MüzikMüzik HaberVitrin

Mozart’ın 248 Yıl Önce Bestelediği Eserin Dünya Prömiyeri Yapılacak

Piyanist Cho Seong-Jin, Mozart’ın 248 yıl önce bestelediği ve daha önce bilinmeyen bir eserinin dünya prömiyerini gerçekleştirecek.

Piyanist Cho Seong-Jin, Mozart’ın 248 yıl önce bestelediği ve daha önce bilinmeyen bir eserinin dünya prömiyerini gerçekleştirecek.

Alman klasik müzik plak şirketi Deutsche Grammophon, Salzburg Mozarteum Vakfı tarafından Avusturya’da düzenlenen Dijital Mozart Haftası kapsamında Mozart’ın D majör K626b /16 Allegro’sunu seslendireceğin duyurdu. Performans, plak şirketinin yayın platformu DG Stage üzerinden ve myfidelio.at ve medici.tv üzerinden yayınlanacak.

Vakıf, bestecinin 265. doğum gününü çevrimiçi yayın için özel olarak yeniden tasarlanmış kısaltılmış bir programla anmaya karar verdi. D majör K626b /16 Allegro, Seong-Jin Cho’nun 30 dakikalık programının bir parçası olarak prömiyerini yapacak ve Rolando Villazón ile Mozarteum Vakfı’nın araştırma direktörü Dr Ulrich Leisinger tarafından tanıtılacak .

Mozart’ın yeni keşfedilen eseri ilk kez seslendirilecek

Salzburg Mozarteum Vakfı’na göre 94 saniyelik kompozisyon, 1773’ün başlarında on yedi yaşındaki bestecinin İtalya’daki üçüncü turunun sonuna doğru ya da Salzburg’taki evine döndükten kısa bir süre sonra  sonra  tamamlanmış.

Tek bir el yazması sayfasının her iki yüzüne yazılmış olan bitmemiş partisyon, vakfın 2018’de satın aldığı partisyonlardan oluşan kişisel bir koleksiyonda ortaya çıktı. Vakfın ABD ve Almanya’dan çalışanları ve uzmanlar eserin gerçekliğini doğruladı.

Kaynak
Kore Gazisi
Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu