MüzikMüzik HaberÖzel

Müzik Onair’dan Spotify ve Nazlı Yırtar’a Suç Duyurusu

Müzik Onair, Türkiye’de özellikle son dönemde adı skandallarla anılan çevrimiçi müzik dinleme platformu Spotify hakkında suç duyurusunda bulundu.

Müzik Onair Genel Yayın Yönetmeni Özcan Beylan, “Çocukların psikolojik sağlığını olumsuz etkilediği ve gerekli denetimi yapmadığı gerekçesiyle” Spotify ve Spotify Türkiye Editörü Nazlı Yırtar hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Savcılık, konuyla ilgili soruşturma başlattı.

Haksız Rekabet, Telif Hakları İhlali ve Listelerde Taraflılık…

Türkiye’de çok sayıda müzikseverin kullandığı yasal müzik dinleme uygulaması Spotify, son dönemde skandallarla adından söz ettiriyor.

Spotify Türkiye bir dönem rap sanatçılarının şarkılarını sisteme izinsiz yüklemiş ve bazı şarkıların özellikle öne çıkarılmasını sağlayarak haksız rekabete sebep olmuştu. Bir dönem ise Khontkar, Burry Soprano gibi rapçilerin şarkılarını sanatçılardan izinsiz bir şekilde başka bir hesaptan yayımlamıştı. En son ise Yalın’ın adıyla “Drandan” isimli sözde bir şarkı yayımlamış ve ünlü popçu şarkının kendisine ait olmadığını dile getirip kaldırılmasını istemişti.

Öte yandan Ekşi Sözlük’te de Spotify Türkiye Editörü Nazlı Yırtar’ın Spotify listelerini hazırlarken taraflı davrandığı iddiası ortaya atılmıştı.

spotify müzik onair nazlı yırtar ekşi sözlük

spotify müzik onair nazlı yırtar ekşi sözlük

 

İlgili Haberler:

Spotify’da Hayrete Düşüren Skandal!

Müzik Onair Spotify’a Suç Duyurusunda Bulundu

Pop, rap gibi farklı müzik tarzlarından sanatçıların yukarıdakine benzer sebeplerle zaman zaman şikayetçi olduğu Spotify Türkiye, müzik dünyasını olumsuz etkileyecek yeni sorunlara yol açmaya devam ediyor. Geçtiğimiz aylarda Müzik Onair, Spotify Türkiye Editörü Nazlı Yırtar’ın küfürlü, cinsiyetçi ve cinsel içerikli şarkıların yayımlanmasına izin vermesini gündemine almış ve konunun takipçisini olacağını dile getirmişti.

İlgili Haberler:

Aradan geçen dört ayın ardından Spotify konuyla ilgili herhangi bir değişikliğe gitmedi. Aksine içerisinde cinsel ögelerin bulunduğu, çocukların psikolojik gelişimini olumsuz etkileyebilecek nitelikte, Türk örf, adet ve geleneklerine aykırı şarkılara yer vermeye devam etti.

İşte o şarkılardan bazıları;

Carry Potter- Enes Abi Anamı S*ksene

Ceg- S*kimde Değil

Redd- S*ktir Et Boşver

Ravend- A*cık Mecnun A*cık Kerem

“Arkadaşlarımın İstediği” podcast bölümü- A*cık Var, Meme Var, Y*rakstyle

Açık Seçik Aşk Bandosu- P*pon Hep P*pimde Dursun

Çalma listesi- Tepeyi terk eden a*cık okçular

Çalma listesi- Beyin a*cıklaması

Orkundk- A*cı (albüm)

Çalma listesi- Y*rrak gibi hissederken dinlenecek şarkılar

Çalma listesi- Y*rak kafalar

Spotify’dan konuyla ilgili herhangi bir tepki gelmeyince ve benzer şarkıların yayımlanması sorunu devam edince Müzik Onair tekrar harekete geçti. Müzik Onair Genel Yayın Yönetmeni Özcan Beylan, “Çocukların psikolojik sağlığını olumsuz etkilediği ve gerekli denetimi yapmadığı gerekçesiyle” Spotify ve Spotify Türkiye Editörü Nazlı Yırtar hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Savcılık, konuyla ilgili soruşturma başlattı.

Ayrıca yukarıda sözü edilen gerekçe sebebiyle Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın da konuyla ilgili soruşturmaya dahil olabileceğinin altı çizildi.

Gelişmeleri Müzik Onair’dan takip edebilirsiniz.

spotify müzik onair nazlı yırtar

spotify müzik onair nazlı yırtar

spotify müzik onair nazlı yırtar

spotify müzik onair nazlı yırtar

spotify müzik onair nazlı yırtar

Bu İçeriğe Emojiyle Tepki Ver!
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Reklam

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Bu sitedeki haberleri okuyabilmeniz için reklam engelleyicinizi durdurmanız gerekmektedir. Size söz veriyoruz. Çok fazla reklam göstermeyeceğiz.