MüzikMüzik Haber

Müzik Yazarı Murat Beşer: “Ben Fero Yetenek Değil, Proje”

Müzik yazarı Murat Beşer, son birkaç yıldır Türkiye’de Rap müziğin akıbetiyle ilgili dikkat çeken bir yazı yayımladı. Bazı sanatçıların Amerikan ve Alman Rap kültürünü kopyaladıklarını belirten Beşer, Ben Fero’yu örnek gösterdi.

Bazı Rapçilerin sokak kültürünü yansıttıklarını ve Rap müziğin özünde yer alan protest duruşu sergilediklerini belirten Murat Beşer; bazı sanatçıların da yurt dışındaki Rap kültürünü benimsediklerini belirtti:

“Aralarında son derece özgün olanlar bulunsa da, artık bizde de Rolex saati, altın gözlüğü, dişi, pırlanta küpeleri ile tam da diğer ülkelerdeki, bilhassa da Amerika ve Almanya’daki gibi rol modellerdi.”

“BEN FERO TİCARETİ İYİ BİLİYOR”

Ben Fero’yu örnek gösteren Beşer, ünlü Rapçinin ticareti iyi bildiğini dile getirdi:

“Heceleyerek söyleyen Ben Fero; -çorabı, terliği, kel kafası, dövmeleri, tüketim kalıbı ve yaşam biçimi ile- yetenek değil proje, iyi satıyordu ve bunun gibi ticareti iyi bilen başkaları da vardı. İmaj satıyorlardı, yani Amerika’daki sistemin aynısı.”

Türkiye’de Rap müziğin akıbeti ile ilgili önümüzdeki 5 yıl boyunca tartışmanın sürebileceğini yazan Beşer, Şanışer’i ise övdü. Özellikle geçtiğimiz yaz pek çok sanatçı ile iş birliği kurarak çıkardığı “Susamam” şarkısıyla büyük sükse yapan Şanışer için Beşer “cesur delikanlı” sözlerini kullandı.

Yazının tamamını okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Bu İçeriğe Emojiyle Tepki Ver!
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Reklam

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Bu sitedeki haberleri okuyabilmeniz için reklam engelleyicinizi durdurmanız gerekmektedir. Size söz veriyoruz. Çok fazla reklam göstermeyeceğiz.