MüzikMüzik HaberRöportajlarSanatçı Röportajı

Narkoz: ‘Kaygı Duymamız Gereken Çok Daha Ehemmiyetli Konular Var’

Rap müziğin güçlü temsilcilerinden Narkoz, Müzik Onair’dan Mehmet Çelik’e konuştu.

Hem tekil olarakta hem ekip olarakta tüm piyasanın saygı duyduğu isimlersiniz. Peki bireysel hayatınızda siz hiphop piyasasına nasıl bakıyorsunuz?

– Henüz tam anlamıyla hak ettiği yerlere gelememiş ama bunun er yada geç gerçekleşeceği düşüncesiyle sabrımızı dizginliyoruz. Bu süreçte onlarca yeni isimin onlarca farklı tarz icra edişine şahit oluyoruz. İçlerinden imrenerek baktığımızda oluyor. Tahammül edemeyip ilk saniyelerinde kapattığımızda. Bunlara rağmen her anlamda en geniş yelpazeye sahip olan bu dalın müptelasıyız ve insanların nihayetinde doğru temsilcilerle karşılaşacağı günler için var gücümüzle üretmeye devam ediyoruz.

Müzik yaparken en çok dikkat ettiğin nokta nedir?

– Bu işin çıkış amacı aslında tam olarak sorunuzun cevabı. Biraz daha açacak olursak, eleştirinin ve baş kaldırışın hatta aşk ve nefretin yada savaş ve barışın en hudutsuz işlenebileceği bu müziğin gerçekleri yansıtabilmesine özen gösterilmesi kanaatindeyim. Yaşamadığım yada yapamayacağım şeyleri kaleme almaktan mümkün mertebe sakınıyorum.
Yeni oluşan piyasada furyasının en ince kemiği yani bu olmaması gerekiyor dediğin durum nedir?
– Bilinçli dinleyici. İşin sadece reklam müzikleri film jeneriklerinden ibaret olmadığı bilincine sahip kitlelerin oluşması bu piyasanın kesinlikle omurgasını oluşturuyor. Aksi taktirde cluplerde sadece tempo ve bass ların ön plana çıktığı sözlerin hiçe sayıldığı parçalarla eğlenen insanların müziği olur ve yıllarca eleştirdiğimiz pop müzikten farkımızın kalmayışına doğru sürükleniriz.
Aslında baktığında bir çok yerde Merdiven Crew için konuşmacılık yapıyorsun, bu kendiliğinden mi gelişti yoksa aranızda böyle bir karar aldınız mı?
– Onore edici bir soru oldu benim için. Açıkçası aramızda böyle bir karar almadık. Almakta pek mantıklı değil. Oluşumda bulunan her ismi yıllardır tanıyorum ve meramını anlatmak konusunda kimse birbirinin eline su dökemez.
En çok önemsediğin ve olmazsa olmaz dediğin motton nedir?
– Dürüst olmak. Dürüst olmayı felsefe edinmiş insanların yaşam tarzlarında eğriye yanlışa kolay kolay rastlayamazsınız. Benim için olmazsa olmazlarımdandır. Bunun var olması ile birlikte güven, vefa ve türevleri geliyor.
Müzik adına kaygı duyuyor musun? Evetse nedir hayırsa kaygı duymayı neden bıraktın?
– Her şey olacağına varır.
 Örneğin azalan kaynaklar, yönetim şekillerimiz, küresel ekonomi vs. müzik bu noktada çok sonlarda kalır benim için çünkü görmeyi bilen için kaynağı asla tükenmeyecek başlıklarla doludur. 
Dünyada müzik adına bir adaletsizlik hakim her türden müzik yapanlar için geçerli olan bir durum söz konusu bana kalırsa. Nedir bu en iyi şarkı söyleyen ya da en iyi söz yazan en çok parayı kazanmıyor, çok insana ulaşamıyor sen bu görüşüm hakkında ne düşünüyorsun?
– Keşfedilmeyi bekleyen yığınla yetenek var. Olayın büyük kısmı şans işi. Yoksa her malın bi alıcısı vardır. Bu noktada biraz bencilim çok iştahlı dinlediğim takip ettiğim bazı isimlerin duyulmasına tahammül edemiyorum. Paylaşmak onun tükeneceği hissiyatına kapılmama sebep oluyor. Böyle hissetmemin nedeni belkide popüler kültürdür. Gündem olmak için yada para kazanabilmek için tarzından duruşundan ödün veren çok fazla kişiye şahit olduk. Haliyle bazısının az kazanmasından şikayetçi değilim.
Son olarak Müzik Onair takipçilerine ne söylemek istersin?
– Öncelikle daha geniş kitlelere ulaşmamıza yardımcı olduğunuz için emeği geçen herkese teşekkür ederim. Böyle oluşumların takipçisi ve destekçisi olunmalı. Yeni işlerde yeni röportajlarda görüşmek üzere, sağlıkla kalın.
Röportaj: Mehmet Çelik | Müzik Onair
Bu İçeriğe Emojiyle Tepki Ver!
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Reklam

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Bu sitedeki haberleri okuyabilmeniz için reklam engelleyicinizi durdurmanız gerekmektedir. Size söz veriyoruz. Çok fazla reklam göstermeyeceğiz.