Ana Sayfa » Müzik » Müzik Onair Uyarmıştı… Hükümet Sosyal Medya İçin Düğmeye Bastı!

Müzik Onair Uyarmıştı… Hükümet Sosyal Medya İçin Düğmeye Bastı!

oduller-reklam-banner

Hükümet, koronavirüsle mücadele kapsamında hazırladığı torba yasa teklifine sosyal medya ile ilgili yeni düzenlemeler getirdi. Müzik Onair’ın da hassasiyetle takipçisi olduğu küfür, uyuşturucu kullanmaya özendirme ve suç teşkil edecek içeriklere yönelik sunulan yeni torba yasa ile birlikte kullanıcılar da içerik kaldırma talebinde bulunabilecek, başvurulara yanıt verilmediği takdirde, sosyal ağlara para cezası kesilecek.

Hukuka aykırılığı hakim veya mahkeme kararı ile tespit edilen içeriğin sosyal ağ sağlayıcıya bildirilmesi durumunda, içerik kaldırılmazsa bundan böyle sadece içeriği üreten değil, onun yayınlamasına ve yayılmasına olanak sağlayan da cezalandırılacak.

Müzik Onair Uyarıda Bulunmuştu

Daha önce Youtuber Berkcan Güven ve rapçi Khontkar ile ilgili olumsuz içerik barındıran paylaşımlarından ötürü Müzik Onair Genel Yayın Yönetmeni Özcan Beylan, farkındalık sağlamak amacıyla bakanlıklara ve sosyal ağ sağlayıcılarına çağrıda bulunmuştu. Nitekim Müzik Onair’ın da uyarıları sonucu düğmeye basıldı.

İlgili Haber: Müzik Onair Khontkar’ı Aile Bakanlığı’na Şikayet Etti

İlgili Haber: Netflix’e Denetim Yapabilen RTÜK Neden Youtube’da Yok?

İlgili Haber: Müzik Onair’dan Ünlü Markalara Çağrı

Sabah’ta yer alan habere göre; Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi metnine göre, 5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanunu’na eklenecek maddeler şöyle:

  • Kullanıcıların, internet ortamında sosyal etkileşim amacıyla metin, görüntü, ses, konum gibi içerik, bilgi veya veriyi oluşturmalarına, paylaşmalarına veya görüntülemelerine olanak sağlayan gerçek veya tüzel kişiler kanununa eklenen maddeyle “sosyal ağ sağlayıcı” olarak tanımlanacak.
  • Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) yer sağlayacıların kanun kapsamındaki yükümlülüklerinin yerine getirilip getirilmediğini denetlemek için gerekli gördüğü takdirde olay mahalinde de inceleme yapabilecek veya yaptırabilecek. Kolluk kuvvetleri ve diğer kamu kurumlarının amir ve memurları BTK’nın denetim ekiplerine yardımcı olacak.
  • Türkiye’den günlük erişimi bir milyondan fazla olan yurt dışı kaynaklı sosyal ağ sağlayıcı, BTK ve adli veya idari makamlarca gönderilecek tebligat, bildirim veya taleplerin gereğinin yerine getirilmesi ve kişiler tarafından yapılacak başvuruların cevaplandırılması için yetkili en az bir kişiyi Türkiye’de temsilci olarak belirleyecek.
  • Sosyal ağ sağlayıcı bu kişinin iletişim bilgilerine kolayca görülebilecek ve doğrudan erişilebilir bir şekilde internet sitesinde yer verecek. Eğer temsilci belirleme ve bildirme yükümlülüğü yerine getirilmezse, sosyal ağ sağlayıcının internet trafiği bant genişliğinin yüzde 59 oranında daraltılması için BTK sulh ceza hâkimliğine başvuracak.
  • Kararın ardından 30 gün içerisinde yine temsilci belirlenmezse sosyal ağ sağlayıcının internet trafiği bant genişliği yüzde 95 oranında daraltılacak.
  • Türkiye’den günlük erişimi bir milyondan fazla olan yurt içi veya yurt dışı kaynaklı sosyal ağ sağlayıcı, içeriklere yönelik olarak kişiler tarafından yapılacak başvurulara, başvurudan itibaren en geç 72 saat içinde cevap vermekle yükümlü olacak.
  • Eğer cevap vermezse sosyal ağ sağlayıcıya 100 bin liradan 1 milyon liraya kadar para cezası kesilecek. Sosyal ağ sağlayıcı, kendisine bildirilen içeriğin çıkarılması ve/veya erişimin engellenmesi kararlarını uygulayacak ve başvurulara ilişkin istatistiksel ve kategorik bilgileri içeren raporları üç ayda bir BTK’ya bildirecek.
  • Türkiye’den günlük erişimi bir milyondan fazla olan yurt içi veya yurt dışı kaynaklı sosyal ağ sağlayıcı, Türkiye’deki kullanıcıların verilerini Türkiye’de barındırmakla yükümlü olacak. Bunu yerine getirmeyenlere, bir milyon Türk lirasından beş milyon Türk lirasına kadar idari para cezası uygulanacak.

 

oduller-reklam-banner
Ezgi

İlginizi Çekebilir