Müzikonair Müzik Dünyası Bunu Tartışacak: Rap, Müzik mi? | Müzikonair
MüzikMüzik Haber

Müzik Dünyası Bunu Tartışacak: Rap, Müzik mi?

Akademik Bakış programında Türk Sanat Müziği'nin desteklenmediğini ve bunun topluma ve geleceğe zarar verdiğini söyledi.

Haliç Üniversitesi Konservatuvarı Müdürü ve sanatçı Dr. Güldeniz Ekmen, Michael Kuyucu’nun hazırlayıp sunduğu Akademik Bakış programında Türk Sanat Müziği’nin desteklenmediğini ve bunun topluma ve geleceğe zarar verdiğini söyledi. Ekmen, müzik dünyasında son günlerde popülerliğini arttıran RAP müziği ile ilgili “RAP Müzik mi? Bunun tartışılması lazım” diyerek yeni bir tartışma konusu açtı.

RAP, Müzik mi ?

Güldeniz Ekmen, Michael Kuyucu’ya RAP hakkındaki görüşlerini anlatırken bu müzik türünün müzik olup olmadığının tartışılması gerektiğini söyledi.

Ekmen: “RAP için müzik mi? Diyorum acaba müzik mi? Bayağı tartışılması gereken bir konu. RAP müzik mi? Yani tamam müziğin içinde konuşma da vardır, şiirdir. Oda bir sanattır. Ama siz bunu tamamen düz yazı gibi, yani müziği de yok ederek, müziği de katlederek yapılıyor.

Yazık yani. Tam tersine öyle güzel sözlerle o müziği öyle sanatlı bir hale getirebilirsiniz ki. İnsanlar da ‘işte aradığımız bu der’. Onun için RAP’ten fazla yana değilim. Orijinal, hani yeni. Ama yeni demek, her şey demek değildir. Tamam yeni bir buluş diyebiliriz. Ama sanatsal diyebilirmiyiz. O tartışılır. Müziğin amaçlarını verebiliyor mu? İnsanları rahatlatıyor mu? Bir melodik anlayış var mı? Yok yani yok! Resitatif, hani bizim tiyatroda resitatif dediğimiz , sözlerin bir ritimle söylenmesi , zaman zaman vardı. Belki o kısma girebilir. Ama o kısmı da her şey değildir.

Olabilir onlar da denenebilir belki, ama biz asılla gitmek zorundayız. Aslı olanı kaybedersek. Sanatın aslını, özünü kaybedersek kendimize zarar veriyoruz, topluma zarar veriyoruz.” Diyerek RAP konusunda önemli bir tartışmayı açtı.

Limon Satın Müzikten Ne İstiyorsunuz?

Müziğin özellikle günümüzde çok yozlaştığına vurgu yapan Dr. Güldeniz Ekmen, müzik yapan ve her şeyi para ile düşünenlere çağrıda bulundu:

“Şimdi müzik üretenler hemen para kazanalım, hemen şöhret olalım. Halkın hemen anlayacağını verelim diyorlar ve bunu yapıyorlar. Düşünmeden, tartmadan anında hemen. Ya parasızlık gibi onun nabzına şerbet veren şeylerle aşağıya çektiler toplumu. Ama onlar müzisyen değil, esnaf. Ben onlara ‘kardeşim limon satın, sanat yapmayın. Esnaf olun, müzikten ne istiyorsunuz?”

TV Kanallarında Hep Konuşma Var

Medyanın müziğe ve özellikle Türk müziğine karşı duyarsız olduğunu söyleyen Dr. Güldeniz Ekmen, Michael Kuyucu’ya “Türk müziğinin desteklenmesi için bir şeylerin yapılması lazım.

Mesela TV kanalları. Devlet desin ki veya Kültür Bakanlığı desin ki günde bir saat ya da yarım saat, akşam ama, haber kanalı da olsa, yarım saati bir güzel sanatlı müzik verelim. Bakın nasıl dünya değişecek böyle bir şey olursa. Türkiye nasıl değişecek. Ama şimdi bakıyorum kanallara, sürekli konuşma, hangi kanalı çevirirseniz konuşma, konuşma konuşma… Kim kimin ayağını kaydırdı, kim ne yaptı, bunda birbirleriyle yarışıyorlar. Herkes gergin. Hep aynı konular. Bir şey başlıyor, sonra o günlerce gidiyor. Bir müzik koyun.” diyerek TV kanallarının yönetici ve patronlarına seslendi.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı.

Web yayıncılığının tek gelir kaynağı web sitesindeki reklamlardır. Bu nedenle bize destek olun ve reklam engelleyici uygulamanızı web sitemiz için durdurun. Size söz veriyoruz. Çok fazla reklam göstermeyeceğiz. Hassasiyetiniz için teşekkürler, Keyifli okumalar :)