MüzikMüzik Haber

Müzik-Sen: Müzik Yasağı Sonucu Yaşam Savaşı Veren Kesim Umutsuzluğa Mahkum Edildi

Müzik ve Sahne Sanatçıları Sendikası (Müzik-Sen) bugün düzenlediği basın toplantısında müzik yasağının hala devam etmesini eleştirerek dikkat çeken açıklamalarda bulundu. 

Pandemi döneminde alınan yasak kararlarının birer birer kalkmasına rağmen gece 12’den sonra müzik yasağı hala devam ediyor. Bu duruma birçok müzisyen ve sanatçı tarafından tepki geldi. Müzik ve Sahne Sanatçıları Sendikası (Müzik-Sen) da bugün Ankara’da düzenlediği basın toplantısında müzik yasağının hala devam etmesini eleştirerek dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Ekonomik ve Sosyal Hayatları Tamamen Ellerinden Alınmıştır

Müzik-Sen Genel Başkanı İpek Koçyiğit, toplantıda yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi: “1 Temmuz 2021 tarihinden itibaren geçerli olan yeni ‘normalleşme kararlarında’ göz ardı edilen yine nitelikli sahne emekçileri olmuştur. Bırakınız kollamayı, ekonomik ve sosyal hayatları tamamen ellerinden alınmıştır. Sayısını bile tam olarak bilemediğimiz, canımızı acıtan müzisyen intiharlarını da unutmadık, unutturmayacağız”

Sanat Emekçilerimiz Hep Konu Dışında Bırakıldı 

“Adeta yaşam savaşı veren bir kesim, göz ardı edilerek umutsuzluğa mahkûm edilmiştir” diyen Koçyiğit, sözlerine “Ekonomik ve sosyal hayatın yeniden normalleştirilmesi amacıyla alınan kararlar ve yapılan düzenlemeler, maalesef ki nitelikli sanat emekçilerimizin hep konunun dışında bırakılmasıyla sonuçlanmıştır. Toplumun kültürel ve sanatsal gelişim sürecine destek olan nitelikli sanat emekçilerinin saat 24:00 ile sınırlandırıldığı bu genelgenin iptalini veya bildirgemiz doğrultusunda yeniden düzenlenmesini talep ediyoruz” diye ekledi.

Bu İnsanların Ekmeğiyle Oynamaktır 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba da toplantıda konuşma yaparak şu cümleleri kurdu: “Bu yasak başladığı günden beri bunun anlamsız bir yasak olduğunu ifade etmeye çalışıyoruz. Bu konuda TBMM’ye hem araştırma önergesi hem de soru önergesi vererek on binlerce insanın ekmek yediği bir sektörün sorununu dile getirmeye çalıştık. HES yasakları kalktı, maske yasakları kalktı, pandemiyle ilgili her türlü yasak kalktı. Kalkmayan tek yasak, müzisyenlerin şarkı söylemesi, eğlence yapması. Burada bir art niyet var. Bu insanların ekmeğiyle oynamaktır”

Reklam

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı.

Bu sitedeki haberleri okuyabilmeniz için reklam engelleyicinizi durdurmanız gerekmektedir. Size söz veriyoruz. Çok fazla reklam göstermeyeceğiz.