MüzikMüzik Haber

Orhan Gencebay İlk Plağını Çıkarma Öyküsünü Anlattı: Tavlada Seni Yenersem 45’lik Yapacaksın Dedi…

Türk müziğinin usta isimlerinden Orhan Gencebay, önceki günlerde katıldığı bir programda mesleğe başlama hikayesine dair bilinmeyenlerini ilk kez anlattı.

Türk müziğinin usta isimlerinden Orhan Gencebay, önceki günlerde katıldığı bir programda mesleğe başlama hikayesine dair bilinmeyenlerini ilk kez anlattı.

Albüm Yapma Teklifi Acayipti

‘Hiçbir zaman ünlü olmayı düşünmedim’ diyen Orhan Gencebay, ilk plağını çıkarma öyküsünü anlattı. Gencebay, “Rahmetli Ahmet Sezgin ile yaklaşık 2 yıl beraber çalıştık. Bana albüm yapma teklifi acayipti, “Bu bestelerini sen oku” dedi. “Yok” diyordum çünkü ünlenmek istemiyordum. Sonra Mahmut Tezcan ile tavla oynadık. Seni yenersem 45’lik albüm yapacaksın dedi. ‘Tamam’ dedim. O beni yendi ve ilk 45’lik plağımı o şekilde yaptım.” diyerek hayranlarını şaşırttı.

Usta sanatçı, geçtiğimiz günlerde Sinan Özedincik ve Sonat Bahar’ın sunumuyla a Para ekranlarında yayınlanan “Biz Bize” programına konuk oldu.

İşte Orhan Gencebay’ın dikkat çeken açıklamaları;

“Bana, bağlama aşkını veren ilk kişi Bayram Arıcı’dır. Ben de bu enstrümandan istiyorum” dedim ama bana babam mandolin aldı. Sonra bana Klasik Batı Müziği üzerine Emin Tarakçı’dan ders aldırdı. Notayı 6 yaşında öğrendim. Bir ara kemanla çalıştım. Ama gönlüm hep bağlamadaydı. Ancak 2-3 yıl sonra bağlamayla tanışabildim. İlkokula giderken duyduğumu, notaya alıyordum ben. Bu Allah vergisi bir yetenek.”

“Bayram Arıcı ile birlikte beni etkileyen ikinci isim ise Aşık Veysel’dir. O beni binlerce yıl öncesine götürürdü. Bu iki isimden feyz alarak müzik kariyerime devam ettim.”

“14 yaşında temelli İstanbul’a, Kasımpaşa’ya geldik. Karadenizlilerin bol olduğu bir yerdir. Çok önemli kişilerle tanışıp beraber olduk. Aşık Davut Sulari onlardan biridir. Aşıklarla kerevette az saz çalmadım. 18 yaşında Ruhi Su ile tanışma fırsatım oldu. Onun ilk sazını ben seçtim. Hiçbir zaman ünlü olmayı düşünmedim. Türk müziğinde ne yaparım, sazımı nasıl iyi çalarım, Türk müziğine nasıl katkıda bulunurum derdindeydim.”

Reklam

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı.

Bu sitedeki haberleri okuyabilmeniz için reklam engelleyicinizi durdurmanız gerekmektedir. Size söz veriyoruz. Çok fazla reklam göstermeyeceğiz.