Araç çubuğuna atla
MüzikMüzik Haber

Müzik Onair’dan Cumhurbaşkanlığı ve Kültür Bakanlığı’na Acil Durum Çağrısı

Anonim eserlerimize kanca atan Universal Music Publishing Group Youtube’da müzikal kültürümüzden haksız kazanç sağlamaya devam ediyor.

Anonim türkü ve Türk Sanat Müziği eserlerimizi Youtube’da Universal Music damgasını vurarak haksız kazanç sağlayan Amerikan şirkete Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Cumhurbaşkanlığı’ndan gelecek yanıt merak ediliyor.

Dünya müzik devi Amerikan şirket Universal Music Publishing Group (UMPG)’un Youtube’de bulunan yüzlerce anonim eseri hak sahibi olarak lisansladığı (claim attığı) ortaya çıkmıştı. Özellikle anonim Türk Halk Müziği ve Türk Sanat Müziği eserleri üzerinde hak iddia eden Universal Music’in Youtube’a bildirim yaparak haksız kazanç elde ettiği gündeme gelmişti.

İlgili Haber: Dünya Devi Şirketten Türk Müzik Sektörüne Büyük Darbe!

İlgili Haber: Mine Aksoy: Bu Konuyu Uluslarası Boyutta Hemen Masaya Yatırmalıyız!

‘Uluslarası Skandal’

Konuyu ünlü sanatçı Mahsun Kırmızıgül ‘Uluslararası skandal’ şeklinde yorumlarken, mağdur olan bazı müzik yapım şirketi yetkilileri ise ”Bizim milli değerlerimizi Amerikalı bir şirket gelip, sahipleniyor. Bu nasıl düşünülebilir?” şeklinde ifade etmişti.

Musiki Eseri Sahipleri Meslek Birliği (MESAM) ve Musiki Eseri Sahipleri Grubu Meslek Birliği’ni ( MSG) de yakından ilgilendirse de konu kültürel kimliğimizi ve müzikal değerlerimizi baltalıyor ve Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın konuya ivedilikle dahil olması bekleniyor.

 

 

Reklam

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Bu sitedeki haberleri okuyabilmeniz için reklam engelleyicinizi durdurmanız gerekmektedir. Size söz veriyoruz. Çok fazla reklam göstermeyeceğiz.