Müzikonair Ocak 2019 Radyo Reyting Analizi | Müzikonair
Köşe Yazıları

Ocak 2019 Radyo Reyting Analizi

TRT FM genel sıralamada 2. olurken İstanbul’da 18.Sırada…

Bu ne anlama geliyor?

Cevap:Şehirlerde TRT FM dinlenmiyor.

Bu yayın akışı ve mevcut sonuçları ile dinlenmesi de imkansız.

Ayrıca İstanbul radyo sorumlularına baktığımızda onların da değişmeden, bir değişimin olması imkansız.

20-25 yıldır bu kurumda çalışan ve dışarıdaki dünyadan haberi olmayan ve özel sektördeki radyocuları yok sayan, hatta gençleri yok sayan, anlamayan bu yöneticiler ile bu TRT FM veya diğer TRT Radyo kanallarının başarılı olması imkansız.

İbrahim Eren bunu görmüyorsa birileri bunu izah etmelidir. İbrahim Bey anlamıyorsa da gençleri ve sosyal hayatı iyi bilen Sayın Berat Albayrak ancak bu işe çözüm bulacaktır.

Best FM İstanbul’da sıçrama yapmış ve ilk 5’e girmiş.

Herkes Kafa Radyo ile Nihat Sırdar’ın sıçrama yapacağını düşünüyor ama bence kısa vadede imkansız.

Show Radyo, gerçek radyocuların olduğu konuşan radyo yarışından koptu biraz sanki. Bir zamanlar ilk 5’te olan bu radyo şimdi 14.sırada.

Her zaman söylerim Show Radyo ve Radyo Viva’nın demirbaşları Hakan Demir ve Ömer Erişmen her mevsim her iklimde yerlerini koruyorlar, doğrusu onlardan bu konuda diğer gezenti radyocuların ders alması şart.

Yıldırım Demirören tarafından satın alınan Demirören Grubu bünyesindeki Radyo D’de işler iyi gitmiyordu, sonunda kötü gidişin faturası Şafak Ongan’a kesildi.

Şafak kovuldu yerine radyonun teknik müdürü Murat Duran getirildi. Murat Duran bu görevi başaracak mı endişeliyim.

Murat Duran benim bildiğim 10-12 senedir zaten bu kurumda. Diğer çalışanlar da bir o kadar eski. Şafak Ongan’dan önce de Murat Duran vardı. Bu radyonun başarısızlığı sadece Ongan’ın değildi yani. Ama taze kan da her zaman iyidir… Bakalım Murat Duran neler yapacak…

Alem Fm’de işler karışık. Radyo bir türlü sıçrama yapamıyor, acaba show programcıları tutmadı mı diye düşünmüyor değilim. Bazen programcılar iyi olsa da radyo ile kan uyuşması olmayabilir. Ama şunu söyleyim Alem FM’de limitler tükeniyor…

Radyo Turkuvaz geçen aylarda düşmüş ve endişe yaratmıştı şimdi bakıyorum yeniden sıçrama yapmış, bu kadar ani tepki nasıl oluyor buna kafam karıştı.

Slow radyolar arasında rekabet kızıştı. Slowtürk yayın ağını genişletirken Joytürk hareketli şarkılardan vazgeçip tekrar yarışa dahil olarak çıkış yapmaya başladı. E söylememiş miydik, demek ki dikkate almışlar eleştirilerimizi. Helal olsun…

Slowtürk yayın ağını genişletirken özellikle bu kış aylarında büyük sıçrama yapması bekleniyordu ancak beklenen o muhteşem çıkışı yapamadı. Ancak yavaş yavaş denek sayısı artıyor, çıkış yapması biraz geç olacak galiba.

Arkadaş Süper Fm’i ben anlayamıyorum. Bir zamanlar Türkiye’nin en çok dinlenen radyosu nasıl olur da 8. sırada olur. Hem yayın ağı hem de teknik alt yapısı en yeni en iyi radyolardan olan Süper FM’de içerik sorunu olduğu kesin.

Kral Fm ve Kral Pop listede en iyi yerde olan grup radyoları. Gezegen Mehmet Kral Fm ve Kral Pop’un bu kadar üst sıralarda olmasını eskiden Kral TV ve Kral Pop TV ile Ntv, Star Tv sinerjisine de bağlıyormuş. Şimdi müzik kanalları kapandı bakalım 2 radyoda 2-3 ay içerisinde düşüş olacak mı?

Ntv Radyo haber kanalları arasında en çok dinlenen ulusal haber radyosu idi.

Ancak A Haber Radyo onu geçti ve bu kategoride zirveye oturdu.

Baba Radyo bir türlü patlama yapamıyor. Kral Fm’in en çok dinlendiği bu sistemde nasıl olur da Baba Radyo bu kadar az dinlenir? Acaba bir içerik sorunu mu var?

Listede en göze çarpan radyo Pal Nostalji. Bu radyo 19. sırada bir çok ulusal radyoya kafa tutuyor. Tebrik ediyorum.

Türkiye’de spor radyolarının dinlenmediği Radyo Spor ile tescillenmiş oldu. Yılların radyosu ulusal olalı kaç sene oldu ama 32. sıradan yukarı çıkamıyor, erişim çok düşük. Reklam verenler spor radyolarının bu düşük erişimi nedeniyle bütçelerini diğer radyolara kaydırmayı düşündüğü iddiası kucağıma geldi haberiniz olsun.

Kendi yağında kavrulan Radyo Ritim’e bakıyorum da maalesef büyük hayal kırıklığı.

Karadeniz FM sadece İstanbul yayını olmasına rağmen İstanbul’da ilk 10’da olmayı başarıyor. Tabi İstanbul başarısı ile Türkiye ortalamasını da zorluyor. Helal olsun!..

22.sırada yer alan İmbat FM gibi yerel ve bölgesel radyolar ne yapsalar reklam pastasından payını alamıyorlar. Bu nedenle de kimse bu araştırmaya konu mankeni olmamak adına girmiyor.

Reklam verenler diyor ki, “sen araştırmada yoksun sana reklam veremeyiz bir data olması lazım” ama araştırmada olunca da bu radyoları görmemezlikten geliyorlar.

Yakında bir yazı yazacağım REKLAM AJANSLARI ve bazı kişiler arasındaki al gülüm ver gülüm ilişkiler gibi gerçekleri deşifre edeceğim.

O zaman anlayacaksınız neler olduğunu.

Yakında görüşürüz.

Özcan Beylan | MüzikOnair

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu