Ana Sayfa » Müzik » MÜYORBİR: ‘Bıçak Kemiğe Dayandı…’

MÜYORBİR: ‘Bıçak Kemiğe Dayandı…’

oduller-reklam-banner

Pandemi sürecinden dolayı askıya alınan kültür-sanat etkinlikleri dolayısıyla zor günler geçiren müzik sektörü temsilcileri destek bekliyor. Dünya’nın haberine göre 20 bin müzisyen virüs nedeniyle ekmeksiz kalırken, sektör yılı yaklaşık 700 milyon dolar kayıpla bitirecek. Konuyla ilgili Dünya’dan Selenay Yağcı’ya konuşan MÜYORBİR Başkanı Burhan Şeşen ‘Bıçak kemiğe dayandı’ dedi.

“Müziği Es Geçtiler…’

Müzik Yorumcuları Meslek Birliği ( MÜYORBİR) Başkanı Burhan Şeşen, meslek birliklerine üye yaklaşık 20 bin müzisyen olduğunu belirterek, müzikle geçinen aileleriyle birlikte en az 300 bin kişi olduğunu söyledi. Bakanlık ve büyükşehir belediyeleri ile toplantılar yaptıklarını ve projeler sunduklarını belirten Şeşen, sürecin müzik sektörü için çok yavaş ilerlediğini kaydederek, “Cumhurbaşkanımız ve Kültür Bakanımız sinema ve tiyatroya destekten söz ederken müziği -müzikal tabirle- es geçti. Gerçekten çok acil olarak destek bekliyoruz, zira bıçak kemiğe dayandı” dedi.

Özel Kopyalama Harcı hak sahiplerine dağıtılmalı

Şeşen, önerilerini şöyle açıkladı: “Bakanlığın hakkımız, sanatçının tazminatı olan topladığı ‘Özel Kopyalama Harcı’nın (vergisi) bir an evvel meslek birlikleri aracılığıyla hak sahiplerine dağıtılmasını, belediyelerimizden de -projelerini sunduğumuz- online konserlerin hayata geçmesini bekliyoruz.”

Reklam
oduller-reklam-banner