Müzikonair Müzik Dağıtım Şirketleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler | Müzikonair
Bilgi Deposu 5N1KGenel Bilgiler

Müzik Dağıtım Şirketleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Single, albüm yahut EP çalışmasını dijital platformlarda yayımlamak isteyen müzisyenler müzik dağıtım şirketleri ile nasıl çalışılacağı konusunda merak içerisindedir.

Single, albüm yahut EP çalışmasını dijital platformlarda yayımlamak isteyen müzisyenler müzik dağıtım şirketleri ile nasıl çalışılacağı konusunda merak içerisindedir. Peki Spotify, YouTube, Deezer, Tidal, Apple Music gibi dijital platformlarda ücretsiz şarkı yayınlamak için ne yapmak gerekiyor?

Günümüz müzik endüstrisini derinden etkileyen dijital platformlar, hem müzikteki teknik çalışmaları kökten bir değişikliğe uğratmış, hem de dinleme alışkanlarını değiştirmiştir. Dinleyici kitlesi genişletmek ve sınırları aşarak dünya çapında dinlenmek isteyen sanatçılar dijital platformlar aracılığıyla birçok yönden beklentilerini karşılamaktadır. Peki dijital müzik dağıtım servisleri nasıl çalışır ve profesyonel dijital müzik dağıtım hizmeti almak isteyen müzisyenler nereye başvurur?

Dağıtım şirketi aracılığıyla dijital platformlar üzerinden gelir elde etmek tamamen yasaldır. Tüm yasal süreçlerden geçen bu yöntem ile gelir elde etmek de son derece yaygınlaşmıştır. Eserde hak sahibi konumundaysanız bu yöntem ticari olarak maddi bir kazanç kapısıdır.

Müzik Dağıtım Şirketleri Ücretli Mi?

Dijital müzik dağıtım şirketleri yasal olarak hakları sizde olan bir eseri bir diğer deyişle şarkıları, dijital platformlara sizin adınıza servis eder. Bu platformlar; iTunes, Apple Music, Spotify, Deezer, Amazon Music, Tidal ve Youtube Music gibi dijital platformlardır. Dijital müzik dağıtım servisleri bu platformlara sizin adınıza (label şirketiniz adına) bu eserleri servis edebilir.

Bu noktada profesyonel dijital dağıtım hizmeti aldığınızda servis sağlayıcınız sizin adınıza dijital platformlara eserlerinizi servis eder ve sizin adınıza gelir toplar. Toplanan gelirden hak ihlali yaşamadan ticari payınızı alabilirsiniz. Peki pastadan kendi payınıza düşeni aldığınızdan nasıl emin olabilirsiniz? İşte tam da burada profesyonel ve işinin ehli kurumlar ile iş birliği sağlayabilirsiniz. Aksi takdirde yüksek komisyon ve farklı ücret kesintileri ile karşı karşıya kalmanız muhtemeldir. Güvenilir bir ana label veya plak şirketi hak ihlaline uğramamanız için son derece önemlidir.

Müzik Dağıtımı Nasıl Yapılır?

Günümüzde dijital müzik dağıtım platformları, müzik sektöründe önemli bir yer elde etmiştir. Birçok müzisyen, eserlerini Spotify, Apple Music, YouTube Music gibi platformlar üzerinden yayımlamaktadır. Ancak bir şarkının birden fazla platformda yayımlanması için gerekli bazı adımlar vardır. Bu adımların nasıl uygulanacağını daha önce başka bir yazımızda anlatmıştık. Bu yazımızda ise müzik nedir, dijital dağıtım nedir, nasıl yapılır gibi temel soruların cevabını vermeye çalışacağız.

İlgili içerik: Dijital Müzik Dağıtım Nedir, Nasıl Yapılır? Dijital Müzik Dağıtım Şirketi Ne İş Yapar?

Müzik Dağıtım Şirketleri Güvenilir Mi?

Müzik dağıtım şirketleri çevrimiçi ortamlarda müzik ve dağıtım yazılım ortamlarına yüklenerek dinleyicilere ulaştırılması sistemidir. Çevrimiçi platformlarda müzik üretmek ve paylaşmak için bazı platformlara ihtiyaç vardır. Bu platformları hem müzisyenler, aranjörler ve besteciler hem de dinleyiciler kullanmaktadır.

Müzikonair ile iletişime geçerek sanatçılar için doğru fırsatları yakalayabilir ve merak edilen konular hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Halihazırda yüzlerce müzisyenin dijital dağıtım hizmetlerini yürüten Müzikonair, ücretsiz yahut tek sefere mahsus olmak üzere sizin adınıza dağıtım yaparak şarkınızı görünür hale getirmektedir.

Dijital platformlardaki eserlerini lisanslayarak telif haklarınızı korumanızda da Müzikonair yanınızda olacaktır. Gelirlerinizin tamamını kendiniz yahut menajeriniz aracılığıyla yönetebilir ve istediğiniz zaman gelirinizi hesabınızı entegre edebilirsiniz. Yüzlerce platforma kendi label şirketiniz aracılığıyla dağıtım yapabilirsiniz.

Bize Ulaşın

Müzik eserinizin dağıtımını sağlamak için Müzikonair ile [email protected] ve 0552 685 38 82 WhatsApp Bilgi Hattı üzerinden iletişime geçerek siz de profesyonel yardım alabilirsiniz.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu