Müzikonair Müzik Eleştirmeni Murat Beşer: “Salgın, Örgütsüzlüğü Açığa Çıkardı” | Müzikonair
MüzikMüzik Haber

Müzik Eleştirmeni Murat Beşer: “Salgın, Örgütsüzlüğü Açığa Çıkardı”

Korona virüsünün müzik sektöründe büyük zarara yol açması üzerine Birgün Gazetesi’nden Işıl Çalışkan, sektörün öne çıkan isimlerine sektördeki “kriz” hakkındaki fikirlerini sordu.

Daha önce pek çok kez gündeme gelen konu ile ilgili meslek birlikleri ya da Kültür ve Turizm Bakanlığı önemli bir adım atmamıştı. Ancak İstanbul Büyükşehir Belediyesi arabalı konserleri düzenleyerek sektöre destek vermişti.

Hala devam eden bu sorunla ilgili Birgün’den Işıl Çalışkan’a konuşan müzik eleştirmeni Murat Beşer şu yorumu yaptı:

“Memlekette hali hazırda 200 binin üzerinde müzik emekçisi mağdur. Salgın günlerinin en fazla açığa çıkardığı durum müzik piyasasındaki insanların örgütsüzlüğü oldu. Bu sorunlar sadece ve sadece örgütlenme ile aşılır, belli başlı mercilere el avuç açarak, sadaka alır gibi tepeden iş dilenerek değil.”

Örgütsüzlük sorununun ötesinde müzik sektörünün yaralarının derinleşmemesi için dijital mecralarla ilgili sorunların da gündeme getirilmesi gerektiği öne sürülüyor. Müzisyen Murat Ertel, konuyla ilgili “Yalnızca dijital ve sanal alemde kalır ya da hapsolursak seyreyle gümbürtüyü” diyerek dijital platformların müzik sektöründeki açığı kapatmaya yetmeyeceğini vurguladı.

Sektörde yaşanan bu kriz ile ilgili müzik meslek birliklerinin atacağı adım ise merakla bekleniyor.

Haberin tamamını okumak için buraya tıklayın.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı.

Web yayıncılığının tek gelir kaynağı web sitesindeki reklamlardır. Bu nedenle bize destek olun ve reklam engelleyici uygulamanızı web sitemiz için durdurun. Size söz veriyoruz. Çok fazla reklam göstermeyeceğiz. Hassasiyetiniz için teşekkürler, Keyifli okumalar :)