Müzikonair'dan Cumhurbaşkanlığı ve Kültür Bakanlığı'na Acil Durum Çağrısı -
MüzikMüzik Haber

Müzikonair’dan Cumhurbaşkanlığı ve Kültür Bakanlığı’na Acil Durum Çağrısı

Anonim eserlerimize kanca atan Universal Music Publishing Group Youtube’da müzikal kültürümüzden haksız kazanç sağlamaya devam ediyor.

Anonim türkü ve Türk Sanat Müziği eserlerimizi Youtube’da Universal Music damgasını vurarak haksız kazanç sağlayan Amerikan şirkete Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Cumhurbaşkanlığı’ndan gelecek yanıt merak ediliyor.

Dünya müzik devi Amerikan şirket Universal Music Publishing Group (UMPG)’un Youtube’de bulunan yüzlerce anonim eseri hak sahibi olarak lisansladığı (claim attığı) ortaya çıkmıştı. Özellikle anonim Türk Halk Müziği ve Türk Sanat Müziği eserleri üzerinde hak iddia eden Universal Music’in Youtube’a bildirim yaparak haksız kazanç elde ettiği gündeme gelmişti.

İlgili Haber: Dünya Devi Şirketten Türk Müzik Sektörüne Büyük Darbe!

İlgili Haber: Mine Aksoy: Bu Konuyu Uluslarası Boyutta Hemen Masaya Yatırmalıyız!

‘Uluslarası Skandal’

Konuyu ünlü sanatçı Mahsun Kırmızıgül ‘Uluslararası skandal’ şeklinde yorumlarken, mağdur olan bazı müzik yapım şirketi yetkilileri ise ”Bizim milli değerlerimizi Amerikalı bir şirket gelip, sahipleniyor. Bu nasıl düşünülebilir?” şeklinde ifade etmişti.

Musiki Eseri Sahipleri Meslek Birliği (MESAM) ve Musiki Eseri Sahipleri Grubu Meslek Birliği’ni ( MSG) de yakından ilgilendirse de konu kültürel kimliğimizi ve müzikal değerlerimizi baltalıyor ve Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın konuya ivedilikle dahil olması bekleniyor.

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı.

Web yayıncılığının tek gelir kaynağı web sitesindeki reklamlardır. Bu nedenle bize destek olun ve reklam engelleyici uygulamanızı web sitemiz için durdurun. Size söz veriyoruz. Çok fazla reklam göstermeyeceğiz. Hassasiyetiniz için teşekkürler, Keyifli okumalar :)