Müzikonair Müziği Tanıtmak İçin Sosyal Medya Reklamlarına İhtiyaç Var Mı? | Müzikonair
Bilgi Deposu 5N1KGenel Bilgiler

Müziği Tanıtmak İçin Sosyal Medya Reklamlarına İhtiyaç Var Mı?

Caleb J. Murphy, yayınladığı yazıda sanatçıların müziğini tanıtmak için gerçekten sosyal medyaya reklam vermeye ihtiyacı olup olmadığını değerlendirdi. 

Caleb J. Murphy, yayınladığı yazıda sanatçıların müziğini tanıtmak için gerçekten sosyal medyaya reklam vermeye ihtiyacı olup olmadığını değerlendirdi.

Pazarlamacıların çoğu, müziğinizi tanıtmak için sosyal medya reklamları yayınlamanız gerektiğini söylüyor. Hayran kitlenizi böyle büyüttüğünüzü söylüyorlar. Bu, bazı bağımsız sanatçılar için işe yarasa da, reklam yayınlama konusunda da uyarılar var. Bir gönderiyi öylece öne çıkarıp müziğinizin popüler hale gelmesini bekleyemezsiniz. Gerçekten derine inmeli ve buna bağlı kalmalısınız.

İnternet Botları

Bir sosyal medya reklamı yayınlarsanız, müziğinizi daha önce duymamış yeni insanlara kesinlikle ulaşabilirsiniz. Ama aynı zamanda birçok bot hesaba da ulaşabilirsiniz. Sosyal medya botları, bir insan gibi sosyal medyaya katılmak için tasarlanmış otomatik programlardır.

Bu, reklam yayınlayan bağımsız sanatçılar için ne anlama geliyor? Sosyal medyada gönderinizi gören kaç kişinin gerçek, kaç kişinin bot hesap olduğunu bilemeyebilirsiniz. Sosyal medya reklamları genellikle sizden tıklama başına ücret alır,. Bu nedenle bot hesaplar paranızı boşa harcatıyor olabilir.

Sosyal Medya Bağımlılığı

Sosyal medya platformları faturaları ödemek için reklamlara güveniyor. Şirketler, bize daha fazla reklam verebilmek için kasıtlı olarak platformlarını mümkün olduğunca bağımlı hale getirmeye çalışıyorlar. Bu yüzden herkes ürünlerini tanıtmak için sosyal medyaya akın etti. Müzisyenler dahil herkes. Bağımsız sanatçılar, müziklerini binlerce kişiye tanıtmanın potansiyelini gördü. Ancak kendinize sorun, sosyal medya reklamları aracılığıyla kaç sanatçı keşfettiniz? Ve bu sanatçılardan kaç tanesine ayak uydurabildiniz?

Sosyal medya reklamlarının müzisyenler için işe yaramadığını söylemiyorum, sadece yatırım getirisinin buna değmeyebileceğini söylüyorum. Ortalama sosyal medya reklam TO’su (tıklama oranı, reklamınızı gerçekten tıklayan izleyicilerin yüzdesi) yaklaşık %1’dir . Bu nedenle, reklamınız 1.000 kişiye gösterilirse, ortalama olarak yalnızca 10 kişi gerçekten tıklayacaktır. Ama o zaman 10 kişinin tamamı müziğinizi gerçekten dinlemeyecek. Sosyal medya reklamları, bağımsız müzisyenler için sürdürülebilir bir iş modeli değildir .

Sosyal Medya Algoritmaları Sürekli Değişiyor

Sosyal medya platformları, algoritmalarının nasıl çalıştığını sürekli olarak değiştiriyor çünkü mümkün olduğunca çok para kazanmaya çalışıyorlar. Sonuçta onlar birer işletme. Sosyal medyanın sürekli değişen ortamı nedeniyle, bağımsız bir müzisyen olarak reklamların özüne ayak uydurmak zor olabilir. Bu, asla sosyal medya reklamları yayınlayamayacağınız anlamına gelmez. Sadece, müziğinizi tanıtmak için reklamlara güvenmek istiyorsanız, değişikliklere ayak uydurmak için zaman ve çaba harcamanız gerektiği anlamına gelir.

Müziğinizi Tanıtmanın Reklam Dışı Yolları

Hayran kitlenizi büyütmek için sosyal medya reklamlarına güvenmemeyi tercih ediyorsanız, iyi haber şu ki başka seçenekleriniz var.

Canlı Çalmak

Müziğinizi ve adınızı dünyaya duyurmanın en iyi yolu budur ve her zaman olabilir. Çevrimiçi havaya uçmak harika, ancak şarkılarınızı insanlarla dolu bir oda için çalmak gibisi yok. Gerçekleşen bağlantı, çevrimiçi olarak deneyimleyebileceğiniz hiçbir şeye benzemez. Müziğinizin iyi olduğunu, iyi performans gösterdiğinizi ve iyi bir insan olduğunuzu varsayarsak, her şovda yeni hayranlar kazanabilirsiniz. Yavaş bir büyüme, ancak tutarlı ve neredeyse garantili.

Topluluk > İçerik

Müziği oluşturduktan sonra atmanız gereken bir sonraki adım, sosyal medya için içerik oluşturmaktır. Bununla birlikte, içerik oluştururken, ona topluluk öncelikli bir zihniyetle yaklaşmanız gerekir. İnternet çağında içerik gereklidir, ancak nihai hedef bu değildir. İçerik, hayranlara yol açan etkileşime yol açar. Hayranlarınızla bir topluluk oluşturmak, sürdürülebilir bir müzik kariyerine yol açacaktır.

TikTok

Şu anda TikTok, bağımsız bir sanatçı olarak olunması gereken yer. Ben şahsen artık Spotify’da takip ettiğim pek çok müzisyeni TikTok’ta buldum. Yeni müzikler keşfettiğim ana platform. Tek yapmanız gereken yarı viral bir video ve bir sürü yeni dinleyici kazanabilirsiniz. Ancak TikTok’ta ünlü olmasanız bile, yeni hayranlar bulmanın harika bir yolu olabilir.

Tutarlılık Anahtardır

Müziğinizi hangi platformda tanıtıyor olursanız olun veya sosyal medya reklamları kullanıp kullanmadığınıza bakılmaksızın tutarlı olmalısınız. Müzik tanıtımı için sosyal medya reklamları yayınlamak için zaman ve para yatıracak mısınız? O zaman onu ada, uzman ol ve ona bağlı kal. Canlı çalarak adını duyuracak mısın? Ardından tutarlı bir şekilde çalışın, iyi olun ve kibar olun. TikTok’a odaklanacak mısınız? Ardından her gün bir video yayınlayın ve takipçilerinizle etkileşim kurun. Müziğinizi tanıtmanın en iyi yolu, önce tutarlı bir şekilde müzik yapmaktır. Sonra sürekli paylaşın.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu