor. Mesam’a Kayyum atanması , peşi sıra gelen istifalar , hadsiz hudutsuz açıklamalar… Önce şu konuyu bir ütüleyelim; Mesam’a Kayyum atanmadı arkadaşlar. Kayyum ancak mahkeme yoluyla atanabilecek bir görevlendirmedir. Yasal olarak meslek birlikleri iki defa uyarılmanın ardından Kayyum atanarak yönetim kadrosu görevden el çektirilir. Mesam’a şu an gönderilen kurulsa Bakanlık tarafından atanmış bir heyettir yani seçimle değil atamayla gönderilmişlerdir kendileri. Mesam’ın yönetim kadrosuyla ilgili şikayetler üzerine bakanlık yetkilileri seçime kadar böyle bir karar almışlar. Olabilir … bunda hukuki bir yanlış yoktur ancak görevlendirdikleri insanlara baktığımızda burada majör bir skandal yatmaktadır bunu da atlamayalım. Bir yapımcının bu heyetin içinde olması , şu an atanarak başkanlık yapan kişinin Coşkun bir biçimde kendi sosyal medya hesabından ‘’burası artık bizim ‘’ gibi hudutsuz açıklamalarda bulunması karşısında taş kesildiğimizi aklımızın burkulduğunu itiraf edelim.

Yakın zamanda önce MSG adlı Meslek Birliği daha sonra da mayıs ayında Mesam isimli meslek birliği yönetim kadrosunu belirlemek üzere seçime gidecekler. Şimdiden hayırlı uğurlu olsun.

Sizlere önemle arz etmek istediğim durum şudur ; Müyor yani Müzik Yorumcuları Derneği’nin barlardan ve canlı müzik icrasında bulunan (kanunda umumi yerler olarak geçen mekanlardan ) telif toplaması ya da telif geliri elde etmesi son derece yanlıştır. Aynı zamanda sadece canlı müzik icra edip banttan yabancı müzik çalan mekanlardan da ( televizyondaki müzik yarışmaları dahil ) Müyap ve Müyor meslek birliklerinin telif toplaması ve telif geliri elde etmesi yanlıştır. Çünkü sözü edilen bu alanlarda ne Müyor’a bağlı bir yorumcu ne de Müyap’a bağlı bir fonogram icrası söz konusu değildir. Durum gayet açık … Bu durumda bugüne kadar Ortak Lisanslama Birliği OLB denilen anlaşmaya imza atmış bütün meslek birliklerini kınıyorum ve gelecek olan yönetimlerden bu duruma bir son vermesini bekliyorum. Bağlantılı haklar yani yorumcu ve yapımcılar adına profesyonel bir ölçüm yaptırılmalı ve hangi mecralarda işlevlerinin olduğu hakkaniyetle hesaplandıktan sonra o yüzde üzerinden Ortak Lİsanslama Birliğinin kriter ve yüzdeleri yenilenmelidir ya da toptan iptal edilmelidir. Bu seçilecek olan yeni yönetimlerin yeni hareketlerin yeni yönetim kadrolarının olmazsa olmazıdır. Bu sebeple aralarında yapımcıların sermaye sınıfının olduğu yönetim kadrolarını seçmeyiniz !!! Bir kadronun içindeki belirli isimleri beğeniyorsanız da aralarında yapımcıların olduğu isimleri silip uygun bulduğunuz adları çarşaf listeye ekleyerek yazınız bu siz ve eserlerinizin geleceğine dair atacağınız en doğru adım olacaktır. Çünkü lisanslamaların eser sahiplerinin lehine dönmesi sermaye sınıfının para kaybetmesi anlamına geldiği için yönetim kadrosunda bu isimlerin kesinlikle bulunmaması gerekmektedir.

Buradan Mesam’a aday olacak kişilere ve MSG hareketi adıyla bizlere ulaşan Candan Erçetin ve ekibine de seslenmek istiyorum. Aranızdaki yapımcılarla çok ciddi maddi ilişkide olan insanları yol yakınken eleyiniz. Onlara danışmanlık hizmeti veren isimleri bir an önce aranızdan uzaklaştırınız ki eser sahipleri adına alacağınız hakkaniyetli kararlarda nifak rüzgarlarıyla sizler de diğerleri gibi savrulmayınız. Seçimlerinizde bir kararla çarşaf listeyi pekala kaldırabilirsiniz ve sevgili üyeler onlara sunduğunuz listeleri değil her iki grubun listesinden de istedikleri adayları oylayabilir ve seçebilirler. Bu daha demokratik bir durum oluşturur kanaatindeyim.

Son cümlem yapımcı abilerime ; söylediklerim sizleri incitmesin bizleri yapımcı düşmanı zannetmeyiniz ahlakıyla çalışan her yapımcı canımızdır , abimizdir. Amacımız ülkemizde telif sistemini bir an önce ayağa kaldırmak ve teliften yeterince gelir eden eser sahipleri oluşturmaktır. Bu şekilde sizler şarkılara ön para vermek gibi yüklerden de kurtulacaksınız. Tekrar 15-20 şarkılık albüm dönemlerine geri dönmek kim istemez ki gelin şu inadı boş verin telif sistemini avrupa ve dünya kriterlerine hep beraber getirelim o zaman göreceksiniz herkes çok fazla kazanacak ve sektör ayağa kalkacaktır. Yeter ki eser sahibi ( MESAM , MSG ) meslek birliklerinden uzak durun durmayanları da bir zahmet uyarın.

eFlatun | MüzikOnair

Reklam

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Bu sitedeki haberleri okuyabilmeniz için reklam engelleyicinizi durdurmanız gerekmektedir. Size söz veriyoruz. Çok fazla reklam göstermeyeceğiz.