MüzikMüzik Haber

Müzisyen Erdem Topuz’un Ölümünde Sorumlu Kim?

Müzisyen Erdem Topuz'un hayatına son vermesi sonrası müzisyenlerin sorunlarını meslek birliklerinin temsilcileri bir kez daha gündeme getirdi.

Koronavirüs kısıtlamaları sebebiyle maddi zorluk yaşayan müzisyen Erdem Topuz geçtiğimiz günlerde hayatına son verdi. İzmir Buca’da yaşayan 2 çocuk babası müzisyen Erdem Topuz’un hayatına son vermesi sonrası müzisyenlerin sorunlarını meslek birliklerinin temsilcileri bir kez daha gündeme getirdi.

Burhan Şeşen

‘Mücadeleyi Örgütlü Şekilde Sürdürmekte Fayda Var’

BirGün’de yer alan habere göre Müzik Yorumcuları Meslek Birliği (MÜYORBİR) Yönetim Kurulu Başkanı Burhan Şeşen, “Hep ‘Müzisyenler çok yalnız bırakıldı’ diyoruz ama bu sadece pandemi sürecinde olmadı. Aslında bu sorunlar hep vardı. Çok zor bir süreç. Müzik sektörünün en dibe vurduğu süreç. İntihar eden enstrümanlarını satan arkadaşlarımız oldu. Gencecik insanların intihar etmesi, karamsarlığa düşmesi çok üzücü. Bu mücadeleyi örgütlü bir şekilde sürdürmekte fayda var.” diye konuştu.

‘Bin Liralık Yardımın Görüntüsü Bu’

Sürecin yetkililer tarafından acil ele alınması gerektiğini dile getiren Kültür Sanat-Sen’den Ahmet Rıza Evci devletin sanatçılara elini uzatması gerektiğini vurguladı: “Bizler sanat emekçileri olarak Covid döneminde toplumdaki travmayı giderecek enstrümanlara sahibiz. Ancak Covid ile en önde çarpışacak enstrümanlara sahip değiliz. Bu dönem geçtikten sonra bu travmanın atlatılmasında bizler savaşabiliriz. Dışardaki sanatçı dostlarımızın maalesef çok büyük yardıma ihtiyaçları var. Devletin sosyal devlet olduğunu unutmadan bu insanlara bir an önce elini uzatması gerekiyor. Bu çok acil bir durum. İnsanlar ilk önce elindeki enstrümanları satmaya başladı şimdi de intiharlar başladı. Bunun dönüşü yok.”

“Kültür Bakanlığı’nın bin liralık yardımının görüntüsü bu” diyen Evci, sözlerini şöyle sürdürdü: “Her gün ekranlarda hayatın ne kadar pahalılaştığına dair haberler görüyoruz. Dolayısıyla bu bin liranın çok da yeterli olmadığını, düşünen her kafa anlayacaktır. İnsanlar kira veriyor, fatura veriyor, bakmakla sorumlu olduğu kişiler var. Bu bin lira neye yetecek? Yetmiyor.”

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu