Ana Sayfa » Müzik » Netflix’e Denetim Yapabilen RTÜK Neden Youtube’da Yok?

Netflix’e Denetim Yapabilen RTÜK Neden Youtube’da Yok?

oduller-reklam-banner

Son zamanlarda RTÜK’e Netflix’e denetim yapabilme yetkisinin getirilmesi ile sosyal medya ayağa kalktı.

Birçok ünlü isim RTÜK’ün Netflix’e sansür yapabilme yetkisine karşı çıkınca akıllara her türlü videonun yayınlanabildiği Youtube geldi.Ünlü Youtuberlar tarafından sadece eğlence amaçlı hazırlanan videoların izleyici kısmının büyük bir kısmının çocuk olması, buna karşılık Netflix’de yayınlanan film ve dizilerin alıcılarının yetişkinlerden oluşması, bu sansürlerin asıl Youtube’a uygulanması gerektiğini gösteriyor.

Youtube’a yüklenen videolar yaş kıstası olmadan birçok çocuğu direkt olarak hedef alıyor. Çocukların sıklıkla takip ettiği, Berkcan Güven, Kafalar, Reynmen, Danla Bilic gibi Youtube kanallarında havada uçuşan küfürler hiçbir denetleme olmadan sunuluyor. Ortalama 4 milyon izleyicisi olan bu videolar, Netflix’de yayınlanan dizilerin kurgu olmasına karşılık, gerçek hayatta yaşanılan olayları belirli güldürme ya da Youtube’a özgü efektlerle alıcısına ulaştırıyor.

Youtube’da en çok izlenen videolar arasında olan, genç youtuber Berkcan Güven’in kanalında yayınlanan “Bu ne amk” serisi başlığında da içeriğinde de küfür içeriyor. Son dönemlerde yaptığı kucak dansı ile de gündemden “çocuklara kötü örnek oluyor” söylemi ile düşmeyen Ben Fero şarkılarında yer alan küfürleri ile anne ve babaların eleştiri odağında. Özellikle kadın bedenini aşağılayan küfürler kullanan bu Youtuber’lar, denetlenmedikçe ve izlenme sayıları düşmedikçe bu tavırlarından vazgeçecek gibi görünmüyor. Yaptıkları şarkılarla iyi başarılara imza atan bu yeni dönem fenomenlerinin hal ve hareketlerinde değişikliği ne zaman yapacağı ise belirsiz görünüyor.

Yaklaşık 9 milyon izlenen bu videoda birçok küfür yer alıyorken, çocukların çektiği videolar rahatça servis edilerek espri konusu yapılabiliyor.

Bu videoda da “Kışkırtma” adı altında hem fiziksel hem de sözsel şiddet uygulanıyor. Video yaklaşık 10 milyon izlenirken, 702 bin beğeni, 18 bin dislike almış durumda.

Berkcan Güven’in şarkıcılara ettiği küfürlerle birçok kez gündem olan Reynmen ile birlikte çektiği “Bu ne amk” serisinde ilk saniyeden beri birçok küfür ediliyor.

oduller-reklam-banner
Gri Ekran