Müzik Dinlemek Çalışırken Üretkenliği Arttırıyor Mu? -
MüzikMüzik Haber

Müzik Dinlemek Çalışırken Üretkenliği Arttırıyor Mu?

Uzmanlar, çalışırken veya herhangi bir iş yaparken müzik dinlemenin performansı ve üretkenliği arttırdığını ortaya koydu. 

Uzmanlar, çalışırken veya herhangi bir iş yaparken müzik dinlemenin performansı ve üretkenliği arttırdığını ortaya koydu. Özellikle iş yerinde çalışırken müzik dinlemek işe olan odağın kaybolmamasını, daha çok dikkat kesilmeyi sağlıyor. Ancak kişinin durumuna ve yaptığı işe göre de bu değişebilir. Müzisyen ve Sinirbilimci Daniel Levitin, bu konu hakkında şu ifadelere yer verdi: “Müziğin etkileri kişinin nerede olduğuna, günün saatine, ruh haline, son etkileşimlerine ve diğer birçok faktöre bağlı olarak değişir”

Uzman araştırmacı Andrea Caputo, yaptığı ankette şu sonuçlara ulaştığını açıkladı: “Müziğin duygusal kullanımının iş tatminiyle olumlu bir ilişkisi var. Anket sonucuna göre işçilerin işte ruh hallerini düzenlemek için müzik dinlediklerinde iş performansı yükseliyor. Ancak, müziği arka plan gürültüsü olarak dinleyen işçilerde performans düşüklüğü görülebiliyor”

ABD’li bir psikolog olan Manuel Gonzalez ise psikolojisi açısından müziği değerlendirerek, “Müzik dinlemek, yalnızca sizi daha üretken kılmak için değil, aynı zamanda rutin görevleri yaparken ortaya çıkabilecek bazı olumsuz duyguları hafifletmek için de iyi bir yol olabilir. Ancak, aktivasyon seviyesi çok yükselirse performans düşebilir” dedi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı.

Web yayıncılığının tek gelir kaynağı web sitesindeki reklamlardır. Bu nedenle bize destek olun ve reklam engelleyici uygulamanızı web sitemiz için durdurun. Size söz veriyoruz. Çok fazla reklam göstermeyeceğiz. Hassasiyetiniz için teşekkürler, Keyifli okumalar :)